Kategori
Uncategorized

I dashur Havzi,


Rexhep Shahu/

A e lexon dot kete liste me emrat e anetareve te Presidiumit te Kuvendit Popullor te Republikes Popullore Socialiste te Shqiperise te vitit 1988?


Jane 15 emra bashke me te Ramiz Alise.
Nga keta 15 emra, 6 kane firmose qe ti Havzi te ekzekutohesh me varje ne litar, ndersa 9 nuk kane firmose, jane shmange.


Kristaq Rama, skulptor nuk iu shmang vendosjes se firmes me te vare ty edhe pse ishte i vetmi artist ne ate liste dhe duhej te kishte ndjeshmeri si skulptori per poetin..

– Te ishte gjykates a prokuror Kristaq Rama do te ishte ndryshe, do te justifikohej disi, por te jesh skulptor e te nenshkruash me vare nje poet, eshte e rende.
– Ti u ekzekutove me varje ne litar Havzi me 10 gusht 1988, dy vjet para se te nderrohej regjimi.
– Kristaq Rama qendroi ne anen e duhur te historise qe te mburreshin femijet e tij me te, me skulpturat e tij, me firmat e tij, me nenshkrimet e tij.
– Ti Havzi ishe ne anen e kundert te historise. Ti nuk mundesh kurre Havzi, edhe pse ke shkruar 5548 vargje poetike, nuk mundesh kurre te nenshkruash nje firme kaq madheshtore e historike per me vare nje poet, me vare nje njeri, cilido qofte ai, nuk mundesh te vesh nje firme si kjo e Kristaq Rames ne dokumentin per varjen tende ne litar. Edhe te pelcasesh ti nuk e ben nje firme te tille.
Ndoshta ndonje dite do te vijne njerez te lire ne kete atdhe dhe kjo firme turpi e Kristaq Rames do te ngrihet ne ndonje memorial te shenjte ne mes te Tiranes.

Qe njerzit ta lexojne te kaluaren kriminale e te mos mburren te pakten me te.

(Foton e bustit te Havziut e kam bere ne Spaç. Ne te majte te Havziut duket varreza e te vdekurve pa emra te Spaçit, matane perroit, fotoja tjeter eshet fotojas e dokumentit me firmat anetareve te Presidiumit et Kuvendit popullor)

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s