Kategori
Uncategorized

Trump: Ju nuk mund ta provoni fajin tim.

Ish Presidenti i Shteteve të Bashkuara Donald Trump është rikëthyer në mediat sociale. Ai tani po poston një letër nga avokatët e tij në lidhje me Gjykatën e Lartë të ardhshme. “Ju nuk mund t’i provoni pretendimet tuaja.”

Trump: Ju nuk mund ta provoni fajin tim.

Trump është ende i pezulluar nga llogaritë e tij në Facebook, Instagram, Twitter dhe Youtube ku ai kishte ndjekje të madhe. Tani ai flet përmes avokatëve të tij për herë të parë që kur dha dorëheqjen në GAB, një homolog i Twitter, për Gjykatën e Lartë të ardhshme që pret.

Në një letër që Trump postoi në sostemin GAB, avokatët i përgjigjen Kongresit dhe Demokratit James Raskin, i cili po udhëheq procesin e Gjykatës së Lartë, shkruan Sky News;

“Ju nuk mund të provoni akuzat tuaja kundër Presidentit të 45-të të Shteteve të Bashkuara, i cili tani është një qytetar i zakonshëm.”

Letra e avokatëve është një përgjigje e drejtpërdrejtë ndaj Raskin, i cili më parë e thirri Trump për të dëshmuar nën betim në Gjykatën e Lartë, ku Trump akuzohet se ndezi shkëndijën që çoi në sulmimin e Kapitolit.

Avokati i Trump ka thënë më parë në media se ish-presidenti nuk ka ndërmend të dëshmojë për rolin e tij në atë që çoi në sulmimin e Kapitolit.

Trump ka 1.4 milion ndjekës në GAB.

Faqja është e njohur për tërheqjen e ekstremistëve të djathtë dhe grupe konspirative dhe ka tërhequr gjithnjë e më shumë përdorues që kur Donald Trump u mbyll nga Facebook dhe Twitter, ndër të tjera. Kapitoli u sulmua në 6 Janar.

Hera e fundit që Trump shkruajti ndonjë gjë në GAB ishte më 8 janar, kur ai deklaroi shkurtimisht se nuk kishte ndërmend të ishte i pranishëm kur u betua presidenti aktual Joe Biden.

Donald Trump u regjistrua në Gab në 2016 por nuk e përdori atë shumë derisa u bllokua nga Twitter dhe Facebook

Ish presidenti përdori llogarinë e tij në Gab, një platformë alternative ndaj Twitter që përdoret shpesh nga ndjekësit e tij të krahut të djathtë, për të lëshuar një letër nga avokatët e tij.

Letra quante kërkesën e Shtëpisë për Z. Trump për të dëshmuar një “marifet të marrëdhënieve me publikun”
Imazhi:
Letra quante kërkesën e Shtëpisë së bardhë për Z. Trump për të dëshmuar një “marifet të marrëdhënieve me publikun”
Në postimin e tij të parë që nga 8 Janari, Z. Trump postoi një përgjigje për ftesën e Kongresistit Jamie Raskin për ish-presidentin që të dëshmonte gjatë betimit në gjyqin e tij të fajësimit për gjoja nxitje të kryengritjes që rezultoi në trazirat e Kapitolit.

Këshilltari i tij, Jason Miller, së pari ndau refuzimin e Z. Trump për t’u paraqitur në fillim të kësaj jave, por postimi i ish-presidentit drejtuar Gab ishte hera e parë që letra e plotë ishte parë publikisht.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s