Kategori
Uncategorized

Timoni, tepsia e ”rilindjes”. Humbja e PS-së…

E mori nga Nano të përdorur, të lodhur, dhe ”paksa” të dëmtuar.

E futi brenda ”servisit” të tij mavi për ta ”riparuar”..

I hoqi pjesët e vjetra origjinale (mes tyre dhe të mira) dhe i zvendesoj ato me G 99-ça të prodhimit sorosjan, turk dhe kinez…

I futi një stuko dhe bojë po mavi, i ndrroj emrin, nga PS, në ”rilindje” dhe e hodhi në treg.

Autobuzi ”rilindja” dukej i bukur si fillim.

Udhëtim, muzikë, aheng, hare……

Kënga e tyre e preferuar ishte:

Ra faja prej fikut !

Zhurma e dajres së arixhiut, dhe kufjet nuk ju ”mundësonte” ”rilindasve, analistëve, dhe ambasadorë që ” gëlonin udhëtimin e jetës, së re”, të kuptonin se me këtë autobus, të drejtuar nga delenxhiu-timonier pa patentë, diçka nuk shkonte.

Vitet shkonin dhe rënkimet e motorrit pa vaj, që nga dita e parë filluan të shtohen.

Vidat e spanuara filluan të bien rrugës, dhe llamarinave me diellin e parë ju doli boja.

Një rënkim i thellë dhe autobuzi ”rilindas” me xhonglerët e tij ngeli në rrugë.

Delenxhiu timonier, dhe delenxhinjtë pas tij kur e panë gjëndien e tij, e braktisën dhe ikën si Ali Baba me 40 ajdutët, ikën me thesin e lekeve plot…

Ikën dhe e lane në rrugë, ”rilind-autobuzin” e stukosur dhe lyrosur.

S’është i joni thanë…

E morëm me qira, mbaruam punë me të.

Mbajeni ju socialistë në hangarin tuaj, i juaji ishte…

Ju qoftë .

Në fund të fundit, ju na njihnit, dhe vetë na i dhatë.

Ne në rrugë e gjetëm, në rrugë ja u lamë… Të vjetër e morëm, sakat ja u dhamë….

Biles me të tillë autobuzë në hollivud janë bërë edhe filma aksion…

Dhe kënga popullore vazhdon.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s