Kategori
Uncategorized

SUADA IMERI ‘’JAM QYTETARE E BOTES’

SUADA IMERI Stockholm/

‘’JAM QYTETARE E BOTES’

Une jam qytetare e lire e botes.

Kam lindur ne nje vend dhe kam banuar ne nje qytet qe mbeti ne muzen e mendjes time historike.

Perfaqesohem me nje mjet identifikimi personal me nje pashaporte te vjeter, me nje fytyre te re feminore   qe kerkon me shume… me ca te dhena personale te paracaktuara.

Kjo pashaporte rri ne sundukun tim te kujtimeve dhe me buzeqesh sa here e hap une dhe me tregon fillimet e mia .

Kjo Pashaporte nuk mjafton te tregoje nacionalizmin tim te perhershem.

Te jesh nje qytetar I nje vendi  nuk do te thote te banosh ne nje qytet te caktuar ,ne nje vend te caktuar,te jetosh me disa njerez te caktuar.

Fjala Qytetar eshte fjale qe kerkon nga ti qe te rritesh,te ecesh…te ndryshosh veten.

Territori im ndodhet Brenda kesaj  bote te lire dhe ndihemi kaq larg botes.Nje vend e bejne njerezit qe ndodhen ne te,pavaresisht ngjyres,kombit,races…

Pas fjales qytetar qendrojne nje sere detyrimesh dhe pergjegjesirash qe duhen permbushur dhe zbatuar ne menyre qe termi qytetar te kete ngritje drejt te panjohures te mires te nje Sfide me veten dhe boten qe te rrethon.

Dhe Sfiden njeriu per te ardhmen e ben vete, ashtu sic une qe vendosa te mos perfaqesoj te jem qytetar I nje vendi por nje qytetare Suedeze me te drejta te plota te arrira me shume mund e te panjohura.

Te jesh qytetar,por aktiv ama nuk eshte e lehte..

 Sepse gezimi qe do te marrim si rrjedhoje kur  shohim frutet e punes  tone si shperblimi me I madh per mua.

Cdo njeri eshte qytetari I nje qyteti universal.

Une e dua vendin tim, por ne Suedi ndihem  dhe une ndjej se ndihem e sigurte si qytetare e botes  sepse besoj ne mundesite  mia.

Ne, nuk mund te jemi qytetare te botes pa dashur dhe respektuar ate qe jemi,e ate cfare do jemi.

Jemi te njejte te gjithe dhe kemi te njejtat karakteristika,mendojme,shikojme,jetojme….

Jetojme ne shekullin e globalizmit,ku gjithesecili eshte qytetar I thjeshte I botes.

Komplimenti me I mire eshte je:’’Qenie njerezore’’.

Ndarja e shteteve eshte racizem,s’duhet te kete formalitete.

Ndarja ne shtete,ne province,ne kombe…..ne raca

Keto jane te rendesishme per ata qe komandojne ose gezojne privilegje ne shoqeri.

Une jam rritur dhe dua te shoh me larg…sepse kam besim te vetja.

Bie fjala intelektual,teolog,filozof,historian etj……e  shumica nga ato marin ne qafe njerezimin.

Nacionalizmi tinezar eshte nje semundje e heshtur qe ndan njerezit,vendet dhe triumfojne kriminelet.

Shpeshhere nacionalizmi I madh konvertohet me shperthime,blasfemi e vdekjeprurese.

Qytetari I thjeshte I botes nuk njeh urrejtje…njeh vetem mirekuptim,paqe,besim dhe dashuri..

Edhe une kam zgjedhur te jem Qytetar I Botes pa kufi dhe Pashaporta ime te jete:..

Kombesia ‘’qyetare e botes’’

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s