Kategori
Uncategorized

Më falni, por cila është gjuha që ju po e flisni”?

Këta ishin dy super yjet shqiptarë që pushtuan kinematë botërore, dhe vetë Hollivudin.
Ata s’jetuan asnjë ditë në Shqipëri por dashuria dhe krenaria e tyre për flamurin gjuhen dhe flamurin kuqezi ishte e pa kufijshme….

Ishte viti 1968, kur xhirohet filmi “ODHISEU”, dy artistet e mëdhej Irena Papas (Penelopa) dhe Bekim Fehmiu (Odhisea), luajnë rrolet kryesore.

Në kohë pauze, disa gazetarë i kishin parë se si të dy komunikonin në një gjuhë krejtësisht të huaj për ata.

Të pushtuar nga kurreshtja, njëri prej tyre i pyet:
-“Më falni, por cila është gjuha që ju po e flisni”?
Irena Papas (Irini Leleku) e prek në dorë Bekim Fehmiun, që ta linte të përgjigjej:

”Është gjuha e nënës”.

“Gjuha e nënës?

Po cila mund të jetë ajo gjuhë e nënës tuaj, kur ju jeni greke dhe Bekim Fehmiu jugosllav”? – pyet gazetari.

”Unë jam shqiptare nga Greqia kurse Bekimi shqiptar nga Jugosllavia por më e rëndësishmja është se ka qenë vullneti i vetë zotit qe ne të dy t’i luajmë këto dy rrole sepse dikur edhe vetë Penelopa dhe Odhiseu kanë folur po të njëjtën gjuhë që e flasim unë e Bekimi sot”.


-“Por historia thot se ata ishin grekë”, ia ktheu gazetari i habitur!


-Po mirë pra, edhe ti tani je duke më konsideruar greke edhe pse origjina ime fare nuk është greke”, i ishte përgjigjur Irena.
Rai Uno -1974

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s