Kategori
Uncategorized

Si u kthyen “narcos-at” shqiptarë në trafikantët kryesorë të kanabisit në Europë .

Marrë nga TheVision.com /

Në Shqipëri, ish ministri i Brendshëm është përjashtuar nga partia e tij dhe rrezikon të përfundojë në burg, sepse ai ishte akuzuar për bashkëpunim me një grup trafikantësh që furnizuan Cosa Nostra në Sicili juglindore.

Një ngjarje për të cilën ka të ngjarë të kushtojë shumë shtrenjtë.

Është hetimi i vitit, ky tërmet u provokua pasi dikush, në Katania, bëri detyrën e tij si gazetar.

Rasti shpërtheu në mes të tetorit: një periudhë veçanërisht e ethshme për “Guardia di Finanza” në shpatet e Etnës. Këto janë ditë kur financuesit zbulojnë edhe trafikun e naftës që nga Katania të çon deri në Maltë. Gjithmonë me banditët e Etnës të bëra nga padronët. Operacioni “Rosa dei Venti” burgosi 11 persona: akuza është trafik ndërkombëtar i drogës, trafik armësh (kallashnikov), korrupsioni i zyrtarëve të lartë në dogana në Itali dhe Shqipëri. Në mes të dhjetorit, u bë e ditur përfundimi i hetimeve paraprake kundër 15 të dyshuarve.

“Guardia di Finanza” e Katanias sekuestroi, në shumë raste që nga viti 2013, 3,500 kg marihuanë të destinuara për qytetet të rajonit të Etnës, Sirakuzës dhe Raguzës. Fitimi i vlerësuar nga këto ngarkesa: 20 milionë euro. Pse Cosa Nostra shkon përtej Kastelvetrano dhe Mateo Mesina Denaro: nën Etnën, familjet Erkolano-Santapaola dhe Kapelo janë bërë më të fuqishme, falë marijuanës shqiptare. Droga e drejtpërdrejtë në Sicili vjen kryesisht nëpërmjet anijeve të peshkimit: në Shqipëri grupi kriminal nuk ka frikë nga kontrollet e policisë.

Mafia shqiptare konsiderohet nga Europol, si organizata kriminale që është rritur më së shumti në vitet e fundit, duke marrë një rrezikshmëri të krahasueshme me atë të organizatave kriminale italiane. Ajo ka ndryshuar partnerët dhe ka krijuar, që nga viti 2012, aleancat më të ngushta me Sicilinë, duke anashkaluar Puljan. Tani që Ndrangheta ka plantacionet e saj në zonën e Silas, blerësit e saj janë kryesisht në Siçilinë juglindore.

Në 416 faqet e urdhrit të arrestimeve të operacionit “Rosa dei Venti” është një emër shqiptar, jo i hetuar, që përmendet disa dhjetëra herë: “Saimir Tahiri, një politikan“. Në redaktimin kataneze të “MeridioNews” ata kontaktojnë një koleg shqiptar të TopChannel, një televizion privat me të cilin ata kanë punuar më parë. Është grindja: një histori e raportimit gjyqësor vendor prishet në Parlament në Tiranë. Shumica e qendrës së majtë hedh poshtë mocionin për arrestimin e tij, por imuniteti është ngrirë pjesërisht: Gjykata për krime të rënda mund të vazhdojë të hetojë. I përkëdheluri i Kryeministrit Socialist Edi Rama disa javë më vonë u përjashtua nga partia e tij. Më 13 dhjetor iu bllokua pasaporta. “Kërkesa e prokurorisë dhe gjithashtu vendimi i Gjykatës është qesharake. Asnjë element i ri nuk është paraqitur për ta justifikuar atë”, deklaroi avokati i Tahirit, Maksim Haxhia, për mediet shqiptare. Përkundër kësaj, dëshmitë e mbledhura në Katania nuk janë të mjaftueshme për t’u ndjekur penalisht në Itali.

Lajmi i arrestimit të vëllezërve Habilaj ishte ende shumë i freskët kur Tahiri u kthye në Parlamentin shqiptar për të thënë se gabimi i tij i vetëm ishte të shiste makinën e tij, Audi A8, tek kushëriri i largët: Artan Habilaj. Dy vëllezërit e tij, Moisi (i vetmi i pandehur) dhe Florian, nga hetimi janë pjesë e këtij grupi të trafikantëve të drogës. Moisiu është udhëheqësi i padiskutueshëm, sipas “Guardia di Finanza” të Katanias.

Saimir Tahiri
Ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri
Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha

Janë përgjimet që e vunë telashe ish-ministrin. Florian dhe Moisi Habilaj, për shembull, në një bisedë në mars 2014 diskutojnë borxhet që kanë me bashkëpunëtorët e bandës kriminale: “30 unë duhet t’ia çoj Saimirit”, thonë ata. Sipas hetuesve referohen 30 mijë lekë, monedha shqiptare, pikërisht për ministrin e Brendshëm. Në një tjetër, ata përmendin dy byzylykë për t’ia çuar “gruas së Saimirit”, gjatë së cilës përmendet edhe një herë tjetër ish-politikani shqiptar.

Materiali është aq i rëndësishëm saqë në Tiranë, Gjykata për Krime të Rënda hapi nga një dosje mbi grupin e Habilajt dhe mbi Tahirin. Emrat, ato të vëllezërve, të njohur për disa kohë për magjistratët shqiptarë. Saimir Tahiri më 05.11.2013, thotë se hetimi shqiptar ka shitur automjetin e tij “personit të hetuar Artan Habilaj (jo i hetuar në Itali, ed), vëllai i të arrestuarit Moisi Habilaj”. Në datat 16.08.2014, 30.08.2014, 29.08.2014, 08.08.2014, vazhdon teksti, Saimir Tahiri ende udhëtonte në atë makinë, i shoqëruar nga Artan Habilaj. Subjekt i hetitmi dhe që ishte pjesë e kartelit kriminal.

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama

Në fillim të nëntorit, hetimi shqiptar pati një zhvillim të mëtejshëm. Në Elbasan, në Shqipërinë qendrore, një sipërmarrës nuk ndalet në një pikë kontrolli për një kontroll. Policia e arrin dhe e bllokon atë: filloi kështu inspektimi i makinës së tij. Ju gjetën 860 mijë euro në kartëmonedhë dhe dy licenca detare të regjistruara në Saimir Tahiri. Makina i takon Orest Sotës, me të cilin familja Tahiri kishte kohë që ishte në biznes. I dyshuari i hetuesve është se paratë ishin të destinuara pikërisht në Tahiri. Publikisht, ish ministri mohoi se ai kishte një varkë. Kundërshtari kryesor politik i kryeministrit Edi Rama, numri një i Partisë Demokratike (qendra e djathtë) Lulzim Basha, mbështet faktin se sipërmarrësi dhe ish-ministri kanë udhëtuar disa herë në Itali. “Tahiri dhe Sota përdorin drogën e trafikimit dhe po përpiqen të fshehin prova mbi ta”, pohoi Basha, i cituar nga portali shqiptar Lapsi.al.

Ish ministri i Brendshëm ishte “delfini” i Kryeministrit Edi Rama, kryetarit të Partisë Socialiste. Por kryeministri – pasi u rizgjodh në qershor – nuk mundi t’i japë asgjë në ngarkim në ekzekutivin e ri. Në mars, në kulmin e protestave të qeverisë socialiste të Ramës, Tahiri u akuzua se ishte afër narkotrafikantëve dhe policëve që kishin bashkëpunuar. Zërat që ndjekin njëri-tjetrin me insistim që nga viti 2015, kur policia Dritan Zagani, sot një refugjat politik në Zvicër, e e vendosi për herë të parë në qendër të një rrjeti marrëdhëniesh me kriminelët më të rëndësishëm në Shqipëri. Ai ishte akoma ministër: midis viteve 2014 dhe 2015.

Megjithatë, Tahiri i kishte shpallur luftë “Kanabistanit” në fillim të mandatit. Në këtë mënyrë, shqiptarët e quajnë zonën e shpateve rreth Lazaratit, një nga kryeqytetet e prodhimit të marihuanës në Evropë. E gjithë ekonomia lokale ende bazohet në trafikun e drogës: jetohet me pak gjëra në atë zonë të vendit. “Ironia është se tani që ne shkatërrojmë më shumë, duket se ka më shumë marihuanë. Por faktet thonë se fenomen [trafikimi i drogës, ed.] paraekzistonin”, deklaroi në nëntor 2016 ish-ministri në një intervistë me gazetën italiane “Il Fatto Quotidiano” (Fakti i përditshëm). Që nga fillimi, në fakt, u kuptua se ky vendosje e madhe e forcave nuk kishte parandaluar që droga (si marihuana ashtu dhe heroina) të rridhnin drrejt të gjitha shesheve të Evropës.

Në mars të vitit 2016, deputeti Arben Ristani (Partia Demokratike) deklaroi në median shqiptare se vëllezërit Habilaj, falë lidhjes së tyre me Tahirin kishin krijuar një kontakt mes ministrit të atëhershëm dhe Klement Balilit, “Pablo Escobar i Ballkanit” . Balili është pulla e kuqe e narkotrafikantëve shqiptarë, pavarësisht nga një urdhër ndërkombëtar për atë që nga maji i vitit 2016: në më pak se dy vjet ai është akuzuar për transportimin e pothuajse 4 ton kanabis dhe 83 kg kokainë.

Më 9 maj 2016, një operacion i rëndësishëm nga policia greke çoi në kapjen e 670 kg marihuanë dhe arrestimin e 15 personave: bëhet fjalë për komponentët e një prej grupeve më të rëndësishme të trafikimit të drogës në Evropë. Sipas hetuesve, udhëheqësi i tyre është pikërisht Klement Balili, i cili për momentin ishte ende Drejtor i Transportit në Bashkinë Sarandë. Një detyrë politike e marrë në vitin 2014, kur në Qeveri, si ministër të Brendshëm, është pikërisht Tahiri. Balili humbi punën vetëm një javë pas operacionit dhe që atëherë ka qenë një i arratisur. Më 13 maj, policia shqiptare nuk arriti ta gjejë dhe më 17 Interpol lëshoi një urdhër arresti ndërkombëtar kundër tij. Media greke akuzoi policinë shqiptare për mosarrestimin e Balilit për shkak të lidhjeve të tij politike.

Vetëm 18 muaj më pas, në Sarandë, një qytet bregdetar ku spekulojnë ndërtimet dhe erërat e pastrimit të parave, autoritetet shqiptare kanë konfiskuar disa apartamente që i përkasin “Pablo Escobar të Ballkanit”, së bashku me një resort luksoz, “Santa Quaranta”. Në prerjen e shiritit për inaugurimin e saj ishin pjesë të rëndësishme të ekzekutivit të tillë si: kryetari i Parlamentit Ilir Meta, Ministri i Financave Arben Ahmetaj dhe ish-deputeti socialist Koço Kokëdhima.

Ndërkohë, mafia shqiptare është rritur.

Marrë nga TheVision.com /

COME I NARCOS ALBANESI SONO DIVENTATI TRA I PRIMI TRAFFICANTI DI CANNABIS D’EUROPA

DI LORENZO BAGNOLI 19 DICEMBRE 2017

In Albania l’ex ministro dell’Interno è stato espulso dal suo partito e rischia di finire in carcere perché accusato di essere colluso con un gruppo di trafficanti che riforniva Cosa Nostra nella Sicilia sudorientale. Una storia che in Italia non lo vede indagato, ma che a Tirana rischia di costargli molto cara. È l’inchiesta dell’anno, arrivata a provocare questo terremoto perché qualcuno, a Catania, ha fatto il suo dovere di giornalista.

Il caso scoppia a metà ottobre: un periodo particolarmente frenetico per la Guardia di finanza alle pendici dell’Etna. Sono giorni in cui i finanzieri scoprono anche un traffico di petrolio che da Catania porta fino a Malta. Sempre con le cosche etnee a farla da padrone. L’Operazione Rosa dei Venti porta in carcere 11 persone: l’accusa è traffico internazionale di droga, traffico di armi (kalashnikov), corruzione di alti funzionari alle dogane in Italia e in Albania. A metà dicembre è stato emesso l’avviso di conclusione delle indagini preliminari nei confronti di 15 indagati.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s