Kategori
Uncategorized

PËRVJETORI KRISTO NEGOVANI – ARBEN XHELADINI E MON BALAJ – MUSINE KOKALARI

Kryepeshkop Aleksander I Shqiptarve – Bir i Shqiponjës

E ditë të mbarë, Miqësi e dashur, të nderuar bashkatdhetarë, të nderuar Atdhetarë, sot 12 Shkurt ora 21 mbahet ne Kishës Ortodokse Shqiptare e Buenos Aires – Argjentinë / Metropoline Ortodoks i Shqiptarëve të Diasporës, Liturgjia Hyjnore përkujtimore (Mesha), për Herojte dhe Martireve te Kombi, dhe për Papa (At) Kristo Harallamb Negovani, Nderi i Kombit, një Patriot i Madh, Kampion i Kulturës Shqiptare, një Martir i madh i Kombit të Shenjtë Shqiptar dhe Kishës së Shenjtë Ortodokse Shqiptare, me rastin e 116º Vjetorin (12 Shkurt 1905 – 2021) te vrasjes, masakrimit se tij nga duaret e terrorit greke:

Lavdi te Perjeteshme Papa (At) Kristo Negovani, Kleriku Atdhetari, Birin e Madhë të Popullit Shqiptar tonë, te dojn krejt patriotet Shqiptar pa dallim feje, apo ideje, apo parti!!! Emri i Papa Kristo Negovani do te ndricoje ne shekuj per Shqiptaret e vertete!!! Lavdi në Perjetësi Herojte dhe Martireve te Kombi nuk kanë vdekur e nuk do të vdesin kurrë, Atëdhetarëve që mposhten vdekjen me pavdeksi!!!

Të Paçim sa Malet!!! Lavdi te perjetshme Herojte dhe Martireve te Kombi!!!

Rrofshi sa Malet o Shqiptar!!!

Përkojtojmë Përvjetori i 14°, më 10 Shkurt 2007, prej kur ranë Arben Xheladini e Mon Balaj, që ata u bënë Dritë për Lirinë e Kosovës: Lavdi e Përjetshme të pavdekshëm këta Martirë të Kombit Shqiptar që meritojnë mirënjohje të përjetëshme prej shqiptarëve anë e mbanë botës!!! Edhe Përkojtojmë Përvjetori i 104°, më 10 Shkurt 1931, më 10 shkurt 1917 lindi në Adana të Turqisë, Lulja e Bukur e Shqipërisë, Musine Kokalari:

Kurrë mos u harrofshin ata që kurrë nuk u dorëzuan dhe luftuan pa rreshtur për ndërtuar Identitetin tonë të Shenjtë Shqiptar!!!

Rroft Shqipëria Etnike!!! Shpirti i Arbrit nuk vdes kurrë!!! Autoctonus!!!

Zoti i Bekoftë gjithë Shqiptarët që ja duan të mirën Atëdheut!!! Të gjitha të anijeve një përqafim!!!

Zoti e Bekofte Shqipërinë dhe Shqiptarët!!! Shërbëtor i përulur i Zot dhe Shqipërisë, Shkelqësia e Juaj Imzot

Kryepeshkop Aleksander I Shqiptarve – Bir i Shqiponjësr
Rrofte Shqipëria e Bashkuar!!!
Instagram @alejandrogreco.oficial #albania #albania🇦🇱 #arzobispo #alejandrogreco

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s