Kategori
Uncategorized

NË SHQIPËRI VDEKJA KA HUMBUR SHPRESËN

Nga Telnis Skuqi


Investigimet gjithmonë më kanë tërhequr si gazetar, sinqerisht më jepnin shumë adrenalinë, edhe pse i dija rreziqet.
Rreziku më i madh për një gazetar investigativ është familja.

 • “Kurrë mos u marto, nëse ke zgjedhur të bësh gazetarin investigative”, – më tha një gazetar amerikan shumë vite më parë.
 • “Ata janë të aftë t’i bëjnë keq familjes”, vazhdo ai.
  Dhe ashtu ndodhi, siç tha miku im.
  Në kohën kur qeveriste e djathta kërcënimet vinin nga individët, fatmirësisht këtë problem e zgjidhja shumë kollaj.
  Ndërsa ku erdhi e majta në pushtet kërcënimet vinin nga sistemi, kësaj nuk kisha çfarë t’i bëja, sepse nuk ka fytyrë.
  Për shembull:
  Ditën që unë publikova investigimin tim për trafikun e hashashit nëpërmjet avionëve të vegjël në gazetën “RD”, sistemi (pushteti) nisi një fushatë denigruese ndaj meje, por rezultoi katastrofë për ta.
  Ata nuk gjetën asnjë cen tek unë dhe kjo detyroi sistemin të ndryshojë strategjinë.
  Si fillim më pushuan nga puna, pastaj më ofruan parajsën dhe në fund më sulmuan familjen time.
  Logjika e tyre ishte shumë e thjeshtë. Ata më ofruan dy zgjidhje: 1) ose të jesh një baba i vdekur; 2) ose të jesh një baba i gjallë për fëmijët e tu.
  Personalisht nuk e kisha mendar kurrë, që sot 5 vite më parë, pjesën e dytë të jetës sime do ta jetoja larg Shqipërisë.
  Sinqerisht më mungon e shkuara, deti Jon, kalldrëmet e gurta dekorative bardhë e zi, si dhe miqtë e mi, madje edhe biçikleta ime e kuqe.
  Pesë vite nuk janë pak.
  Në Norvegji kam gjetur paqen me veten. Këtu demokracia është e kulluar. Norvegjezët janë miqësor dhe rrezatojnë energji pozitive. Standardi i jetesës është i mirë, por i shtrenjtë, ndërsa në Shqipëri gjërat po përkeqësohen çdo ditë. Diktatura po rikthehen frikshëm nga një frikacak. Pronat publike dhe e individit po shkatërrohet, ndërsa e drejta e votës tjetërsohet nga grupet kriminale.
  Në Shqipëri vdekja ka humbur shpresën, vetëm qeset ushqimore të japin pak shpresë.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s