Kategori
Uncategorized

Abazi apo Lum Haxhiu…Ne do çlirojmë jo vetëm kosovën por maqedoninë dhe Çamërinë.

Ju nuk jeni ushtri e organizuar kazerme, por një popull që kërkon lirinë dhe pamvarsinë e tij u shpreh Ollbruk.

Jo i kundërpërgjigjet bashkpuntori i Fatos Klosit…Lum Haxhiu.

Ne jemi një ushtri e armatosur që veç Kosovës do çlirojmë Maqedoninë dhe Çamërinë.

Hollbruk buzëqesh hidhur dhe tund kokën.

Ju jeni guerilas që kërkoni lirinë e vëndit tuaj.

Major Ramabaja tregon luftën dhe intrigat.

Luftëtarët…

Çlirimtarët, abuzuesit, përfituesit, dhe mashtruesit e luftës për çlirimin e Kosovës.

Hollbruk vjen në Junik në 24 Qershor 1998 ai fillimisht takohet me “zdhensin e luftes Lum Haxhiu”

Banda e shtabit të Rongnerit në Tiranë bllokuan përfaqsuesit e FARK i në kufirin e kuksit që ata të mos merrnin pjesë në këtë takim të rëndësishëm me përfaqsuesit ndërkombëtarë.

Por “zdhënësi i Rognerit” ishte miku dhe bashpuntori i ngushtë i Fatos Klosit, personi që prezantohej me pseudonimin Lum Haxhiu, ishte në fak Hajdin Abazi…

Pra ky person i cili duke mashtruar prezantohej në opinion si korespodent lufte i vijës së frontit në rrafshin e dukagjinit, takohet me Hollbrukun ne Junik me 24 qershorin e vitit 1998.

Hollbrut në fillim e pyet Hajdin Abazin.

Kush jeni ju zotni ????

Oficer, luftëtar, gazetar????

Gazetar…përgjigjet Lum Haxhiu…

Ju po thoni se jeni dhe vini nga vija e frontit dhe keni ushtri i drejtohet Hollbruk Lum Haxhiut… Ja mi spjego pak një e nga një atë çka unë do të të pyes???

Cili është organizimi i juaj?

Cilat janë njësitë tuaja ushtarake të armatosura?

Cili është armatumi i juaj i rëndë dhe i lehtë ?

Dhe cilat janë objektivat tuaj?

Lum përgjigjet…..

Ne jemi të organizuar në grupe….ilegale…

Jo vetëm kaq, por Lum i bën të qarte Z.Hollbrut se obsioni i jonë nuk është vetëm çlirimi i Kosovës i cili simbas tij, sishte më problem, por objektivi i jonë është çlirimi i Maqedonisë dhe Çamërisë.

Z. Hollbruk e ndërpret me fjalët ok, ok, por si fillim më trego cilat janë forcat (ne numur) dhe cili është arsenali i ushtrisë suaj.

Ai pyet???

Sa është numuri i luftëtarëve, brigadat dhe frontet ku ata luftojnë me paramilitarët sërbë?

Meqe je zdhënës i vijës së parë, më trgo kordinatat…ku është vija e parë e frontit?

Abazi ngeli, ai dhe shefat e Rognerit se kishin menduar se Ollbruk ishte i informuar për situatën dhe dinte gjithshka…

Sa avionë keni ju si ushtri?

Abazi… i zënë ngushtë i përgjigjet me zë të mekur….skemi…

Sa tankse keni ju si ushtri???

Abazi… skemi…

Sa Topa të rëndë dhe të lehtë keni???

Abazi… skemi…

Sa murtaja të rënda dhe granathedhës keni???

Abazi… ngeci…

E kuptova i këthehet Hollbruk, këtu zbëhet fjalë për ushtri të organizuar në reparte ushtarake (kazerma) por për grupe guerile, apo një popull që kërkon liri, dhe ju këshilloj të mos thoni më ushtri, sepse nje e tillë nuk ekziston. Përndryshe ushtrisë dhe paramilitarëve sërbe do i lindë e drejta ndërkombëtare të mësyjë (duke bërë terror) për të mposhtur një tjetër ushtri që në fakt nuk ekziston, dhe përfundimi do të jetë terrorr…plaçkitje… vrasjet masive dhe dëbimet që do bëjë ajo ushtri.

Mbas këtij takimi dhe objektivave të ushtrisë së pretenduar nga Hajdin Abazi … apo ushtaraku i rremë pa bere nje dite shkolle ushtrie, Millosheviç filloj ofensivën në verën e 1998 për të mposhtur një ushtri ” fantazëm” (grupet guerile per clirimin e kosoves) ku bilanci dhe rezultati dihej, ai ishte shkaterruese per UÇK-ne e sidomos per popullaten civile, gratë dhe fëmijët e masakruar dhe të zhdukur nga paramilitarët sërbë.

Vetëm fëmijë u masakruan dhe u zhdukën nga paramilitarët sërbë në Kosovë,mbi 1400. (Libri i PR/Pllana “FËMIJËT MARTIRË TË KOSOVËS”)

Profesor Femi Agani që ishte i vetmi pjesë e këtij takimi dhe komunistet e UÇK u munduan me çdo mënyre jo vetëm që ai mos guxonte të fliste, por ti zhduknin dhe fotografinë.

Në kohën kur miku i Fato Klosit Lum Haxhiu tunde kallashin para të pranishmëve në takim…

Profesor Agani me qetësinë dhe mençurinë që e karakterizonte, me dy fjalë i drejtohet z.Hollbruk.

Unë jam përfaqsues legjitim i popullit të kosovës, dhe President Rugovës….

Ne jemi jo ushtri e organizuar kazerme me arsenalin e rëndë ushtarak…por një popull i bashkuar që kërkon lirinë e tij të mohuar, një popull që kërkon të drejtat e tij, një popull që po mbron pragun e shtëpisë së tij.

Një popull që kërkon pamvarsinë e tij.

Z. Agani vazhdon…

Dhuna dhe represioni i regjimit diktaktorial, të Millisheviçit, vrasjet e popullatës, vrasjet dhe zhdukjet e fëmijëve , dhunimet, dhe përdhunimet e qytetarëve të pa fajshëm…ka bërë që këta të rinj nga kosova dhe diaspora, të bashkohen dhe ngrihen fuqishëm për te drejtat dhe lirine e tyre, lirinë e kosovës…

Ne nuk kemi dhe as jemi ushtri e organizuar kazerme, që do luftojmë edhe në ballkan, por një popull i tërë i Kosovës që kërkon lirinë dhe pamvarsinë e tij të mohuar ndër shekuj…një popull që po mbron as më shumë e as më pak… se sa… fëmijët dhe pragun e shtëpisë së tij.

Por fjala e profesor Aganit u mbyt nga zhurma dhe kercenimet e komunistëve të Lum Haxhiut kompani.

Mbas kesaj ata retushuan dhe fotot e takimit ku u munduan te heqin nga takimi dhe foton e Pr/Femi Aganit…që ne po e publikojmë sot.

Lind pyetja…

Po pse bandat e shtabit te Rognerit Qorri-Xhabir Zharku bllokuan sulmin e njesive operative të organizuara nga oficerë kariere që që stërviteshin në Kukës të msynin në Kosove me Brigada pas dhenies se betimit???

Përse bandat e shtabit të Rognerit ndaluan kolonel Tahir Zemaj i cili ishte komandant i brigades të rregullt 134 dhe pergjegjes per bridagat 131 dhe 133 te takohej mr Hollbrukun kur ai vetë (Hollbruk) kerkonte te takohej me drejtues dhe oficerë te karieres e jo komandanta te vet shpallur marksiste-Leninista.

(Lum Haxhiu apo Hajdin Abazi, emërohet nga Thaçi Ambasador i Rep/Kosovës në Suedi, por ai refuzohet nga shteti Suedes si ambasador atje, atëhere Thaçi, dhe detyrohet ta dërgojë ambasador në Australi)

**********************

Pjesë nga një letër falenderimi, për aktivitetin patriotik të Major Ramabajës në luftën për çlirimin e kosovës nga okupatori sërb.

**********************

Për Drejtuesin e UÇK- FARK, Major Ramabajën.

Lexoni letren e mëposhtëme.

Një letë falenderimi për Major Ramabajën.

Nga Pr/Astrit Memia, ish gazetar i reportazheve në luftën e kosovës.

Imazhi Shqiptar në Botë!

Me kast, jo pa shkas…

… Pas 20 vitesh, Majorit të Madh, të Luftës së Kosovës(1998- 1999) zt. Nazif Ramabaja, së paku i takon një falenderim i vockël…

… I nderuar, Major, Nazif Ramabaja, vëlla i diteve më të veshtira të Lirisë së Shqiptarëve & Liri-Pavaresise se Kosoves, Ju jeni Hero i gjalle i kesaj Lufte Legjendare!

Ju, na mundesuat reportazhet gjate Luftes ne masmedian perendimore, ku per here te pare ne edicionet qendrore te lajmeve ne televizionin tv3 eshte transmetuar 3 min pa 15 sek, paprecedent ne masmedian prestigjoze perendimore.

Dhe brenda 1( nje) minute eshte shperndare ne te gjitha mediat boterore, sepse ishte reportazhi i pare (pas disa kronikave te tjere qe kishim dhene ne si ekip nga Lufta e Kosoves 1998- 1999) nga e verteta e UÇK- se, ne terren, sepse hajnat qe nxirrnin leke nga rrjedhja e gjakut te shqiptareve nuk lejonin te filmonin kete epope te lavdishme.

Ne realizuam kete reportazh;

Se pari, per te bind çdo shqiptarofobe & shqiptarofil, se UÇK-FARK-u, jane nje= LUFTAR LIRIE, dhe te mirorganizuar e mirdrejtuar ne baze te strukturave te rregullta qe ka çdo ushtri e projekteve dhe e programeve te NATO-s.

Se dyti, per te treguar se Kosova vetorganizohet dhe kjo tregon para opinionit publik boteror, se keta luftëtarë lirie nuk jane kriminele lufte…;

Se treti, per t’ i treguar perendimit aftesite shtetformuese permes ushtrise e forcave te armatosura;

Se katerti, per t’ i treguar diplomacise publike e medias, se UÇK-ja, eshte trasparente;

Se pesti, per te promovuar te verteten dhe etiken e masmedias ne lufte bazuar ne konventat nderkombetare e ate te Gjeneves;

Se gjashti, per t’ i treguar mbare opinionit boteror, se te rinjte nga mbare bota( jo vetem shqiptar) po i bashkangjiten kesaj kauze te Lirise globale universale, ndaj genocidit serb te S. Millosheviçit ( si genocid etnik);

Se shtati, per t’ i treguar botes, se aleti kryesor i NATO- s, eshte UÇK-ja;

Se teti, per t’ i treguar politikes e diplomacise boterore, se kjo nuk eshte lufte mes dy kombesh( mes Kombit Shqiptar dhe atij Serb), por Lufte mes botes perendimore per lirite e drejtat universale te njeriut, etnise e kombit dhe genocidit ndaj nje popullate te pafajshme;

Se nenti, per te bere thirrje te nenkuptueshme, se UÇK-ja, eshte e hapur dhe mikepritese per t’ iu bashkangjitur çdo profesionist oficer dhe per çdo qytetar kosovar, kudo qe te gjendet e ndodhet ne bote…;

Se dhjeti, dhe ndoshta me e rendesishmja, edhe pse eshte e renditur e fundit, qe te bind para se gjithash familjaret, prinderit e perendimit, se femijet e tyre qe merrnin pjese ne lufte si perfaqesues te NATO-s, po luftojne per nje kauze te drejt dhe se te paret qe jane ne lufte, jane vete shqiptaret. Pra, per te mirinformuar opinionin publik boteror, se shqiptaret jane te paret, qe po japin jeten per lirine e tyre, pastaj ushtaraket e NATO-s.

Ky opinion ishte domosdoshmeri, pas dizinformimit dhe propagandes fashiste Millosheviçjane e cila kish arrit te njollose kete lufte te shenjte ne shume masmedia lindore e deri gjysme perendimore si ne rastet asaj greke…

Ekzistonte ne perendim opinioni i familjareve te ushtarakeve te NATO-s, se- pse femijet tane po japin jeten per Kosoven dhe Kosovaret nuk luftojne per veten e tyre!?…

Ky reportazh dhe kronikat e tjera, qe kemi raportuar nga terreni binden boten mbare te keqinformuar dhe politiken e diplomacine boterore, se aleati me i ngusht i NATO-s, jane vete shqiptaret dhe UÇK-ja, ne terren. Ky moment, pati nje impakt te jashtezakonshem pozitiv krahas pamjeve makabre te Reçakut dhe te eksodit te permasave biblike te shpernguljes se rreth 1( nje) milioni) shqiptareve.

E kam thene edhe here te tjera, se çdo njeri qe ka dhene jeten per lirine e Kosoves eshte me i madh se ne qe jemi gjalle, por te gjallet duhet te tregojne te vertetat e verteta cullak te kesaj Lufte Heroike e Legjendare te Kombit Shqiptar. Besoj qe tani pas 20 vitesh, jane” ftohur gjaqerat” dhe kokat e “nxehta” , prandaj mendoj e gjykoj, se ka ardh koha qe njeriu qytetar duhet te flas pa emocion, po siç ka qene ne realitet ngjarja.

Lavdi per deshmoret e Lirise!

Me falni, qe u zgjat pakesa, por nuk mund te rrija pa falenderuar Majorin, per mirekuptimin kombetar qe kishim ne ato kohe lufte te lavdishme..

Tani, jane me dhjetra e qindra Luftare te Lirise, qe me takojne e me falenderojne per kontributin modest qe kam dhene ne ate kohe ne pasqurimin e ketyre ngjarjeve ne masmedian shqiptare e perendimore.

Faleminderit per mirekuptimin!

Zoti Ju ruajt, ju ndihmofte e ju bekofte familjarisht!

Perkushtimisht Astrit Memia.

P.s. ( Kaq pakez per sot… kismet ne te ardhmen e shpejt, pakez me shume…)

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s