Kategori
Uncategorized

Humbja e Edi Ramës do të pasohet me kaos dhe larje hesapesh, për projekte të ndërprera në mes, shuma të majme të parapaguara dhe kontrata konçensionesh të papërfunduara

Edi Rama po shkon drejt fundit të mandatit të dytë si Kryeministër, dhe me shumë gjasa, edhe fundit të tij politik.

Ky shkrim nuk do të jetë një koment rreth asaj se çfarë mund të ndodhë, ose se çfarë duhet të ndodhë. Në të vërtetë, ajo çfarë mund dhe ajo çfarë duhet janë shumë afër, megjithse, si gjithmonë ka përpjekje intensive për ta ndalur zhvillimet dhe ruajtur status quo – n. Unë jam përpjekur të identifikoj ato forca të interesuara për të ruajtur pushtetin e Ramës, forca të cilat rezultojnë se shtrihen që prej botës së errët të krimit dhe deri në majat e pushtetit politik dhe mediatik. Sigurisht, kjo gjendje nuk erdhi papritur, por është rrjedhojë e mentalitetit dhe realitetit shqiptar – e një shoqërie thellësisht të korruptuar dhe kriminale.

Së pari, mjedisi shoqëror shqiptar është thellësisht kriminal. Të mos rrejmë veten, por të gjithë e kemi kriminelin tonë, nëse nuk e kemi në shtëpi, e kemi në fis.

Krimet e kryera nga kriminelët shqiptarë janë nga më të rëndat, ku dominon krimi i vrasjes. Nëse i hedhim një sy faqes së Interpolit, nga 7558 të kërkuar në të gjithë botën, Shqipëria ka 82 vrasës në kërkim ndërkombëtar, Gjermania 10, Franca 27, Italia 8, Greqia 4, dy prej të cilëve janë shqiptarë. Prandaj nuk kemi pse të çuditemi nëse vrasësist arritën të kenë në Parlament përfaqësuesin e tyre, ndërkohë, Mafia ia doli të marrë plotësisht në zotërim Partinë Socialiste të Shqipërisë. Është krejt tjetër histori nëse duam ta pranojmë realitetin, ose më keq akoma, nëse duam ta ndryshojmë këtë realitet. Por fakti mbetet fakt; çdo akt i qeverisjes aktuale është i ndikuar dhe i marrë për interesa të mafias lokale dhe ndërkombëtare.

Kush dëshiron mund ta lexojë ndryshe tekstin tim, por unë nuk kam ndërmend të bëj asnjë kompromis me faktet dhe realitetin në të cilin jetojnë shqiptarët. Puna është se, edhe nëse askush nuk shkruan për këto fakte, ato përsëri aty do të jenë, një realitet që të këputë leqet e këmbëve.

Ndërkohë që zgjedhjet e 25 Prillit janë afër, Edi Rama po i jep goditjen përfundimtare edhe atyre pak elementëve socialist që kishin mbetur në atë parti, duke i zëvëndësuar ata me qenie të komandueshme dhe pa personalitet. Duket sikur grupi i Ramës në Parlamentin e ardhshëm do të jetë një përzierje interesante, me të deleguar të mafias lokale dhe ndërkombëtare (ku dominon Ndrangheta) ndërsa vet Rama, do të jetë i përgatitur për çdo skenar të mundshëm.

Me shumë gjasa, humbja e Edi Ramës do të pasohet me kaos dhe larje hesapesh, për projekte të ndërprera në mes, për shuma të majme të parapaguara dhe kontrata konçensionesh të papërfunduara anembanë vendit. Kjo është arsyeja pse Edi Rama kërkon me çdo kusht mandatin e tretë. Nëse e keni vënë re, ai e thotë hapur: “Unë kërkoj mandatin e tretë për projektet e mbetura përgjysëm”. Ndërkohë, në mungesë të një programi ekonomik dhe politik, më qartë se kaq, nuk ka.

Kështu, Edi Rama do të përdorë të gjitha mjetet për të arritur qëllimin. Në një botë ideale, një njeri si ai do të ishte askushi, por në botën që jetojmë ne shqiptarët, Edi Rama është padyshim njeriu më i rëndësishëm. Përndryshe,

Tom Doshi do të marrë pjesë në zgjedhjet e 25 Prillit me një parti të blerë nga Skënder Gjinushi, ndërsa Ymer Lala do të jetë aktor dhe ortak me Ramën nëpërmjet të deleguarve të tij. Një kombinim interesant po ndodhë ndërkohë në Listat e Ramës, ku emrat e “të përjashtuarve” si Vangjush Dako, do të përzihen në mënyrë origjinale nëpërmjet delegimit, me emrat e papërlyer (sic) të Damian Gjiknurit, Taulant Ballës dhe Ilir Ndraxhit me shokë.

Edi Rama nuk ka nevojë të blejë, ose manipulojë, ose tjetërsojë të gjitha votat. Sigurisht ai do të blejë vetëm një pjesë të vogël votash, aq të papërfillshme sa të mos bjerë në sy, por të mjaftueshme sa të marrë mandate të pamerituara. Krejt tjetër gjë që në Shqipëri ka të vërteta që vdesin dhe askush nuk i thotë në televizion.

Meqë ra fjala, të gjithë e dinë se Ramës i duhet të blejë vetëm 1 përqind të votave, sepse gati 2 përqind të tjera i ka siguruar në tavolinë nëpërmjet reformës territoriale; akoma 2-4 përqind të tjera nëpërmjet “partive” të dala nga Partia Demokratike, të paktën dy deputet ia siguron Tom Doshi, të tjerë ia siguron Dhëndri i Qifes, e kështu, dukshëm këto do të jenë mjetet dhe “programi politik” i tij.

Shpesh herë kam shkruar për televizionet kryesore në vend dhe “korifenjtë” e gazetarisë shqiptare. Në fakt, sipas një këndvështrimi të thjeshtë, ata janë përgjegjësit, në mos të them ndryshe, vrasësit me pagesë të shpresës së shqiptarve. Unë nuk do të bëj retorikë, por thjesht do të rendis disa fakte.

Javën e kaluar tek Blend Fevziu ishte Monika Kryemadhi në denoncimin sipas saj të aferës së Inceneratorit të Tiranës. Krejt tjetër gjë se kush e bënte këtë denoncim, se kush është Znj. Kryemadhi, por fakti është se ajo ishte dhe mbeti një shfaqje e shëmtuar televizive.

Blend Fevziu, i ndihmuar nga Lorenc Vangjeli dhe Plarent Ndreca kryen një ndër avokatitë më të shëmtuara publike, për një ndër aferat më kriminale të mafias lokale dhe mafias ndërkombëtare në fushën e pastrimit të plehrave.

Ishte trishtuese se si një “personalitet” i gazetarisë televizive si Blend Fevziu, bashkë me dy personazhe të tjerë, pastronin me sa mundeshin një ngjarje ekonomike kriminale, ku janë të përfshirë masivisht një numër shumë i madh kriminelësh lokal, që nga Kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj, disa Ministra dhe vet Kryeministri Edi Rama.

Në të vërtetë, kjo situatë është pothuaj në shumicën e televizioneve krysore të vendit. Gazetarët më të njohur televiziv, me vetëm dy – tre përjashtime të vogla, janë hapur në mbështetje të krimeve të Kryeministrit. Them krimeve, sepse, sipas fjalorit, unë nuk mund të gjejë një fjalë tjetër adekuate për të përshkruar të gjitha ngjarjet kriminale të ndodhura përgjatë 8 viteve, dhe ku të mos jetë i përfshirë Edi Rama, direkt ose indirekt.

Është fakt i pamohueshëm se Edi Rama dhe Ministrat e tij, bashkë me Drejtorin e Përgjithshëm të Policisë janë të përfshirë direkt edhe në manipulimin e provave dhe fakteve penale. Puna është se këto fakte pastrohen dhe manipulohen çdo ditë nga mediat kryesore në vend, çka ka sjellë humbjen e shpresës se ne mund të ndryshojmë fatin tonë. Tek e fundit nuk janë vetëm kriminelët që janë kaq të fuqishëm, sa të mund të marrin peng një shoqëri të tërë, por janë ndihmësit e tyre që kanë zënë pikat kyçe të komunikimit publik.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s