Kategori
Uncategorized

PER NACIONALISTET FALLCO!

“Nacionalistet”, te mjeret ata, jane leshuar duke anatemuar Greqine!

Nga Dritan Kaba/


Ne kohen e kesaj partie qe sot eshte ne pushtet, ne vitin 1991, Greqia priti dhe strehoi gati 1 milion shqiptare.


Ka pajisur me pasaporta dhe shtetesi gati 100 mije shqiptare.
Sot jetojne e punojne ne Greqi mbi 600 mije shqiptare, te cilet mbajne me punen e tyre rreth 1 milion shqiptare ketu ne Shqiperi. Me mijera te tjere qe jetojne ne Shqiperi shkojne çdo vit dhe punesohen si punetore sezonale.
Pothuaj e gjithe zona e jugut te Shqiperise mbajne familjet pikerisht nga ky punesim.
Fajin per gjendjen ne Kakavije nuk e ka shteti grek, por shtojzavallet e Rilindjes.
Te ngrinin laboratoret per te bere analizat e tamponeve. Te njoftonin pa pushim shtetasit shqiptare per proceduren e kalimit te kufirit..
Te merrnin masa qe diten e pare, jo si kofini pas te vjelit.
Te mos i beje privati analizat, por shteti se ai eshte pergjegjes per qytetaret.
Edhe e fundit per “nacionalistet”. Ne Itali nuk shkon dot as me tampon, as ne vendet e tjera te BE. Sa vete jane ne radhe aty qe jane edhe shtatas greke? Ky rregull nuk eshte nxjerre vetem per shqiptaret, ppr per kedo qe del nga shteti grek edhe shkon ne nje vend i cili konsiderhet nga BE si vend me risk te larte.
Nuk ka as racizem, as ksenofobi, por mbrojtje te shtetasve , te bisnezeve dhe turizmit, te ekonomise se vendit te tyre. Provojeni dhe nisuni ne Gjermani, Italia, Hollande apo kudo tjeter.
Mjaft me lojera meskine te nacionalizmit duke e hedhur fajin tek te tjeret. Faji eshte i qeverise se rilindjes edhe askujt tjeter.

P.S. Te vetmit qe kane te drejte te ngrene zerin per drejtesi dhe per shkelje te te drejtave jane vetem shqiptaret e Çamerise qe duhet tu kthehen pronat e tyre. Te tjerat jane djerse vape per te shmangur pergjegjesit kryesore.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s