Kategori
Uncategorized

“Ambasada e SHBA fantazon. Në Shqipëri, reforma në drejtësi nuk ka bërë asnjë progres

Ambasada e SHBA fantazon.
Në Shqipëri, reforma në drejtësi nuk ka bërë asnjë progres.
1-Gjykata Kushtetuese nuk funksionon prej dy vite e gjysmë.
2- E drejta e ligjit dhe ndarja e pushteteve janë shkatërruar.
3-Liria e medias është shkatërruar.
4- Korrupsioni, pastrimi i parave plus trafiku i heroinës është rritur.
5- Zgjedhje të paligjshme”

Përmes një statusi në Twitter, ambasadorja e SHBA-së, Yuri Kim shkruan se reforma në Drejtësi ka bërë përparim të prekshëm, por kërkon ende punë.

Ajo shton se udhëheqësit duhet të tregojnë vullnet politik dhe të ngrenë Gjykatën Kushtetuese.

“Reforma në drejtësi ka bërë përparim të prekshëm, por kërkon ende punë… ka ardhur koha që të gjithë udhëheqësit të tregojnë vullnet politik dhe të ngrenë Gjykatën Kushtetuese. Qytetarët nuk duhet të presin”.

Ndërkohë, në lidhje me këtë postim të ambasadores Yuri Kim ka reaguar edhe këshilltari ekonomik pranë CDU-së, Martin Henze, i cili shkruan se këto janë fantazi të SHBA-së pasi reforma në drejtësi, sipas tij, nuk është në progres.

“Ambasada e SHBA fantazon. Në Shqipëri, reforma në drejtësi nuk ka bërë asnjë progres. 1-Gjykata Kushtetuese nuk funksionon prej dy vite e gjysmë. 2- E drejta e ligjit dhe ndarja e pushteteve janë shkatërruar. 3-Liria e medias është shkatërruar. 4- Korrupsioni, pastrimi i parave plus trafiku i heroinës është rritur. 5- Zgjedhje të paligjshme”

USEmbassyTirana✔@USEmbassyTirana

“Justice reform has made real progress but still requires work… it is time for all leaders to show political will and establish the Constitutional Court. The people should not have to keep waiting.”26Twitter Ads info and privacySee USEmbassyTirana’s other Tweets

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s