Kategori
Uncategorized

Ministri Ahmetaj dhe dashnorja e tij, drejtoresha Zhanina Dapi: Nga Kastriot Myftaraj

Historia më interesante e dashurisë brenda qeverisë shqiptare është ajo e Ministrit të Financave Arben Ahmetaj me Drejtoreshën e Drejtorisë së Përgjithshme e Politikave të Zhvillimit, Planifikimit Strategjik dhe Integrimit në Ministrinë e Punëve të Brendshme, Zhanina Dapi.
arben_ahmetaj_19570
Kjo love story, ose sevda mesele, siç e quan Kryeministri Rama me shaka, qëkurse është vëllazëruar me Erdoganin dhe përdor turqizma në rrethin e ngushtë, ka nisur më herët. Kur Arben Ahmetaj u bë Ministër i Zhvillimit Ekonomik, Tregtisë dhe Sipërmarrjes, që më pas iu shtua edhe turizmi, ai e bëri Zhaninën drejtoreshë të Drejtorisë së Integrimit Europian dhe Projekteve.
Në këtë post Zhanina kishte në dorë të gjithë projektet fitimprurëse për grante financiare nga Europa dhe Amerika. Zhanina i kërkoi Benit që ministria e tyre të merrte edhe turizmin nga një ministri tjetër se ky sector kishte projekte fitimprurëse. Beni ia kërkoi Edi Ramës dhe ky ia dha. Kështu Zhanina ndryshoi edhe strukturën e qeverisë.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s