Kategori
Uncategorized

Përshëndetje revolucionare . 1952/Telegrami i kotë i një të burgosuri

JAM FSHATARI I VARFER ANTAR PARTIE I 43 KATER PJESTARE FAMILJES ME LEVIZJEN, MOTRA PARTIZANE KAPUR ROB KOSEGUENCA TORTURAVE MBAS TORTURAVE VDIQ PAS CLIRIMIT VELLAI INVALID

FAMILJA CERDHE PARTIZANE ARESTOVA KOHEN TRADHTARIT KOCI 46 NUK DIJ VETEN FAJTOR NDODHEM BURG

KAM KERKUAR RI SHQYRTIMIN GJYQIT PO HUNBAS DURIMIN LUTEM URDHRONI RIGJYKIMIN PERSHENDETJR REVULICJONARE KICO LAZARI

Kiço Foto Llazari, 32 vjeç nga Lukova ishte arrestuar më 20.6.1946. Akuzoje se ishte lidhur me reaksionarë dhe u kishte dhënë informata me karakter politik e ushtarak, duke propaganduar kundër pushtetit popullor, duke formuar grupe, në bazë të neneve 2, 3, 4 të ligjit nr.372, datë 12.12.1946.

U lirua nga burgimi më 11.7.1959 nga Reparti nr.309 Thumanë.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s