Kategori
Uncategorized

Zot i Madh! Si ju paska katandisur komunizmi!…

Nga Mitro Çela.

Shkurt 1991

Në Tiranë mbërriti për herë të parë Janullatusi. Ishte në firmosje e sipër dokumenti për t’u shpallur Peshkop i Kishës Ortodokse Shqiptare.

Vendosëm të botojmë një intervistë në “RD”. Detyrën e mori përsipër Filipi.

Peshkopi i ardhshëm qëndronte në hotel “Dajti”.

Pa naze, miku pranoi të intervistohej.

Peshkopi fliste anglisht. Pas disa batutave erdhi finalja:

Filipi: – Hirësia Juaj, beson në Zot?

Përkthyesi nisi të përtypet.

Filipi i tha: -Përkthe.

Ai ngurronte.
Janullatusi u shqetësua. Problemin e zgjidhi i zoti i punës.


Pyetjen e shtroi në greqisht.
Peshkopi ngriti të dyja duart lart, me vështrimin nga Perëndia.
E puthi Filipin në lule të ballit dhe tha:

  • Zot i Madh! Si ju paska katandisur komunizmi!…

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s