Kategori
Uncategorized

Ah moj Demokraci. Më mirë mos kishe ardhur, më mirë.

Ah moj Demokraci.

Më mirë mos kishe ardhur,

më mirë,

të përdorën, të përdhosën, të lanë për mëshirë.

Ti erdhe e bukur, e virgjër tek ne,

të pa besët të pa fetë, të lanë pa atdhe.

E kush nuk tu qep pas, nuk të përdori, dhe nuk të shfrytëzoj,

nga tregu i gabit, bastardë dhe barbarë,

shumica, gjarpërij,

pjella buçesh, gjak pirës, brumbuj, pjavica.

E kush nga ty nuk përfitoj, dhe nuk u pasurua,

mbasi të molën,

të shtrydhën, të përdhosën,

të shfrytëzuan,

si hijena nate, si këlyshë bushtrash u larguan.

shkuan andej nga erdhë,

në strofullën e tyre të zezë.

Eh moj demokraci,

kurrë mos ardh siç erdhe ti,

ti erdhe e bardhë, si nuse me vello mbi kalë, mes dhëndurrësh të tredhur të çalë.

Ti erdhe si engjëll i zgjedhur,

mes çyrykëve, plakave dhe pleqve sakatë, të rrjedhur.

Eh moj demokraci.

Ti erdhe për shqiptarët e bekuar nga perënditë,

për të ri_sjellë dritë.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s