Kategori
Uncategorized

Hajduti dhe Puntori .

Mes atij grumbulli të ngjeshur njerzish në autobus, ndodhej dhe një hajdut i cili i vodhi punëtorit paratë e tij nga rroga që kishte marrë.

Kur faturino i kërkoi biletën, punëtori i i shkrete po rëmonte për të nxierrë lekët në xhepat e tij të vjedhur, ai u habit dhe u turpërua…

Në xhepat e tij nuk kishte më asgjë nga rroga, jo vetëm për të paguar biletën, por as per te çuar diçka në shtëpi.
Fytyra e tij ishte skuqur, dhe gjuha i ishte tharë, ai as që mund të fliste.

Faturino kur e pa që ky skish te paguante per bileten asnjë kacidhe filloj po tallej :

Zotri, nuk e sheh si është bërë, mos u tall me të, çmimin e biletës së tij eja dhe vere në llogarinë time, e paguaj unë.

Puntori i turpëruar, po gëzohej tani që dikush po e ndimonte, buzëqeshi dhe i tha hajdutit:

Zoti ju bekoftë, dhe dhëntë zoti të ketë më shumë si ju, zotëri. Edhe disa nga udhëtarët filluan të lavdëronin hajdutin dhe moralin e tij të lartë.

Ata u luten për të me fjalët;
Zoti të bekojë dhe shumëzojë të ngjashmit si ti…?!
Që nga ajo kohë, numri i hajdutëve është rritur.

▪️Duart e tyre ka kohë që futen jo vetën në protofolin e puntorit, por kudo.

▪️Duart e tyre të pista u futën në kutitë e votimit, në votat tuaja.

▪️Ata ju vodhë jo vetëm votën por dhe të ardhmen e fëmijve.

▪️Ata ju vodhë gjithshka, jetën, dhe lirinë e saj .

Ata madje me zanatin e tyre arritën gradat më të larta deri në qeveri.

▪️Arritën në kryetarë bashkish, ministra, deputet, biles ata arritën deri tek karrigia e kryeministrit.

▪️E ndërkohë që ata na vjedhin ne heshtim, ata na grabisin, ne i falënderojmë, ata na burgosin, ne i vlerësojmë.

Të gjorët ne…

Veç fukarallëkut, pa barazisë dhe babëzisë po vuajmë edhe nga ata që me petkun dhe forcën e pushtetit na vjedhin dhe grabisin pa pushim, çdo ditë.

Sepse ne jemi akoma në autobus, dhe vazhdojmë i votojmë dhe i falënderojmë!!!???

Hajdutët të shpërblyer, të falenderuar dhe respektuar kudo…

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s