Kategori
Uncategorized

Në tetë vite, Rilindja i provoi të gjitha skandalet dhe akuzat që mund t’i bëhet një qeverie për bashkëpunim me krimin. Mungonte vetëm mafia dhe tashmë atë e kanë sjellë me sukses në vend.

Në tetë vite qeverisje Rilindjes i kanë plasur skandale të ngjashme disa herë.

▪️Dosja e ish-ministrit Saimir Tahiri për trafikun e drogës, tregoi se kultivimi i kanabisit që Edi Rama thoshte se e kishte çrrënjosur si fenomen, lulëzoi më shumë se kurrë gjatë qeverisjes së tij.

▪️Dosjet e përgjimeve të vjedhjes së votave në Dibër dhe në Durrës ishin një tjetër skandal që tregoi sesi qeveria e Rilindjes bashkëpunonte me krimin për të vjedhur votat.

▪️Në këtë mënyrë, duke mbjellë drogë dhe me lekët e drogës u blenë votat, Rilindja siguroi mandatin e dytë qeverisës që degradoi gjithë institucionet e vendit.

▪️Rënia në kthetrat e mafies italiane duket si një udhëtim “normal” i pushteteve që vijnë nga trafiqet e drogës dhe vjedhja e votave. Rrugëtimi i Rilindjes duket se ka ndjekur të njëjtën trajektore që ndjek çdo bandë kriminale. Në fillim merret me trafiqet e vogla të drogës dhe bën punët e pista të krimit të organizuar.

Më pas rrit nivelin duke hyrë në linjat e trafiqeve ndërkombëtare dhe në fund kthehet në bazë të mafies për pastrimin e parave dhe korrupsioni elitar në nivelet e larta.

▪️Mafiozët italianë panë te pushteti në Shqipëri një ortak dhe ndaj u ofruan për të bërë biznes si të barabartë, kuptohet kundrejt pagesës.

▪️Ngjarjet me Ndrageta dhe Cosa Nostra që në seritë e “Oktapodit”, shqiptarët i kujtonin se ndodhnin vetëm nëpër filma, tashmë falë kësaj qeverie, i kanë në Shqipëri dhe mund ti provojnë si ngjarje reale në kurrizin e tyre.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s