Kategori
Uncategorized

Dokumenti zyrtar: Holanda vendos “JO” për negociatat me Shqipërinë.

Hollanda ka vendosur zyrtarisht veton për hapjen e negociatave me BE-në në muajin dhjetor duke e konsideruar hap të parakohshëm.

Qeveria në Hagë ka hedhur poshtë kornizen negociatore të Komisionit Evropian duke i konsideruar jo bindëse rezultatet që raporton për Shqipërinë.

Qeveria hollandezë kërkon rivendosjen e dialogut politik për reformën zgjedhore dhe zbatimin e saj. Ndërkohë që për Maqedoninë e Veriut, Holanda kërkon vijimin e procesit të negociatave.

Qëndrimi i Holandës publikohet një javë para mbajtjes së mbledhjes së Këshillit Europian, ku përfaqësuesit e shteteve anëtarë të BE do të vendosin për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Pjesë nga dokumenti i qeverisë së Holandës për negociatat me Shqipërinë:

‘Në 20 mars, Këshilli Europian vendosi që për Shqipërinë të mbajë tryezën e parë ndër-qeveritare nëse do të ishin përmbushur kushtet e vendosura. Për qeverinë (shqiptare) është thelbësore që të ardhmen të bëjë më shumë progres në këto çështje dhe vetëm nëse kushtet e përcaktuara nga Këshilli Europian në mars janë plotësuar në mënyrë bindëse do të mbahet tryeza e parë ndërqeveritare me Shqipërinë.

Qeveria (holandeze) mbështet analizën e Komisionit Europian se Shqipëria ka treguar përparim në fusha të ndryshme, por përfundimi i Komisionit se ‘pothuajse të gjitha kushtet janë përmbushur’ është i parakohshëm.

Qeveria (holandeze) mbështet vlerësimin e Komisionit se nuk ka ende kuorum për Gjykatën Kushtetuese dhe se duhet bërë përparim i mëtejshëm në lidhje me rishikimin e ligjit për mediat bazuar në mendimin e Komisionit të Venecias.

Pavarësisht emërimit të disa jo-magjistratëve, Gjykata e Lartë nuk është ende në gjendje të shqyrtojë të gjitha çështjet. Janë ndërmarrë hapa kryesorë, në veçanti, në fushën e vetingut të gjyqtarëve të vjetër dhe prokurorëve, por kjo ende nuk po çon në dënime aktuale të gjyqtarëve të cilët ishin akuzuar për akuza penale gjatë aktivitetit të tyre.

Korrupsioni mbetet një problem i madh dhe i përhapur që do të vazhdojë të kërkojë vëmendje në vitet që vijnë. Në këtë kontekst, është pozitive që SPAK tani është plotësisht funksional.

Raporti i fundit i GRECO thotë se Shqipëria po punon kundër korrupsionit. Por Shqipëria duhet të ndërmarrë hapa të mëtejshëm në ndërtimin e një historiku solid në hetimin dhe ndjekjen penale përfundimtare duke dënuar korrupsionin dhe krimin e organizuar në të gjitha nivelet’

Progres është bërë edhe në trajtimin e krimit të organizuar dhe migrimit. Bashkëpunimi me autoritetet shqiptare në luftën kundër migracionit të parregullt vazhdon të funksionojë mirë. Bashkëpunimi i mirë mbetet i domosdoshëm për arsyet e përmendura nga Komisioni, por edhe për të trajtuar problemet përreth alpinistëve. Ndjekja e rekomandimeve të FATF është gjithashtu në mënyrë të arsyeshme sipas planit dhe Shqipëria ka marrë pjesë në operacione të ndryshme policore ndërkombëtare. Në këtë kontekst, është pozitive që drejtori i Byrosë Kombëtare të Hetimit (NBI) është emëruar, por mbetet e rëndësishme që inspektorët e nevojshëm të emërohen dhe trajnohen.

Kur pritet të zhvillohet Konferenca e parë Ndërqeveritare (KPG)?

‘Në vlerësimin e qeverisë Holandeze të 30 tetorit, qeveria shpjegon se KPM-ja e parë me Maqedoninë e Veriut mund të ndodhë sa më shpejt që kuadri i negociatave të jetë rënë dakord. Këshilli vendosi në Mars që KPM-ja e parë me Shqipërinë mund të zhvillohet nëse plotësohen kushtet e përcaktuara në konkluzionet e Këshillit të Marsit 2020.

Për qeverinë, është thelbësore që përparimi i mëtejshëm të bëhet në të ardhmen e afërt sipas rekomandimeve të Këshillit. Vetëm kur kushtet e caktuara në konkluzionet e Këshillit të Marsit 2020 janë përmbushur bindshëm, vetëm atëherë mund të mbahet KPM-ja e parë me Shqipërinë’, thuhet ndër të tjera në raportin e ministrit të jashtëm holandez.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s