Kategori
Uncategorized

Po me shkronjat ç’patet bre… /

Nga Thimi Grinjoti

Ç’behet kështu në qytetin tonë?

A ka dikush ndonjë ndjenjë përgjegjësie për deformimet e historisë dhe vlerave të ketij qytei, që na bëjnë të jemi kudo krenarë?

Nuk u lodhet bre me kullat, e trenat…

Nuk u lodhe me suvate e kalldrëmet që i keni bërë si sytë tuaj?

Korça është jona, po aq sa është dhe juaja. Ndryshimi është se në na dhimbset, juve e keni biznes!

Ju vrisnin sytë shkronjat shqipe që ishin përballë?

I degdiset në qoshe, që askush mos i shohë në ballë! Kush jeni ju?

Ç’te s’…s doni që na prekni atje ku na dhemb më shumë?

Një ditë do ti kujtoni këto fjale Korce,

Por atëherë do të paguanishtrenjtë edhe për koston e gremisjes së tyre!

Mos kujtoni se do të jetë vonë ajo ditë po vjen !

Thimi Grinjoti (pe Korce)

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s