Kategori
Uncategorized

E.Hoxha në vitin 1952: “Në SHBA vuajnë për bukën e gojës, ka papunësi, rritje çmimesh dhe mizerje”.

Nga Kastriot Dervishi

Sot shumë komunistë shkojnë si emigrantë në Amerikë. Nuk ndryshojnë aspak, por lavdërojnë regjimin e fukarallëkut të Enver Hoxhës dhe marrin të mirat e Amerikës. Deri dje, udhëheqësi i tyre shpirtëror, çfarë nuk fliste kundër Amerikës. I qante “proletariatit amerikan” se vuante për bukë, se çmimet ishin rritur, kishte papunësi, etj. Ky toni, e kishte ndritur me tallona e triska, e kishte kthyer njeriun në kafshë dhe e mbante këtë popull me propagandë. Kongresi i dytë i Partisë së Punës u mbajt më 31 mars-7 prill 1952. Midis të tjerash, gjendet edhe fjali që sot duhen marrë si humor i mirëfilltë për të treguar se kush e ka drejtuar Shqipërinë.

Pjesë nga fjalimi i E.Hoxhës:

“Imperialistët amerikanë dhe anglezë, duke ndjekur shembullin e agresorëve hitlerianë, u imponojnë popujve të Shteteve të Bashkuara, të Anglisë, të Francës, Gjermanisë perëndimore, Italisë, Greqisë, Jugosllavisë dhe shumë popujve të tjerë të perëndimit, politikën e përgatitjes së luftës dhe e fusin ekonominë e këtyre vendeve në ekonominë e tyre të luftës. Në këto vende janë shtuar jashtëzakonisht taksat, janë ngritur çmimet e çdo gjëje të nevojshme për jetesën e masave punonjëse të cilat rrojnë në një mizerje të tmerrshme. Në këto vende ku sundojnë amerikanët si edhe në Shtetet e Bashkuara vetë, papunësia ka arritur në një shkallë të padëgjuar ndonjë herë. Kjo politikë lufte, natyrisht, shoqërohet me masa policore nga më fashistet, nga më të egrat, që ua kalojnë veprimeve të Gestapos. Njerëzit përparimtarë, njerëzit që mbrojnë paqen, persekutohen në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe të gjitha vendet e marshallizuara, në mënyrën më barbare.

Bota kapitaliste shkon duke u zvogëluar, fusha e eksploatimit kapitalist po ngushtohet, sidomos në Europë e Azi, ku pas Luftës së Dytë Botërore u çliruan gjithashtu vendet e demokracisë popullore dhe Kinës së madhe të Mao Ce Dunit”.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s