Kategori
Uncategorized

SHB dhe Kina.

SHBA i ‘tregon muskujt’ Kinës

Dy aeroplanmbajtëse amerikane u fotografuan për herë të parë në një operacion të përbashkët në Detin e Kinës Jugore. Sipas Daily Mail, operacioni vjen dy ditë pasi Pekini kërcënoi se do i hidhte në erë aeroplanmbajtëset amerikane.

USS Nimitz dhe USS Renald Reagan shoqëroheshin nga grupet e tyre të goditjes dhe nga avionët bombardues B-52. SHBA nuk i ka bërë bashkë dy aeroplanmbajtëse në rajon që prej vitit 2014.

Tensionet mes SHBA dhe Kinës mbeten të larta, pasi SHBA vazhdon ta kritikojë Kinën për reagimin ndaj koronavirusit. Ndërkohë presidenti Donald Trump e ka kërcënuar këtë vend me luftë tregtare. Edhe qasja e Kinës ndaj Hong Kongut i ka shtuar tensionet. SHBA thotë se Kina po përdor pandeminë për të shtuar pretendimet territoriale.

Dhe kina.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s