Kategori
Uncategorized

Mblidhni forcat e reagoni !

Nga Mimoza Rexhvelaj

Mblidhni forcat e reagoni !
Ka kohë që e mundoj veten me një pyetje prej nëne.

A po i rrisin mirë vajzat këto nënat shqiptare?

A po u japim edukimin e kulturën e duhur?

Mos vallë jemi fajtore në krim me këta manjekrit? Mos një nënë e shtypur e dhunuar u mëson vajzave veç si të heshtin?

Sepse shoh vajza të ndrydhura të frikësuar që nuk tregojnë hallin, që nuk kërkojnë ndihmën e parë tek nëna, tek familja aty ku duhet të jetë e sigurt, e mbrojtur, aty ku duhet të flas, aty gjen gropën e parë nga ku s’del dot…

A po jua japim kulturën e duhur fëmijëve tanë? Apo mjaftohemi se i lajmë, i shpërlajmë, i ushqejmë, i çojmë në shkolla dhe kaq…
Pse kaq është detyra jonë?!

U bënë një mori ngjarjesh zinxhirë përdhunimesh masive që nga roja i shkollës, nga shokët e klasës, nga tufat e gomerve që nuk dinë ç’bëjnë.

Viktimat heshtin!
Shoqëria hesht!
Nënat heshtin….

Më fal po nënat si heshtin? Po si nuk flasin nënat? Po si dreqin nuk u dëgjua zëri i nënave? Po si nuk u mblodhem në një shesh me mijra me qindra e ta marrim para çdo njeri që kërcënon jetën e vajzave tona, dinjitetin e tyre, që ua vret të ardhmen.

Pse nuk jemi ne aq të forta sa të guxojnë të rebelohemi?
Po çfarë barazie kërkojmë ne?
Kujt ia kërkojmë?
Kush do jua japi të drejtën? Shefi manjak? Drejtori pervers? Kryetari bir bushtre? Nga cili burrë prisni, kur roja e shkollës vë duart e ndyra mbi foshnjet ?
Kur një i mitur vritet mes plehrave gjatë kohës që punon për mbijetës ?
Kur një fëmijë rrihet barbarisht, pastaj ata që mbrojnë flasin për moralin e dyshimt të nënës së tij.

Dhe ne të tjerat mbajmë “bishtukun” shohim si masakrohet mediatikisht gruaja e botës dhe heshtim. Hajt se nuk jam unë…

Moj motër nesër mund të të ndodhi dhe ty, mos të ka ndodhur dhe nuk ke pas kurajo të mbrosh veten dhe gjithçka e ke përpirë në humnerën e shpirtit të bërë plagë…

Mjaftohemi me statuse në fb…

Por nuk e morëm asnjëherë seriozisht ta nxehim “gjakun” e shqiptarit e të rebelohemi për të gjitha vajzat e dhunuara, përdhunuara , po ta bëjmë një herë si amerikant, ta nxjerrim gjithë helmin e akumuluar të ngjarjeve që heshtem se gjasme shoqëria gjykon, paragjykon.

Në djall shoqëria dhe morali fallso!

Mjaft mbajtët zi për racizmin amerikan, shtëpive shqiptare po u del flaka, skenare filmash trillër me seri të gjata…
Amerikant janë shoqeri tjetër, ju po e shihni si reaguan për vdekjen e një të pafajshmi me ngjyrë dhe ky rast po i bëhet shëmbull gjithë botës. Mos prek askënd me dorë, mos guxo të prekësh tjetrin, mos guxo të dhunosh, të vrasësh. E gjithë kjo vjen nga shteti më demokratik dhe me instutucione e ligje të forta.

Tani e di që do e lexosh, mazallah se ta mban “xheniferi” të bësh lajk dhe do thuash :” kjo debilja paska shkruajtur prap, ankohet për hallet e botës, se të vetat i ka në terezi… bënë interesanten”

Në emrin e zotit mblidhni forcat si njerëz dhe reagoni, ndalojeni këtë dhimbje të madhe kolektive…

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s