Kategori
Uncategorized

Saga e lirisë e Gjergjit të UÇK-së.

Nga Azgan Haklaj

Në një cikël shkrimesh për UÇK-në, aksionet e saj në Luftën e Koshares, të djemëve dhe vajzave nga të gjitha trojet etnike të Kombit Shqiptar, kam nënvizuar faktin se aty merrnin pjesë bijtë dhe bijat me të mirë të Atdheut që iu kishin përgjigjur thirrjes “Një Komb një qendrim”, “O sot o kurrë për liri e për flamur”.
Ata kishin vendosur të jepnin gjënë me të shtrenjtë, jetën për çlirim kombëtar.
Gjëtë përshkrimit të akteve heroike të luftëtarëve të lirisë kam apostrofuar faktin se betejat e UÇK-së jetësuan Eposin e Kreshnikëve, ripërtërinë Epokën e Gjergj Kastriotit (Skenderbeut) dhe Epopenë e lavdishme të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit.
Matadorët e lirisë, dilnin në fushë të mejdanit me demat e tërbuar të serbisë dhe mercenarët pansllavë, pa ua mbyllur plagët e vjetra dhe tharë gjaku i tyre.
Ata i shtrëngonin fort ato plagë, si dikur Gjergj Elez Alia dhe dalnin në fushëbeteje me bajlozët e zi.


Ky djalosh që shihni në keto foto është Nuhi Tahiri, nga kryeqyteti i dardanëve, Shkupi.
Tahiri ka lindur me dt 19- 03 1976-të në Semenisht por jeton në Saraj te Shkupit.
Si çdo i ri shqiptar, për një jetë më të mirë kishte emigruar në Itali në vitin 1996-të, ku ka punuar si punëtor në ndërtimtari, por sapo filloj lufta në Kosovë ju përgjigj thirrjes së Kosovës martire.
Me dt 8- të mars të vitit 1999-të fillon maratonën e lirisë Romë- Bari- Durrs -Kukes ku mbërrin në bazën e UÇK-së për tu rreshtuar në rradhët e saj.
Ky djalosh trim mezi po priste ditën e betimit për liri.
Pas qendrimit 3 ditor në Kukes, në Kolsh transferohet në Burrel ku fillon stervitjet ushtarake e vazhdon deri në ditën e betimit.
Pas këtij akti solemn që e prise me shumë emocion niset për në Tropojë, me gezim e lumturi të papërshkruar që iu dha mundesia për të dhanë kontributin e tij për çlirimin e Kosovës nga dushmani okupator.
Takimi në Fshatin Padesh me Komandant Rrustem Berishën dhe Esat Krasniqin është shumë i përzemërt e vellazëror.
Fjalimi për gjendjen, si zhvillohet lufta, fitorët e arritura të UÇK-së mbi ushtrinë e zhupanëve serbë ia ngrohin zemrën e ia rritin optimizmin djaloshit dardanë, ia zgjojnë besimin e ngjallin shpresën se ngadhënjimi mbi okupatorin është i afërt dhe realizimi i ëndrrës shekullore është i shpejtë..


Tahiri është rreshtuar në Bataljonin e 4 me komandant Pren Marashin, i cili shquhet për trimeri të rrallë në luftë.
Në luftimet e ashpra të zhvilluara në fushëbetejë papushim, çdo ditë, në vijën e frontit nga Fshati Padesh në Koshare armiku pësonte humbje të mëdha. Mes të vrarëve të shumtë kishte edhe mercenarë, epror rusë.
Me dt 19-të maj të vitit 1999-të Nuhiu plagoset rendë.
Pasi merr ndihmën e parë e transferojnë në spitalin e Qytetit të Bajram Currit, në Tropojë.
Mjekët e ketij spitali i bëjnë një ndërhyrje kirurgjike abdominale.
Qendron aty vetëm një natë dhe transferohet për në spitalin ushtarak në Tiranë.
Pas qendrimit disa ditor, por pa sukses, nëpërmjet kryqit kuq dërgohet në shtetin Italian, në Milano, sepse kërkohej ndërhyrje e specializuar për shkak të situatës kritike.
Në spitalin Qitio ka qëndrur gjatë ku ju kanë bërë shumë intervenime.
Mjekëve italianë, u është dashur të kryejnë 9-të operacione.


Për fat të mirë kanë patur sukses.
19-të muaj ka qendruar nën kujdesin e stafit të specializuar të spitalit.
Pas sherimit është kthyer në familje.
Endrra e tij është bërë realitet.
Kosovën e gjen të çliruar.
Ai ndihet i lumtur që e ka derdh gjakun për çlirimin e saj.
Kishte shkuar në luftë per ta dhanë jetën për të.
Në vitin 2002 martohet dhe ka dy djem.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s