Kategori
Uncategorized

Gjuha e nënës !


-“Unë jam shqiptare nga Greqia kurse Bekimi shqiptar nga Jugosllavia.

Por më e rëndësishmja është se ka qenë vullneti i vetë zotit qe ne të dy t’i luajmë këto dy rrole, sepse dikur edhe vetë Penelopa dhe Odhiseu kanë folur po të njëjtën gjuhë që e flasim unë e Bekimi sot”.

Viti 1968, kur xhirohet filmi “AVENTURAT E ODHISEUT”,

Dy yjet e atij filmi, Irena Papas (Penelopa) dhe Bekim Fehmiu (Odhisea), luajnë në rrolet kryesore.

Në kohë pauze, disa gazetarë i kishin parë se si të dy komunikonin në një gjuhë krejtësisht të huaj për ata.

Të pushtuar nga kureshtia, njëri prej tyre afrohet dhe i pyet:

-“Më falni, por cila është gjuha që ju po e flisni”?


Irena Papas (Irini Leleku) e prek në dorë Bekim Fehmiun, që ta linte të përgjigjej:


-“Është gjuha e nënës”.

“Gjuha e nënës?

Po cila mund të jetë ajo gjuhë e nënës kur ju jeni greke e Bekim Fehmiu jugosllav”? – pyet i çuditur gazetari.


Në dejet tona rrjedh i njëjti gjak.

Unë jam shqiptare nga Greqia kurse Bekimi shqiptar nga Jugosllavia…

Por më e rëndësishmja është se ka qenë vullneti i vetë zotit qe ne të dy t’i luajmë këto dy rrole, sepse dikur edhe vetë Penelopa dhe Odhiseu kanë folur po të njëjtën gjuhë që e flasim unë e Bekimi sot”.


-“Por historia thot se ata ishin grekë”, ia ktheu gazetari i habitur!


-Po mirë pra, edhe ti tani je duke më konsideruar greke edhe pse nuk jam greke”, i ishte përgjigjur Irena.


Rai Uno -1974

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s