Kategori
Uncategorized

Kështu shpërbëhen shtetet.

Prof. DR. MIRDIT TOSKA

Terri I jashtëzakonshëm informativ është një konspiracion i mirëdrejtuar dhe i mirëorganizuar nga paria e Tiranës.

Në të gjithë gazetat ka lajme për kurvëritë e zakonshme të politikanëve, për prostitutat e gjithë botës, dhe për gjithfarë lajmi të padobishëm për qënie normale njerëzore si panairi i librit per libra qe nuk i lexojne me as autoret e tyre. Mirëpo nuk ka asnjë lajm për ngjarje dhe ndodhi që kanë shumë peshë për shqiptarët. Tashmë, shqiptarët janë skllevër sepse paria e pakicave joshqiptare bën atë që don me ta.

Megjithatë, në vijim të përrallave të tranzicionit, ia vlen të analizohet si duhet edhe një vizitë shumë e rëndësishme zyrtare që ndodhi këto dy-tre ditë në shtetin shqiptar. Heshtja e shtypit ishte totale. Heshtja e politikës edhe më e plotë. E megjithatë vizita ndodhi dhe, pavarësisht heshtjes që e rrethoi, pasojat e saj do të jenë shumë të rënda.

Gjatë javës së kaluar me 14, 15 dhe 16 Nentor, zv. Presidentja Bullgare Iljana Jotova në krye të një delegacioni të mirëorganizuar vizitoi Tiranën. Nuk e ka për herë të parë që vjen por në Tiranë Jotova u takua me gjithë drejtuesit e shtetit, d.m.th. me Edi RAmën, me Gramoz Rucin dhe me Ilir Metën si dhe me deputetët antishqiptarë që ndihmuan në kalimin e ligjit për pakicat.

Të gjithë këta foën për integrimin, që nuk do të ndodhë, gjatë presidencës bullgare të Eu, dhe ajo premtoi se shpreson që të ndodh hapja e bisedimeve… ndërkohë, bullgarja kreu punët e veta. Në një takim në Ambasadën e Bullgarisë, ku nuk kishte vend as të hyje, me dhjetra mjekë, artistë, figura të njohura dhe të ardhura nga të gjithë qarqet e shtetit antishqiptar, si dhe të Shoqatave bullgare si Nasha Gora shprehën dashurinë e tyre për atdheun e tyre Bullgarinë. Diskutimet u sollën rreth nevojave të bashkësisë së vetëshpallur bullgare dhe të investimeve në infrastrukturën shkollore, kompjutera e me radhë.

Më pas ajo vizitoi shkollën e së Dielës ‘Hristo Botev” ku mësohet bullgarishtja falas.. dhe ku shqiptarët bëhen bullgarë me kulturë. U takua dhe koordinoi veprimet edhe me Selim Hoxhën, gollobordas dhe konsull i Bullgarisë në Shqipëri dhe agjenti i hapur i shpërndarjes së influencës bullgare në Tiranë.

Më në fund ajo shkoi atje ku ishte edhe misioni i saj i vërtetë. Ajo vajti në Gorë të Kukësit dhe ne Orgjoce dhe në Shishtavec dhe atje u takua me goranët që tashmë janë vetëshpallur bullgarë edhe pse ka më shumë gjasa që të jenë serbë sic edhe e tregojnë mbiemrat e tyre dhe dialekti që flasin por për këtë punë me siguri dinë më shumë goranët e shquar të politikës antishqiptare të Tiranës që për këto punë kanë heshtur totalisht.

Nje pëticion i nënshkruar nga 3000 vetë kërkoi nga ajo hapjen e shkollës bullgare në Shishtavec. Në takimet e saj Jotova kërkoi dhe mori nga qeveritarët shqiptarë atë që deshi. Por në takimet me takozvani bullgarët e rinj si Finsnik Hoxha, Elvis Taluri e të tjerë, disa të vetëshpallur premtoi mbështetje, hapje shkollash, pasaporta europiane dhe investime.

Nuk ka nevojë që të zgjatem më shumë në pasojat e kësaj vizite. Kjo vizitë ishte një hap i madh në ofensivën bullgare për të konsoliduar në zemër të asaj që duhej të ishte areali i etnisë shqiptare një fortesë me një pakicë që sot janë duke kërkuar ndihma dhe para e pasaporta dhe nesër po për para do të kërkojnë autonomi dhe integrim në shtetin e tyre.

Kështu shpërbëhen shtetet.

Kur një komb nuk e di se cfarë bëhet me të dhe me shtetin e tij, atëherë pa dyshim që ka një oligarki të pastër në të cilën paria sunduese nuk druhet të bëjë cfarëdo pazari në dëm të interesave të tij.

Kombet e tilla, të cilat nuk kanë as njerëz, as vetëdije, as qartësi, e as objektiva të qarta janë të përbëra nga skllevër. Paria I trajton si të tillë dhe ata vetëtrajtohen si të tillë. Dhe në shtetin që duhej të ishte shteti I tyre bëhet cdo gjë dhe ata nuk reagojnë. Kjo do të thotë se janë jo vetëm skllevër por edhe të kaplluar nga marrëzia kolektive dhe që jetojnë në injorancë të plotë për atë që po ndodh me ata, me familjen, me etninë, shtetin dhe kombin e tyre. Dhe kjo vizitë e Zv. Presidentes Bullgare Iljana Jotova që ishte një sukses I plotë për bullgarët ishte edhe ilustrimi I asaj se sa poshtë kemi rënë ne si shqiptarë.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s