Kategori
Uncategorized

Vilson Blloshmi — Saharaja.

Vilson Blloshmi – Saharaja

Saharaja,larg është Saharaja

Saharaja shkëmb e rërë e gurë

Që ka shok veç emrin saja

Dhe ngaqë s’sheh ëndërra  s’sheh as drurë

Saharaja sdi të ëndërrojë

Ajo bluan gurë me mënt’ e sajë

Saharaja s’ka këngë të këndojë

Saharaja s’ka as lot të qajë

Saharaja nuk ka miq e shokë

Saharaja nuk ka bijë e birë

Saharaja është një copë toke

Thonë se dhe me natën nuk shkon mirë

Natës s’i pëlqen në Sahara

S’i pëlqen të ketë veç gurë e shtrojë

Fjalë e dashuri e njerëz s’ka

Perç’ e saja e zezë s’ka çtë mbulojë

As dhe një s’e di si është katandisur

Me kët’ plagë mbi shpinë rruzullimi

Por se thonë në botë është stisur

Kur i duhej njerëzisë mallkimi

Kur ai për keq e mban në gojë

Saharaja e mban vesh e qesh

Saharaja fillon të gëzojë

Kur në të mallkohemi mes nesh

E kur bije ndrojtur rrez’ e diellit

Dhe mbi gurët e pamyshkët ndrit

I ngjan vello savani i qielli

Shkretëtirës shket e shkrepëtit

Peandaj, kur urrejtje e fortë e nxehur

Mbi dikë mallokon e shfryn e shanë

Që nga skuta del kujtimi i dehur

Dhe thërret menjëherë Saharanë

Kur mallkimi ç’fryn e kur kujtimi

Në pusinë e harresës tret…

Kur hyn dielli e kur hesht thëllimi

Shkretëtirë e shkretë mbetet shkretë.

25.10.1973

25.10.1974

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s