Kategori
Uncategorized

“Bundestagu ka vite që kërkon hetimin e krimeve zgjedhore” – Ilir Meta

“Dua t’ju them bindjen time se unë nuk pres nga drejtësia të vijnë zgjedhje të lira dhe të ndershme, sepse i dimë problemet që ka sistemi i drejtësisë dhe mënyra se si është zbatuar reforma në drejtësi.

Presidenti Ilir Meta deklaroi sot gjatë një mbledhje me përfaqësues të shoqërisë civile se nuk pret nga drejtësia që të vijnë zgjedhjet e lira dhe të ndershme.

“Nëse do kishte funksionuar Prokuroria dhe SPAK, nuk do kisha marrë inisiativat që kam nisur.

Bundestagu ka vite që kërkon hetimin e krimeve zgjedhore, që ende nuk po hetohen plotësisht.

Nëse nuk erdhi ajo drejtësi që prisnim për dosjet e Shijakut dhe të Dibrës, unë jam i bindur se nga zgjedhjet e lira dhe të ndershme, do të vijë dhe do të çlirohet edhe drejtësia nga kjo kapje e jashtëzakonshme dhe trysni politike”, tha Meta.

Kreu i shtetit theksoi se ka marrë fund indiferenca përballë parimit stalinist, “nuk ka rëndësi kush voton por kush numëron”.

“Së bashku të rrisim vëmendjen dhe monitorimin e të gjitha institucionet për rastet e veprave penale që prekin zgjedhjet. Të dekurajojmë çdo krim zgjedhor dhe të inkurajojmë qytetarët që votat e tyre do të mbrohet.

“The Bundestag has been demanding the investigation of electoral crimes for years” – Ilir Meta

“The Bundestag has been demanding the investigation of electoral crimes for years” – Ilir Meta
President Ilir Meta stated today during a meeting with representatives of civil society that he does not expect justice and free and fair elections to come.
The head of state pointed out that the Bundestag has been seeking the investigation of electoral crimes for years, while expressing the conviction that justice will be released from free elections.
“I want to reassure you that I do not expect free and fair elections from justice, because we know the problems of the justice system and the way in which justice reform has been implemented. If the Prosecution and the SPAK had functioned, I would not have taken the initiatives I launched. The Bundestag has been calling for an investigation into electoral crimes for years, which are not yet fully investigated. “If the justice we were waiting for did not come for the files of Shijak and Dibra, I am convinced that from free and fair elections, justice will come and be freed from this extraordinary capture and political pressure”, said Meta.
The head of state stressed that the indifference towards the Stalinist principle has ended, “it does not matter who votes but who counts”.
“Together we should increase the attention and monitoring of all institutions for criminal cases that affect the elections. To discourage any electoral crime and to encourage citizens that their votes will be protected. “It has ended once and for all and our indifference towards the Stalinist principle will end, that it does not matter who votes, it matters who counts”, added Meta.

President Ilir Meta stated today during a meeting with representatives of civil society that he does not expect justice and free and fair elections to come.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s