Kategori
Uncategorized

“Nuk ka për të pasur më Dibër!” – Sepse, “Dibra, do të thirret “Skavicë”

Nga Beqir SINA – New York

Kryeministri i Shqipërisë, duket se është në ditët më të vështira të karjerës së tij, poliitike. Ai brenda 8 muajve, po kalon situatat më të vështira, të vendit, dhe ndoshta edhe të jetës së tij.

Kështu që mbas tërmetit, të 26 nëntorit 2019, me magnitudë 6,4 ballësh të Rihterit, i cili njëherësh ishte më i fuqishmi në dekada që ka goditur Shqipërinë, vendi ashtu si dhe mbarë bota, u godit nga një “termet” tjetër, edhe më i fuqishëm se termeti, ose si e quajti kryeminstri Rama, “lufta me armikun e padukshëm” pandemia e Coronavirusit – COVID 19.

Por, në se me “Tërmetin”, thuhet se “ja e hodhi Lumin”, së pari që e mashtrove vendin, dhe, Europën me fjalë të bukura, me pandemin e Coronavirusit – COVID 19, fjalët e bukura dhe masat e marra, sikur Shqipëria, të ishte Amerika, ose Franca, Gjermania, Italia dhe Suedia, nuk i ecën aspak.

Sepse, vet bota e pësoi me keq se sa Shqipëria. Dhe, tash, po duket se sa të vështirë e ka kësaj radhe, Kryeministri Rama….

Kryeminstri Edi Rama, jo pa qëllim, në mes të masave të pandemisë, dhe kur të gjithë popullin e kishte futur në “shtet-rrethim” shkatërrojë natën, Tetarin Kombëtar.

Jo pa qëllim deklarojë mu në fazën më të vështirë, të daljes nga masat e marra, për dy muaj, se do të bënte legalizimin e Marujanës,( për shëndetësi), dhe, së fundi :

Jo pa qëllim tani mbas 50 vjetëve atë që nuk e bëri Enver Hoxha, e nxorri nga sirtari i Partisë së Punës, përsëri “Skavicën”, atë “projekt – plan” që ja la daja i tij, dhe babai i tij. Si duket amanet!

Madje, këtë her edhe pa pyetur, dhe pa u kujtuar për Dibranët.

Por, zoti Kryeministër a e dini ju historinë e Dibrës, dhe kush janë Dibranët!?

Vetë historia e Dibrës, ka treguar se prej kohës së perandorisë turke, pavarësinë e Shtetit Shqiptar, Mbretin Zog I-rë, Enver Hoxhën, dhe Sali Berishën në demokraci, asgjë dhe kurr në Dibër nuk është bër pa pyetur Dibranët. Pa e “pleqëruar” me vet dibranët.

Sepse, nuk mund të sakrifikohet kurr më Dibra, për interesa të të tjerëve.

Jo Dibranëve!.

Nëse, ndërtohet Skavica, nëse zbatohet plani mafioz i rilindjes, ky vend i bukur i kësaj lugine, simbas, studiesve pas 4 vjetësh do të përmbytet ashtu si edhe 10-ra mijë hektarë të tjerë me luginën e Drinit të Zi.

Me ndërtimin e Skavicës:

  • do të fshihet nga faqja e “dheut” edhe historia Skënderbeut
  • do të zhduken gjurmët ekzistuese, të toponimeve të Dibrës, prej në kohën e perandorisë otomane
  • do të humbas një pjesë e mirë e historisë së Dibrës, dhe Shqipërisë, së kohës, së pavarësisë së Shqipërisë, roli dhe kontributi i dibranve, koha e Mbretërisë, Lufta e Parë, dhe e Dytë Botërore, 45 vjet të Partisë së Punës (partisë tënde zoti Rama), por edhe mirë e keq 30 vjet demokraci
  • banorve me ujin e liqenit u humbet vendlindja e tyre – (nëse kan në plan të kthehen në vend origjinën e tyre,)
  • mijëra familje të kësaj lugine, do të humbasin vend varrimet e të parve të tyre, prindërve dhe anëtarve të familjeve, pra nuk do të kenë më, as ku ti qajnë, a të ndezin një qiri, dhe vënë nji tuf lule
  • do të humbas edhe ajo pak ekonomi që dibranët po “rropatën” për mbi jetes (ata që kan mbetur)
  • do të humbas, edhe ajo pak, fruti-kultur, bujqsia, dhe blegtoria tradicionale e dibranëve( ajo që ka mbetur, nuk do të jet më)

E thënë shqip e trup “Nuk ka për të pasur më Dibër!” – Sepse, “Dibra, do të thirret “Skavicë”

Në kohën e largët të shekullit që lamë dhe në kohëra më herët, dibranët kanë treguar se dinë të bëjnë edhe kuvende, madje dhe beteja, për mbrojtjen e Dibrës.

Megjithëse, kohët janë tretur, por Dibra ka ditur t’ia dalë me urtësi e mençuri madje dhe me qëndresë, deri sa në Shqipëri, na erdhi “peshqesh” nga Serbia, e Rusia, regjimi diktaorial komunist i Enver Hoxhës.

Ai rregjim që e varfëroi Dibrën mbarë, deri në skamje, duke u marr e shkatërruar pronat e pasurinë, i burgosi, madje dhe i pushkatojë, i zhduku familjet e mëdha, ata prijsit e Dibrës, dhe rrëzoi “Malet” e Dibrës, e “ngriti Halet”, dhe e rrethoi Dibrën, ashti si dhe gjithë Shqipërinë, me tela me gjemba, që mjerisht Dibra e pagoi më shtrejt se çdo vend i Shqipërisë.

Në Dibër nuk u ndalën përndjekjet dhe ndjekjet e dibranëve nga diktatura komuniste, deri më 1991, ku vriteshin njerëz në kufi. As e më pas kur dibranët luftonin për liri e demokraci, ata u mbytën në Otranto- nga majfia e atyre që për para nuk u dhimbsej as jeta e njerëzve.

Por duket se ka akoma dibranë dalazot të pragut të shtëpisë së tyre, që këto ditë jo më kot bëjn thirrje në rrjetet sociale kur thonë, : “Dëgjojeni me kujdes fjalën e dibranëve, dhe, mos i detyroni t’i dalin zot vetes si dikur në kohë të vështira. Pasi, si në çdo kohë tjetër , si paraardhësit tanë kundra sërbeve , ne do të dijmë të përballojmë edhe Skavicën me çdo kosto që të na vijë” thotë Shoqata ‘’ Për mbrojtjen e pronave të mjedist të pellgut të Drinit te Zi”.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s