Kategori
Uncategorized

Eurodeputeti Lega: Zgjedhjet në Shqipëri kyçe, shit-blerja e votës, korrupsioni dhe Rasha.

Eurodeputeti suedez, David Lega në një intervistë për ”ABC”, flet lidhur me amendamentet për Shqipërinë që do votohen nesër nga Komisioni i Punëve të Jashtme të Parlamentit Europian.

Lega shpjegon pse zgjedhjet e 25 prillit janë kaq të rëndësishme për BE-në dhe zbërthen amendamentin e grupimit të partive popullore lidhur me shitblerjen e votës.

Për Reformën në Drejtësi, Lega përshëndet hapat e bëra, por tërheq vëmendjen për pavarësinë e SPAK.

Sipas tij, asnjë gjyqtar nuk do të guxonte të paraqesë akuzë përsa kohë ka presion nga qeveria. Kjo pavarësi është e rëndësishme për t’u siguruar për çështjet e zyrtarëve të lartë, duke qenë se ish-ministra përballen me akuza për korrupsion dhe drogë.

Lega thotë se grupimet politike kanë dhënë mbështetjen e tyre për një amendament lidhur me vrasjen e Klodian Rashës. Lega thekson se Shqipëria ka nevojë për një strategji të re dhe plan aksioni të ri për luftën kundër drogës.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s