Kategori
Uncategorized

KOMBI I BUKUR I VLLEHEV E.

,,Edlira Vangjel Simaku

Nje popull per te cilin eshte folur e shkruar shume dhe ende dihet pak .Nje popull i lavdishem , qe nuk mundi te krijoje shtetin e tij .Sepse nese ndodhte nje gje e tille , i gjithe Ballkani do te qe shteti i ttij. Sepse s’ka vend ne gadishullin tone te lashte,qe te mos kete vulen e vlleheve .

Nje popull autokton , qe s’ka pranuar tjeter gje mbi vete e mbi koke vec Zotit lart ne qiell .Ne origjine e ne thelb nje popull luftetar, vllehet nuk mund te pranonin pozicion tjeter vec te qenurit banore te lire. Por ne Ballkanin e trazuar nga lufterat e pushtimet , ata nuk mund te beheshin raja e bujkrober te te tjereve .

Pas renies se Perandorise Romake ata braktisen profesionin e luftetarit dhe te ruajtesit te rrugeve kyce te saj dhe iu qepen maleve .E zgjodhen jo rastesisht jeten e qete te malit , ate baritore. Atje cdo gje e kishin te tyren : ajrin e paster , kullotat e bagetine , lirine aq te deshiruar , shpirtin pa vargoj .Kjo ishte nje jete e lire , e vetmja , qe nuk te detyronte te ulje koken para te tjereve .Ata , qe kane zgjedhur fushat , historikisht ne Ballkanin e djeshem , e mjerisht dhe te sotem , jane tjetersuar e asimiluar .

Kane humbur dinjitetin e identitetin , gjera qe per vllehet ishin e jane gjerat me te shenjta . Grate vllahe kur lindnin , foshjnave vajza u qendisnin ne balle nje kryq , keshtu qe ato shoqeroheshin tere jeten me ndjesine e krenarine e te qenit te krishtera te mira e njerez te lire . Nje dite , ato beheshin nena dhe ua linin si trashegim kete femijeve , djemve e vajzave .
Vllehet nuk u nenshtruan para asnje pushtuesi .Bile keta te fundit ua kishin jo vetem friken , por edhe nevojen . Nga thellesite e maleve , aleateve te tyre te perhershem , armatolet vllehe suleshin si shigjete drejt armikut dhe fitonin perhere mbi te . Thuhet se vete satrapi i Janines , Ali Pashe Tepelena , nuk guxonte te niste lufte me vllehet e cartur .Nderkohe ne Ballkanin e pushtuar nga osmanet vllehet u bene katalizatore te fuqishem te cdo levizjeje clirimtare kombetare . Ne jo pak raste ne keto levizje lane vulen e tyre dhe gjakun pa kursim .
Po vllehet me kalimin e viteve e kuptuan se qene me te afte se kaq .Kishin edhe dhunti te tjera , qe ua njohin tashme te gjithe .Vec trimerise se lindur , kishin te tille edhe zgjuarsine , aftesine e jashtezakonshme per pershtatje .Ndaj vendosen te krijojne edhe qendrat e tyre te banuara .Keshtu linden ngulimet e para te vlleheve , natyrisht jo ne fusha, por ne shpate malesh , ne lugina e lartesi alpine , aty ku sqepin mpreh shqiponja .

Ato ishin qendra te pavarura , te veteorganizuara per mrekulli .Pervoja per vetautonomi nuk u kish munguar asnjehere. Atje deshmuan se dine te bejne jo vetem punen e blektorit , por edhe te karvanxhiut , te tregetarit te sprovuar , qe nuk ia hedh kush , ate te argjendarit , leshpunuesit , muratorit etj .Ndertuan qytete me shtepi fortesa Ngulimet , fshatrat e krahinat e banuara prej tyre , fituan me kohe pavaresi e mevetesi edhe nga vete Porta e Larte , qe ne jo pak raste shkaktonte xhelozi here te hapur e here te fshehur ndaj tyre. Kulmin e arriten me Jerusalemin e tyre , Voskopojen lavdimadhe .


Vetem nje profesion nuk e mesuan e nuk e mesojne dot as sot e kesaj dite , ate te bujkut .Sepse bujku eshte i shtypur , raja dhe ata s’mund ta pranonin nje pozicion te tille .Bagetite qe kultivonin qene gjithnje te imtat edhe ato shpirtlira e kembeshpejta , si ata vete . Nuk u moren kurre me bageti te trasha .Regjimi i kuq satanik ne Shqiperi a diku tjeter, u perpoq jo rrallehere t’i bente bujq me pahir e t’i gruponte ne kooperativat mjerane alla – kolkoziane, por me vllehet kjo s’i eci .E kur nuk i eci , i vrau , i persekutoi , i perndoqi .Por ata diten te mbijetojne si nje popull perhere vital , i lidhur shpirterisht me Zotin .
Sot , nje popull serish i lire , nje popull qe me teper se kurre me pare ndjehet thellesisht vetvetja , vllehet paraqesin ende nje fenomen qe ia vlen te ndalesh , te flasesh e te shkruash pambarim , por duhet te jesh i ndergjegjshem se te duhet shume leter e boje per kete .

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s