Kategori
Uncategorized

“Ju e shitët fenë tuaj ndërsa ne e blemë atë”

Një grua muslimane, e cila barte nikabin, kishte hyrë në një nga dyqanet e Francës për të blerë disa gjëra ushqimore.

Me të përfunduar pazarin e saj, ajo drejtohet drejt arkës për të bërë pagesën e saj dhe për çudi, arkëtarja një dosë gjoks jashtë, por që ishte me origjinë marokene, nuk e pëlqeu fare klienten me shami në kokë…

Filloi t’ia llogariste me shpejtêsi gjërat që kishte blerë zonja, nderkohe që vazhdonte ti hidhte me forcë në anën tjetër të arkës, duke u mundur që ta nervozonte këtë grua.

Teksa po arrinte nga fundi i llogarisë, arketarja, e pa që gruaja ishte shumë e qetë, dhe nuk po nervozohej, nuk durojë më shumë, duke çryrë si dosë e zënë çark fillojë t’i bërtas dhe ta ofendojë atë dhe fenë e saj.

”Ne….

kemi mjaft probleme në Francë, dhe veshja që ti bart është një prej problemeve tona.

Ne këtu jemi për të bërë pazare dhe jo për të reklamuar fenë dhe historinë e dikujt.

E nëse ti je e interesuar për të praktikuar fenë tënde, mos u mundo ta bësh këtu, por kthehu në vendin tënd dhe atje praktikoje ashtu siç keni dëshirë”.

Gruaja e mbuluar ndaloi për një çast nga futja e gjerave në qese, e shikoi arkëtaren në sy, pa rreth e rrotull nëse kishte ndonjë mashkull dhe pastaj e ngriti nikabin dhe e zbuloi fytyrën e saj.

Ajo ishte biondinë e bukur me sy bojë qielli, ashtu qetë qetë, ju drejtua arkëtares duke i thënë:

”Unë jam franceze, jo arabe…

Islami tani është feja ime dhe ky vend (Franca) është vendi im, unë këtu kam rrënjet e familjes time.

Me kuptove???

Franca është vëndi im.

Ju kur ikët nga vëndi i juaj dhe erdhët këtu, e shitët fenë tuaj, ndërsa ne e blemë atë”

Ndaj hesht, dhe bëj punën…

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s