Kategori
Uncategorized

Linda Rama i shkruan Blushit: Edi im ka plot kukulla dhe arusha në dhomë.

edi rama (1)

Ujngapo Blush.

Me frikë të madhe por e tunduar qamet mora guximin të përshkruaj një nga ndjeshmëritë e pa shfaqura të bashkëshortit tim Edi.

Tundimi vjen nga dëshira për të treguar se sa fëminor është natyra e brishtë e tim shoqi .

Këtë e bëj jo për t’i dhënë rëndësi vetes sepse personalisht kam gjithë rëndësinë e botës në kohën kur shikoj se si luan me arusha bashkëshorti im.

Dhe nuk është fare një shaka të marrësh, Edi im ka një dhomë plot me arusha dhe kukulla me të cilat luan çdo ditë kur vjen nga puna.

Është pastërti hyjnore gjithashtu të kalosh nga tualeti në dhomën e kukullave dhe të shikosh që kukullës barbi së cilës ja ka vënë emrin Briseida Shehaj, ja ka lyer flokët me blu, ja ka lidhur gërshet kuriz peshku dhe i ka veshur minifund dhe një bluzë verore me bark përjashta. Kreativiteti i tij nuk ka fund.

Jo më larg se pardje jam shokuar kur tre arushave u kishte qepur kapuça dhe dorashka për duart. U afrova e përkëdhela tek gusha dhe e  pyeta se si i kishin emrat.

“Ky është Erioni dhe ky tjetri Tahiri, ndërsa ky arushi i madh në mes është Beqaj”, – mu përgjigj çiltër Edi im.

Beqaj qëndronte krenar në mes të dy arushave të tjerë me sy të medhej me shtat pak më të lartë dhe 2 karfica fluturash në kokë. I kishte veshur ca këpucë me kordele dhe mbante veshur një bluzë të rilindjes.

Gjithashtu i shtrenjti im posedon dy makina të vogla të cilat i kanë rënë në vezët Kinder.

Përkatësisht me emrat Ben Blushi dhe Eduart Ndocaj. Zakonisht tek makinat hipën një kukull e cila mban veshur një bluzë ku shkruhet ‘Babastar Records’.  Kësaj kukullës nuk ja kam marrë vesh akoma emrin por që dyshoj se mund ta ketë Joleza.

Simpatinë më të madhe e ka për një bidon bosh uji të cilin e ka lyer me shumë ngjyra dhe i ka vënë emrin Fred Peza. Fredin e mban të varur në një krevat bebesh ku shtrihen kukullat Braçe, Ngjela, Kokëdhima.

Fredin e tund sa herë kukulla Kokëdhima me flokë të verdha grricet me kukullën Ngjela sepse ky i fundit i përdor batanijen me emrin Majlinda Bregu.

Për gjithë ndodhitë e kukullave të tij Edi mban një ditar ku i shkruan me imtësi tekat e kukullave të veta.

Një ditë më habiti dhe më shokoi më një histori të kukullës Cani. Kukulla Cani kishte vjedhur karficën e arushit Beqaj. Beqaj kishte akuzuar bidonin Fred Peza dhe kishte tentuar të hipte në makinën e Eduart Ndocajt pa lejen e kukullës Joleza.

Me shpresën se ja vlejti e gjithë kjo histori kukullash, arushësh, lodrash, bidonësh, jam e gëzuar që sot solli një lodër të re në dhomë, eshtë një tapë bidoni të cilin e vedosi mbi televizorin personal të kukullës Kokëdhima dhe ja vuri emrin Ben Tigri.

Tapa Ben Tigri duket si një relike e veçantë në televizor por megjithatë kukulla leshverdhë Kokëdhima po qan sepse i është prishur skenografia e televizorit me emrin Taulant.

Jam e lumtur që jam e privilegjuar të shoh çdo ditë dhomën e lodrave të tim shoqi.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s