Kategori
Uncategorized

VDEKJA E GEORGE FLOYD, ANARSHIA E ANTIFAS DHE LOJA E BIDEN

Ilirjan Fatkoja/

Vrasja e George Floyd ishte e qëllimshme pasi oficeri i policisë Derek Chauvin e dinte se çfarë pasoje do të sillte veprimi i tij i pa ligjshëm, ngjeshja e gjurit në qafën e viktimës. Motivi që e shtyu policin në këtë veprim sa antiligjor aq edhe çnjerzor, nuk eshte kompetence e imja si qytetar, por e institucioneve ligjore, gjë e cila do të dalë nga hetimit dhe gjykimi i çeshtjes. Fakti që personazhet e ngjarjes, viktima dhe vrasesi janë nga rraca të ndryshme, mund të cojë edhe në paragjykimin se jemi para një rasti të shfaqjes së veprimeve me motive rraciste. Por kjo është një hipotezë që mbetet për tu vërtetuar.
Besoj se i kuptoj bashkëqytetarët amerikanë (ku tashmë edhe ne jemi të atillë për nga shtetësia) dhe ndjehem pjesë e protestave me karakter paqësor, pasi liria dhe të drejtat e njeriut janë të vendosura realisht në themelin e demokracisë amerikane.
Veprimit kriminal të vrasësit me uniformë i duhej dhënë përgjigja jo vetëm nga autoritetet ligjzbatuese, të cilët nuk ngurruan ta prangosin ish kolegun e tyre si shkelës i ligjit, por edhe nga qytetarët e indinjuar me te tilla sjellje cnjerzore, të cilët u tubuan në protestat paqësore.
Protestuesve amerikanë (ndryshe nga ato shqiptar) nuk u intereson se cila ishte “biografia” e viktimës, por pse u shkel ligji, pse polici dhunoi viktimen e të tjera aspekte që lidhen me korpusin e të drejtave e lirive, të cilat përbëjnë fondamentin e shoqërisë dhe të shtetit. Përmes protestave, qytetarët shprehin qëndrim distancues ndaj shkeljeve në përgjithsi dhe shkelësve të ligjit në vecanti, për veprime që cënojnë jetën e qytetarëve, vecanërisht kur shkelësit janë përfaqësues të institucioneve shtetërore. Edhe rasti në fjalë, ku për pasojë vdiq i ndaluari Floid, u panë elemente antiligjore si vetëgjyqsia, anashkalimi i praktikave të përcaktuara ligjërisht për bërjen e një ndalimi etj.
Prandaj protestat paqësore të qytetarëve ishin të drejta dhe plotësisht të motivuara. Por futja në “lojë” e anëtareve të shoqatës Antifa, (edhe pse të pranuar ligjërisht) janë lexuar publikisht si një ekstrem i dhunshëm majtist, i manipuluan protestat duke ja ndryshuar qëllimin dhe mjetet. Për Antifa-n nuk ka rëndësi cfarë ka ndodhur, dhe ku është shkelur ligji. Atyre u mjafton ngjarja, të cilën e shndërrojnë në preteks për të realizuar qëllimin e vërtetë – spektaklin e shëmtuar e të dhunshëm anarkist. Ashtu si vëllazeria majtisto-anarshiste në vende të tjera, majtisto-rrebelët e Antifas i shfrytëzojnë protestat paqësore në favor të tyre, duke u injektuar elementet përbashkues: dhunë, gjak, shkatërrim.
Për të frenuar përhapjen e veprimeve makabre të tyre, ndërhyrja energjike e Presidentit Trump ishte zgjidhja e duhur.
Nuk është aspak i moralshëm qëndrimi i zotit Biden, kandidatit Demokrat për President të U.S. i cili rreket të shfrytëzojë vdekjen e qytetarit afro-amerikan Floyd për të pasur përfitim politik ndër votuesit e atij komuniteti. Nuk ka asnjë gram moral të mveshësh me petkun e heroit qytetarin me precedent penalë George Floyd.
Ai nuk ishte hero, dhe asgjë heroike nuk ka në gjithë jetën e tij.
Përkundrazi Floyd qe vendosur në shumë raste kontravers me ligjin ndaj dosja e tij penale ishte e mbushur me veprime antiligjore si në rastin e rrezikimit të jetës së qytetares si në rastin …….
Loja e z. Biden për ta bërë George Floyd hero, tregon me se pakti që demokratët ende nuk janë të gatshëm të marrin në duar drejtimin e shtetit më demokratik në botë.
Krijimi i simboleve të rremë për të fituar ca vota nuk është rruga më e mirë për marrjen e pushtetit.
I ndjeri qe thjesht një viktimë ku protagonisti – ish polici Derek Chauvin tashmë ndodhet vendosur nën akuzë për krimin e vrasjes.
Kjo është e vërteta.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s