Kategori
Uncategorized

Rama firmosi pak ditë më parë shkarkimin e Ylli Manjanit dhe kërcënimi i Metës.

Ekskluzive/ Rama firmosi pak ditë më parë shkarkimin e Ylli Manjanit dhe kërcënimi i Metës

“Ushtria të angazhohet për të luftuar hashashin”- kjo deklaratë për pak sa nuk i ka kushtuar postin e tij Ministrit të Drejtësisë Ylli Manjani. Burime të Syri.net bëjnë me dije se mbëmjen e së martës së kaluar Kryeministri Edi Rama ka firmosur pa u menduar dy herë shkarkimin e Ylli Manjanit dhe madje ia ka bërë të ditur këtij të fundit duke iu drejtuar se me deklaratat e bëra, ai nuk mund të ishte më anëtar i kabinetit të tij.

Ylli Manjani besohet se sapo është njohur me këtë veprim të Ramës ia ka komunikuar vendimin kryetarit të tij Ilir Meta. Kaq ka mjaftuar që Meta të thërrasë në apel Edi Ramën e ta pyesë se çfarë i thoshte mendja. Besohet se mes të dyve është regjistruar një përplasje e ashpër verbale, por ajo që e ka bërë Edi Ramën të tërhiqej parimisht nga shkresa e firmosur në tryezën e tij, ka qenë kërcënimi me fjalët “bëje po ta mbajti dhe nesër dal nga qeveria!”.

Ndryshe nga ajo që besohet se ndodhi në fund të Korrikut kur në takimin e vilave qeveritare në Durrës ishte Rama ai që vuri Metën me shpatulla pas muri “o tërhiqu tani nga qeveria ose mbylle gojën”, situata politike duket se e nxjerr sërish në avantazh numrash Ilir Metën.

Sidomos me “derilindizimin” e votave të Blushit e Hafizit plus disa rrjedhje të reja në horizont drejt realiteteve të reja politike që po marrin formë. Ajo që ka ndodhut më pas është histori. Dy ministra Kodheli e Tahiri e kanë kundërshtuar publikisht qëndrimin e Ylli Manjanit duke i cilësuar ato konkretisht si deklarata që vinin “kolltuket” dhe që nuk ishin serioze.

Për të konfirmuar qëndrimet e ministrit të tij ka menduar edhe vetë Ilir Meta i cili foli për një situatë kritike e krijuar nga kultivimi dhe trafikimi i hashashit në Shqipëri. Ndërkohë sa për t’i kujtuar Edi Ramës se kush i mban pantallonat në mazhorancën aktuale, partia Ilir Metës takoi dje grupet e interesit kundër importit të plehrave. Ndërsa vendimi i firmosur për shkarkimin e Ylli Manjanit vazhdon ende të jetë në krye të axhendës ditore të Kryeministrit Edi Rama. /

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s