Kategori
Uncategorized

BBC: Shqipëria problem jo vetëm me korrupsionin qeveritar por dhe me mbështetjen indirekte të Edi Ramës për kultivuesit dhe trafikantët e hashashit

Edi Rama, kur kërkoi që vendi i tij të bashkohej me BE, premtoi se do të bënte gjithçka që ishte e mundur për të zvogëluar ose eleminuar kultivimin e kanabisit indian në Shqipëri.

Sigurisht që ai jo vetem nuk e mbajti fjalën por ne qeverisjen e tij korrupsioni është një problem i madh për vëndin

Rrjetet e trafikut të drogës në Shqipëri dihet që japin ryshfet zyrtarëve dhe oficerëve të lartë të policisë politike të Ramës për të mbyllur sytë ndaj këtij trafiku nderkombëtar të drogës.

Problemi me të cilin do të merremi gjerësisht sot, thotë BBC,vjen nga Shqipëria dhe ka të bëjë me importin e sasive të mëdha të hashashit nga vendi fqinj në Greqi.

Raporti i BBC tregon se në fshatrat e largëta të prefekturës së Janinës: “Rruga e hashashit është e hapur plotësisht përmes Shqipërisë”…

Shqipëri-Nën-Presion-Kapje-Big-Peshk-Kanabis

Michalis Stoukas

Problemi me të cilin do të merremi gjerësisht sot, vjen nga Shqipëria dhe ka të bëjë me importin e sasive të mëdha të hashashit nga vendi fqinj në Greqi.

Fatkeqësisht, këto sasi janë të destinuara për vendin tonë, por edhe përmes tij dhe pjesës tjetër të Evropës.

Në fillim të dhjetorit 2020, BBC bëri një raport të plotë në fshatrat e largëta të Pogonio dhe vendin tonë, megjithëse dihet se po bën përpjekje të mëdha për të ndaluar dhe arrestuar trafikantët e drogës, është në “sediljen”, siç është konsiderohet kalimi ideal i barnave në Evropë.

Raporti i BBC në fshatrat e largëta të prefekturës së Janinës 

Në fillim të dhjetorit 2020, një ekip i BBC me gazetarin Costas Koukoumakas ndoqi rrugët e kanabisit indian nga Shqipëria në Greqi: “Kufiri malor me Shqipërinë është rruga më e madhe tokësore për tregtimin e kanabisit në Evropa Fshati kufitar grek Haravgi i Janinës është afër kësaj rruge por nuk ka tela me gjemba ose pengesa të tjera për shënjimin e kufirit “.

Siç kemi shkruar në mënyrë të përsëritur, kufiri Greko-Shqiptar, i cili për më shumë se njëqind vjet nuk është gdhendur në tokë, por vetëm në letër, ai përcaktohet nga kolonat (të ashtuquajturat “piramidat”), të cilat lidhen me seksione të drejta imagjinare dhe nuk ka absolutisht asnjë pengesë që pengon lëvizjen nga një vend në tjetrin;

Lambros Tsoumanis, një oficer i Departamentit të Policisë së Janinës, i cili ka shërbyer gjithashtu në Prokurorinë e Drogës, tha se shqiptarët shpesh mbajnë 40-50 kg qese me hashash në këmbë ose me mushka. Ata i fshehin drogen në vendet e paracaktuara dhe prej andej ata njoftojnë bashkëpunëtorët e tyre në Greqi për t’i marrë ato.

Ky fakt u konfirmua nga një prodhues i madh hashashi nga Vlora, me të cilin foli BBC.

Një oficer grek, i cili patrullon zonën pothuajse çdo ditë, tha: “Kanabisi trafikohet në këmbë nga shqiptarët që jetojnë në fshatrat në anën tjetër të kufirit.

Ata janë njerëz të fortë, të fortë dhe i dinë të gjitha pasazhet si pëllëmbën e dorës. “Ata mund të mbijetojnë me ditë në pyll.” Në fakt, ata zakonisht janë të armatosur me kallashnikov.

makralexi_05
harta_giannena

Përpjekjet e palës greke nuk janë të mjaftueshme
Ndersa kemi rishkruar, kufiri Greko-Shqiptar ruhet nga rojet kufitare Greke dhe forcat FRONTEX nga vende të ndryshme (Polonia, Republika Çeke, Gjermania, Kroacia, etj.), Të cilët bëjnë një punë të shkëlqyeshme.

Fatkeqësisht, kufiri Greko-Shqiptar është i pamundur të ruhet. Nga Thesprotia në fshatrat e Konitsa ka vende të panumërta ku mund të kalojë droga në vendin tonë. Trafikantet janë duke pritur që makina të kalojë me rojet kufitare greke ose të huaja dhe më pas të transportojnë ngarkesën e hashashit në territorin grek që bashkëpunëtorët e tyre ta marrin atë.

Ne gjithashtu kemi rishkruar dhe jemi lodhur, që formimi me ushtarë të postës së Kastaniani, mbase të tjerët, veçanërisht pas rritjes së afatit në 12 muaj do t’i japë një zgjidhje problemit.

Nuk ka shumë roje kufitare (shumica e tyre janë zhvendosur në Evros). Sidoqoftë, në vitin 2020 EL.AS. sekuestroi 1.5 tonë kanabis të destinuar për vendin tonë, ndërsa në vitet e mëparshme ishin sekuestruar rreth 9 ton!

Bashkimi Evropian, dmth. Taksapaguesit Evropianë, ka dërguar forcat FRONTEX në Shqipëri për të parandaluar hyrjen e emigrantëve të paligjshëm nga Greqia në vendin fqinj. Edi Rama, kur i kërkoi vendit të tij të bashkohej me BE, premtoi se do të bënte gjithçka që ishte e mundur për të zvogëluar ose eleminuar kultivimin e kanabisit indian në Shqipëri.

Korrupsioni një problem i madh për Shqipërinë

Rrjetet e trafikut të drogës në Shqipëri dihet që japin ryshfet zyrtarëve dhe oficerëve të lartë të policisë për të mbyllur një sy.

Mbi të gjitha, paratë e trafikanteve te lidhur me qeverine rrjedhin me bollëk në vendin fqinj.

Një kilogram kanabis, kur shitet me shumicë nga Shqipëria, vlen 1000 euro, ndërsa në Evropën Perëndimore, ku kanalizohet nga Greqia dhe Italia, shitet për të paktën 2,000 euro nga zotërinjtë e drogës. BBC foli gjithashtu me një prodhues të ri shqiptar të kanabisit, i cili bëri zbulime të rëndësishme.

Siç tha ai, ai mund të fitojë një pasuri të tërë nga tregtia e drogës, derisa të vërehet dhe të arrestohet (nëse kjo ndodh ndonjëherë sigurisht).
“Ju mund ti jepni ryshfet Shefit te Policisë ose Agjencinë e Drogës, por nëse dikush ju gjen, atëherë të gjithë mendojnë për veten e tyre,” tha ai.
Sidoqoftë, ai ishte shumë i kënaqur me “aktivitetin” e tij në vitin 2020. “Këtë vit gjetëm një pjesë të mirë toke në kullotat pranë qytetit të Tepelenës një shëtitje tre-orëshe në male”.

Atje ai mbolli 50,000 fidanë kanabisi më vete dhe madje u dha këshilla imituesve të tij aspirues:

”Ekzistojnë tre rregulla themelore:

afër ujit, larg policisë dhe syve të çuditshëm, si dhe durimit …”.

sinora-bbc-ozid7e736agjwoi39qrqaon75ink7yj85m688wh4fs
Shqipëri-Nën-Presion-Kapje-Big-Peshk-Kanabis
albania-lazerat-barishte e keqe

Ock rrëzuan dyert në Manastirin Makr (y) alexi
Sigurisht, trafikantet shqiptarë nuk kanë pezullime ose pengesa. Këta janë kriminelë të pamëshirshëm.

Manastiri historik i Makr (y) alexi, midis fshatrave Agia Marina dhe Lavdani të Pogoni, është në një “kalim” droge. Ndërtesa kryesore e Manastirit u restaurua kohët e fundit, si dhe dy ndërtesa të tjera të vogla (hostele?), Afër Manastirit. Sot, nuk ka asnjë murgj në manastir.
Kur një prift vizitoi Manastirin, ai u befasua kur pa që dyert e dy ndërtesave të vogla ishin hequr dhe ishin në tokë. Çfarë kishte ndodhur; Tregtarët shqiptarë të drogës (apo emigrantët e paligjshëm?), I rrëzuan dyert, i vendosën në tokë dhe fjetën mbi ta, me sa duket nuk mund të flinin në tokë

Fatkeqësisht, ky është realiteti i ashpër, i cili pothuajse kurrë nuk arrin zyrtarët e lartë të çdo qeverie Ak Akritët e Pogonis, duhet të përballen përveç problemeve të krijuara nga shqiptarët dhe emigrantët e tjerë të paligjshëm, siç përmendëm në artikullin tonë të mëparshëm dhe pamundësinë e tranzicioni në Janinë, pasi nga nëntori i vitit 2020 autobusët e KTEL Janinë, për shkak të koronavirusit, nuk drejtojnë itinerare për fshatrat e prefekturës. Një pyetje përkatëse u paraqit nga deputetët e SYRIZA pas botimit tonë, por pa ndonjë zhvillim pozitiv

GARA-POGONIOU
HASISOFYTIA-N-SHQIPRI
POGONI-HART

Sa i përket situatës ekonomike në Shqipëri?

Nëse dikush qëndron në Kalpaki, në rrugën nacionale Janinë-Kakavia, do të vërehet se të gjitha makinat luksoze që drejtohen për në kufi kanë targa shqiptare… Së bashku me kanabisin, i cili fatkeqësisht siç mësojmë është i përhapur, veçanërisht tek të rinjtë, në qytete dhe vendbanime të mëdha (Konitsa, Parakalamos etj.) të prefekturës te kryeqytetit te Epirit Janines,

Shqipëri ”ekonomia”e droges po lulëzon… Dhe ne nuk mendojmë se duhet të shpjegojmë se si dhe pse…
Shënim: Fjala barërat e këqija që shihni në një nga fotot në tekst, do të thotë kanabis ose marihuanë.
Burimet: Revista PROINOS LOGOS Janina
epiruspost

https://www.protothema.gr/stories/article/1102093/reportaz-tou-bbc-sta-akritika-horia-tou-nomou-ioanninonorthanoihtos-o-dromos-tou-hasis-apo-tin-alvania-stin-europi/

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s