Kategori
Uncategorized

Kur USA dhe Gjermania janë në të njëjtën anë të historisë, kombi shqiptar ka shanse të mëdha të zhvillohet.

Hajro Çini /

Nga 1919, kur President Wilson na mbajti në hartë e deri më sot, USA ka ndihmuar që Shqipëria të jetë e mbrojtur nga copëtimi. Në 2008 na futi në NATO dhe ndihmoi Kosovën të shpallë Pavarësinë të cilën e njohu menjëherë.

Nga 1933 e në vazhdim, Gjermania ka qënë shtet shumë dashamirës ndaj kombit shqiptar dhe sa herë i ka ardhur rasti e ka ndihmuar me të gjitha mundësitë.

Më 1943 na bashkoi si komb, na njohu Pararësinë, Sovranitetin Relativ, por më të madhin që Kombi Shqiptar ka njohur në historinë e tij, si dhe Neutralitetin. Nga vitet 1980 e në vazhdim ka ndihmuar Dr. Rugovën dhe Kosovën.

Ishte efiçensa e Gjermanisë dhe fuqia e USA që panorama politike në Kosovë u pastrua, brënda dy vitesh nga krimi i Organizuar, ku të gjithë pushtetarët e akuzuar për krime dhe vrasje janë të arrestuar në Hagë, dhe të gjithë të korruptuarit u përgjysmuan elektoralisht dhe janë pa pushtet.

Edhe Shqipëria e ka këtë shans më 25 prill, dhe shqiptarët nuk duhet ta humbin mëndjelehtësisht.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s