Kategori
Uncategorized

Kolonel Tahir Zemaj Ai shumë rrallë dhe pak fliste, por ato që i thonte çdo herë i realizonte.

Navigation– FARK– 

EKSKLUZIVE: PENGESA E KUDUSI LAMËS DHE SATELITËVE TË TIJË PËR AKTIVITETET NË QENDREN USHTARAKE STËRVITORE NË KOLSH

DEMANTIMI I PROPAGANDËS SË KUDUSI LAMA PËR MUNGESËN E NDIHMAVE PËR NJËSIT OPERATIVE NË PAPAJ-KOSHARE, MINISTRIA E MBROJTJES KUJDESEJ PËR MJETE DHE TEKNIKË USHTARAKE DHE U NDIHMONTE RREGULLISHT

Shkruan:Major Nazif Ramabaja.

 

 

Diku rreth 22.03.1999 dy ditë para se të fillojnë bombardimet e Aleancës Veri-Atlantike NATO-s mbi caqet serben në Kosovë së bashku me Ahmet Alishanin muarëm rrugën për në Papaj për ti vizituar njisitet oprative të Ministrisë së Mbrojtjes dhe njoftuar për së afërmi me aktivitetet e tyre si dhe nevojat dhe kërkesat që kishin këto njii dhe personeli ushtarak.

Po sa arrijtëm në Papaj gjetëm Rrustem Berishën në komandë ku hasëm në nji dokument deklaratë në të cilin thuhej se nuk njof anji inatitucion Ministi apo qeveri të Kosovës përveq shtabit të përgjithshëm të UCK-së, kur e pyetëm Alishani dhe unë se q´është kjo? Rrustemi u përgjigj se kan qen nga shtabi i përgjithshëm Jakup Krasniqi dhe Azem Syla dhe e kan lënë kët dokument-deklaratë, se a kishte ra nën ndikimin dhe presionin e këtyre personave Rrustemi tregojnë sjelljet e më tutjeshme të tija ne vazhdimësi deri në clirimin përfundimtar dhe hyrja e njësive në Kosovë.

Agim Ramadani dhe Sali Cekaj s´kishin qen aty sepse si zakonisht ata gjindeshin gjithmon në vijën e parë të frontit përkatësisht gjindeshin në Padesh, kërkova që ta ftojnë Agimin dhe pas telefonatës mora në lidhje direkte duke e ftuar që të vijë në Qendren e komandës për të biseduar, Agimi u gëzua shumë kur ndëgjoj se kam mberri sepse që nga hyrja në Kosovë së bashku me njësitë operative Brigadat 131,133 dhe 134 dhe ndarja jonë në Jasiq s´ishim parë më.

Me ardhjen e Agimit në Papaj në mbrëmje filluam bisedat në prezencën e Ahmet Alishanit, Rrustem Berishës, Agim Ramqadanit disa të tjerë dhe meje, në fillim bëra nji rikapitullim të aktiviteteve luftarake me akcent të posaqëm në betejën e Loxhës ku i njoftova në detaje për rrethanar, rrjedhat dhe mënyrën se si kan ndodhë ngjarjet në kët betejë që nga fillimi i intervenimit të njësitit bataljonit të parë nga brigada 134-të nën komandën time nën urdhërat e komandantit kol. Tahir Zemaj. U dakorduam se do dërgojmë ndihmë në ushtarë të stërvitur mirë dhe teknikë ushtarake si dhe mjete financiare të cilat s´kishin munguar sepse që nga shtatori i v.1998 Rustem Berishës ju kishin dërguar qdo muaj nga 25 mijë marka për brigad ato 131 dhe 134 dhe bataljonin desanto vëzhgues, për grupin e tretë operativ GO-3, këte më së miri e pasqyrojnë dhe spjegojnë Shyqeri Spahiu zëvendës komandant për Logjistikë pran Ministrisë së Mbrojtjes sa i përket daljes në ndihmë me teknikë ushtarake dhe Nevruz Berishës a i përketë ndihmës financiare i cili ishtepërgjegjës për financa pran Ministirë së mbrojtjes së republikës së Kosovës.

Fjalët propaganduese të Kudusi Lamës se Rrustemi ska pasë ndihmë financiare dhe as në mjete teknikë ushtarake s´korenspodojnë me realitetin dhe aktivitetin që kem bërë në qendrën stërvitore në Kolsh e cila ka qenë si unazë apo urë lidhëse në mesë Ministrisë së mbrojtjes dhe njësive operative të Ministrisë së Mbrojtjes të vendosuranë Papaj-Padesh, si në furnizim me mjete dhe teknikë ushtarake njashtu edhe me ushatrë të stërvirur mirë. Unë do i sjellë disa të dhëna të cilat tregojnë se kem furnizuar dhe ndihmuar këto njësi i cili furnizim ju ka dërguar direkt Rrustem Berishës dhe disa eprorëve tjerë në Babinë-Papaj-Padesh i cili furnizim është bërë me urdhër të Ministitt ë Mbrojtjes Halil Bicaj dërguar komandantit të qendres stërvitore të repaartit Kolsh Nazif Ramabaja, ndërsa furnizimi është bërë me angazhimin dhe ndihmën e Shiqeri Spahiut dhe Sebahate Tolaj.

PENGESA E KUDUSI LAMËS DHE SATELITËVE TË TIJË PËR AKTIVITETET NË QENDREN USHTARAKE STËRVITORE NË KOLSH E CILA S´ÍSHTE VETËM QENDËR, POR QË KISHTE MARË PRIMATIN E NJI SHKOLLE USHTARAKE TË ORGANIZUAR MIRË DHE PROFESIONALE.

Një ditë po sa i kishim mbaruar ushtrimet në komandën e qendes stërvitore ushtarake në Kolsh saktësisht më 11.04.1999 më erdhi një leter nga reparti ushtarak 2200 Nr.166 të cilën e kishte dërguar nëpërmjet nji oficeri të lidhjes së tij Ismail Pervano komandant Brigade Kudusi Lama, në të cilën pos të tjerash thuhet:

”Lënda njoftim për sqarim, komandantit të repartit Kolsh

Kërkoj të më jepni sqarime brenda datës 12.04.1999 për detyrën që keni, të drejtën ligjore për të ushtruar aktiviteten ë atë rajon dhe misionin për të ardhmen. E kërkoj këte pasi kuptoj se qëndrimi juaj nuk më duket i qartë për momentet e tanishme dhe për ecurinë e perspektives. Nëqoftëse ju nuk nuk do të sqaroheni pozicionin tuaj ligjor dhe aktivitetin në vazhdim do të jem i detyruar të mbaj qëndrim. Për sqarime të mëtejshme jeni i lutur të merrni kontakt direkt me komandantin e divizionit, pasi me cilësit e komandantit të kësaj zone dua të jem i qartë për aktivitetin e qdo institucioni ushtarak që ushtron në aktivitet në zonën time.

KOMANDANTI

Gjeneral Brigade Kudusi Lama-vula dhe nënshkrimi”

Pas analizës që ja bëra kësaj dërgese dhe konsultimin me Minisrin e mbrojtjes u përgatita që t´ja kthej përgjegjjen me sa vijon.

Republika e Kosovës

Ushtria Clirimtare e Kosovës

Reparti Kolsh

Lënda: Përgjigje sqaruese

Komandantit të divizionit të Kuksit Gjenaral Brigade Kudusi Lama

Në lidhje me shkresën e marrur me date 11.04.1999 kam tentuar që tju marr në telefon prej ores 10:20 – 10:40 min porn ë pamundësi për tu lidhur me ju sepse lidhja dilte e zënë. Në konatakt me Halil Bicën më ka sygjeruar se më së miri është që të kontaktoni ju direkt nëpërmes numrit të telefonit 0382026 949 fusni dhe prefiksin eTiranës, sepse edhe ai po tenton që të lidhet me ju në telefon por nuk po mundet. Unë jamë në shërbim të popullit dhe cdo marëveshtje mes jush dhe Halilit unë do ta respektoj, sepse përgjigje i japë vetëm Ministris së Mbrojtjes të Republikës së Kosovës, Z. Halil Bicaj.

Kolsh më 12.04.99´ora 10:45 min Komandanti i repartit Kolsh

Nazif Ramabaja-nënshkrimi

PRANOI DOKUMENTACCIONIN

12.04.1999 Reparti ushtarak i Kuksit 2200 Ismail Pervano-nënshkrimi

Ishte e pa kuptimt dërgimi i kësaj letreje nga ana e Gjeneralit Lama për tu sqaruar me aktivitetin tim në Qendren stërvitore në Kolsh, kur ishte i informuar mirë para marrjes së kësaj detyre nga unë personalisht dhe Kryeshefi në Ministrinë e Mbrojtjes Ahmet Alishani. Diqka kishte ndodhur dhe si kishte pëlqyer Gjeneralit për ketë aktivitet kur në brezin kufitar që nga Kuksi gjer në Bajram Curr-Tropojë kishim baza sërvitore si p.sh në Mamuras, Kalimash, Kolsh, Babinë, Viqidol, Papaj, Padesh e kështu me radhë dhe kjo s´ishte diqka e pa njophur për organet e shtetit shqipëtar si ato politike ashtu edhe ushtarake.
Pas fillimit të bobardimeve të caqeve serbe, bazave ushtarake të soldateskes kishte filluar dëbimi masiv i shqipëtarëve, popullatës civile gra, fëmijë dhe pleq në tri drejtima: përtej bjeshkëve të namuna në Shqipëri- Kuks drejtimi i parë, Maqedoni nëpërmes hekurudhës trenit të vdekjes apo humbjes i cili të përkujtonte nazi-fashizmin në kampin e Auschwitz-it Fushë Kosovë deri te kampi i përqëndrimit në Stankoves drejtimi i dytë dhe në dejtim të Malit të zi i treti / Vijon .

KOLONEL TAHIR ZEMAJ

POSTIMET E FUNDIT

MIRËNJOHJE HERONJVE, DËSHMORËVE, LUFTËTARËVE E AKTIVISTËVE TË DALLUAR TË LUFTËS

VRASJA TRONDITËSE E ZEMAJT, POLICIA PËR ORË TË TËRA HESHTI

Intervista në kohë lufte: Kështu foli Kolonel Zemaj më vitin 1998!

NË SHTATËMBËDHJETË VJETORIN E RËNIES HEROIKE TË LEGJENDËS SË KOSHARES AGIM RAMADANIT

Kush ishte ministri Mbrojtjes Ahmet Krasniqi

FACEBOOK

KËSHTU FOLI TAHIR ZEMAJ (1)

KËSHTU FOLI TAHIR ZEMAJ (2)

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s