Kategori
Uncategorized

Majko o debici i diaspores zoti ty ti sjellt vuajtjet e ketij engjelli.

Ke kaq vjet që pa turpësisht si klloun i Ramës mashtron dhe përçan emigracionin.

Ke kaq vjet që militantet e rilindjes i etiketon si perfaqsues dinjitos te emigracionit.

Ke kaq vjet që veç gënjeshtres dhe maskarallëkut sben asgjë tjetër .

Zoti ju nëmtë, zoti mos mos pranoftë faljet tuaja, zoti ju dhëntë teberranë o bastardë qeveritarë që majmeni me hallet dhe vuajtjet tona në emigrim…

Ty të parin o Majko, ty kelyshi mashtrues i Ramës, ty zjarri i ferrit të shperbleftë në Xhenem.

Mbasandaj vinë bastardet ne emigracion…perfitues, drejtues shoqatash dhe partish…ish oficerë të sigurimit, bashkpuntorë dhe klysh te ish sigurimit te shtetit dhe partisë së punës, të këthyer në veprimtare dhe bashkpuntore te sherbimeve sekrete ne vendet ku jetojnë dhe punojnë. Kërcënues dhe shfrytëzues të jetes dhe veprimtarisë së emigracionit.

Krrimba dhe brumbuj që vegjetoni akoma brenda emigracionit shqiptar.

(Gjithsesi veç keture larove që të kamufluar nuk punojnë për emigracionin, por të paguar punojnë për “rilindjen” respekt per emigrantet, dhe drejtuesit e ndershem te shoqatave shqiptare ne emigracion)

Parathenie nga wordpres..

Nga Boda Ylber

Minoreni shqiptar ne Londer duke fjetur ne rruge ne temperaturen -4

Postimi ne fb i Boda Ylber

Miremengjes.
Ora 6 e mengjesit ne Northolt London UK.
Si c’do dite ne kete ore nxjerr qenushin qe te kryej nevojat!!!
Temperaratura ishte -4
Nejse vazhdova rrugen kryesore per aresye se akoma ishte erresire dhe ajo rruge eshte e ndricuar,
Kur arrita tek benzinata shoh nje djale te ri 19 vjec, qe dridhej dhe po flinte ne beton ne cep te benzinates.
U preka shume, ndalova, dhe direkt ne paraqitje mu duk si Shqipetare.
Vendosa ti flas me qellimin, ta zgjoj se thash ndoshta do kete qene diku per vitin e ri do kete pire dhe nga pija s’do kete ikur ne banese.
I fola, dhe me ndrojtje mu pergjigj.
Shqipetare je )? E pyeta.
Po me tha duke u dridhur.
Po cou i thashe se fo plevitosesh, merr autobuzin dhe ik ne banese.
Dridhi dhe mu pergjigj.
Kam 2 jave se flej jashte.
Isha i rregjistruar si minoren ne moshen qe mbusha 18 me vjen negativi.
Apelova por prap ma refuzuan.( home office)
U detyrova te largohem sepse me thane qe te firmosja tek zyrat e emigracionit ne (Heathrow aeroport).
E di se do me kthejne me tha.
Ku do iki une ne Shqiperi? Prinderit kane marre 16.000 sterlina borxh. ( jemi te varfer pa pune prinderit)Dhe deri tani une kam paguar mbrapsh vetem 7000.
Me erdhi shume keq, i thashe hajde tek shtepia ime dhe te pishe nje kafe, ngrohu.dhe bisedojme.
Ishte i turpshem nuk donte megjithate ja mbusha mendjen dhe erdhi.

Une kaq mundesi kam. Por jashte s’do ta lej do mundohem te i dergoj nje dyshek tek nje ndertese qe po riparoj jo larg nga ketu.

Sqarim ishte nje djale fantastik nga Korca.
I rregullt kishte punuar, nuk pinte alkol apo duhan etj.

Ahhh more pushtetare Shqipetare qe i moret ne qafe rinine duke u dhane rruget e evropes.
Mos i bafshi 2 dit te gezuara.
U zente haku i ketij te riu.
Pandeli Majko o debici i diaspores zoti ty ti sjellt vuajtjet e ketij engjelli.
Sqarim.
Statusin e kam bere me lejen e te riut.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s