Kategori
Uncategorized

Kursantët e Sigurimit

Nga Kastriot Dervishi

Nëse shohim rrënjët e kuadrit të regjimit komunist, vërejmë me lehtësi se pikësëpari ka qenë regjim injorantësh, kriminelësh e hajdutësh.

Mjafton të ishe element i paditur, mundësisht fshatar në disa breza e nga zona e parë operative që formoi Miladini e Dushani, familje dëshmori po se po, dhe plotësohej gjithë kushtet për të shërbyer në aparatin diktatorial, sigurisht me urrejtje maksimale ndaj “armikut” që nuk ishte tjetër veçse shqiptar.

Nuk gjen kohë tjetër në historinë tonë kur e gjithë inteligjencia ishte në burg, varr ose e arratisur, ndërsa injoranca e gjitha në pushtet.

Fotografia e takon viteve ’50 në kohën kur Sigurimi filloi kurset e para për zhdukjen e analfabetizmit në radhët e veta. Pamja e kuadrit të kurseve është tregues i qartë i formimit të tyre.

Sidomos e femrave që i shërbejnë një çështje që në thelb është urrejtje.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s