Kategori
Uncategorized

Ku ti kërkoj rrënjët e tua kandidat ”rilindas” ?

Hajro Çini

Raport i Shtabit të Brigadës II për Shtabin e Përgjithshëm

Ushtrija P. V. N. Ç.
Brigada e II Sulmuese

Vdekje-Fashizmit
Liri – Popullit

N: 43 / 1. VII. 44

Landa: Raport mbi operacionin e Brig. II.të Sulmuese

Raport
Komandës së Përgjithshme t’ushtris P. V. N. Ç.


Frashër: Hasan Mazllëm Skënderi, ish partizan i komandës së vendit dhe në operacionin e fundit ka dezertuar. Ju sekuestrua pjesa e pasurisë që i takonte, nji pjesë e shtëpis u vu në dispozicion të frontit.
Hodo Skënderi, aspirant në radhët e legalitetit, në këtë operacion erdhi në zonën e Dangëllisë, ju sekuestrua pjesa e pasuris që i takonte.
Seid Skënderi, ish kryetar i kshillit braktisi detyrën dhe u hodh në radhët e Ballit. Ju sekuestrua shtëpija dhe familjes së tij ju sigurua banesa në shtëpin e Mazllëm Skënderit.


Zavalan[:] Izet Hysnia ish kryetar i këshillit N. Ç. të ktij katundi tashti në radhët e Ballit, akuzohet si udhëheqës i kollonave gjermane dhe si plaçkitës. Ju doq shtëpija dhe ju sekuestrua pasurija e pa tundshme (bereqeti) pse tjetrën e kish marë me vehte në Ersekë. Komanda e vëndit dhe Kshilli i katundit do të kujdesen për pasurinë e rekuizuar.


Radovickë[:] Avni Radovicka lidhur me ballin dhe cilësi si komandant çete. Gjatë operacionit ka ardhur në zonën e Dangëllisë nuk akuzohet për krime e faje të rënda. Ju sekuestrua pjesa [e pasurisë] qi i takon atij; shtëpija nuk ju dogjë mbasi në të njëjtin pullaz banojnë dy vëllezrit e tjerë qi janë pro frontit N. Ç. ju dha nji afat prej 25 ditësh qi të kthehet në rast se nuk vjen i sekuestrohet bereqeti.
Miçan[:] Nexhip Mustafa dhe Fadil Abdurramani, të dy ballistë, gjatë operacionit kanë ardhur në Dangëlli. Ju sekuestrua pjesa e pasuris dhe mbas 15 ditësh në rast se nuk kthehen do të sekuestrohet dhe pjesa e bereqetit.
Për çdo veprim ësht mbajtur nji proçes verbal qi mbahet në arkivën e Brig. II Sulmuese.
Në kto vendime kanë marrë pjesë dhe Kshillat N. Ç. të ç’do katundi.

Komandanti
(Major Beqir Balluku)
(Firma)

Komisari politik
(Vasil Konomi)
(Firma)

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s