Kategori
Uncategorized

Kalendari i vjedhjeve të Rilindjes për 2015.

Për nga numri i skandaleve kjo mazhorancë ka thyer çdo rekord botëror. Babëzia e Ramës dhe hajdutëve që ka zgjedhur ministra dhe në çdo nivel të administratës nuk ka të krahasuar edhe me shtetet e dështuara të Afrikës. Kalendari i skandaleve tregon se si janë grabitur çdo ditë dhe muaj të vitit 2015 paratë dhe pasuritë tona kombëtare. Tenderat, koncensionet, privatizimet, konsulencat dhe njëmijë e njëqind marifete të tjera janë përdorur për të pasuruar një kupolë kriminale dhe grabitur këtë popull deri në kacidhen e fundit.
Kryeministri Edi Rama është i gjithëpranishëm në këtë grabitje të organizuar. Ministrat janë vënë në garë se kush i ngjan më shumë kapobandës. Beqaj, Tahiri, Ahmetaj, Veliaj, Kodheli, Harito, Cuci, e shpura tjetër e mamuthëve që kontrollojnë qeverisjen mund të ndryshojnë renditjen ditore dhe mujore, por janë njësoj të zhytur në korrupsion dhe krime.
Ky kalendar nuk është thjesht një kujtesë për shqiptarët se sa dhe kush i ka grabitur në 2015, por edhe provat e krimeve dhe aktpadia për të cilat këta hajdutë do të japin llogari para ligjit dhe popullit.

15/01/2015
Rama 429 mln lekë për gjelbërimin e vilës së tij nga paratë e shqiptarëve.

17/01/2015
Tenderi i Tahirit, 420 mln lekë për materiale pastrimi.

27/01/2015
KLSH, 80 mln euro dëmi ekonomik në buxhetin 2014.

30/01/2015
300 mln USD paradhënie për 20 kompani për projekte që nuk janë marrë në dorëzim.

03/02/2015
Tenderi 7.3 miliardë lekë për kompaninë e Beqajt “Marketing&Distribution”.

04/02/2015
Rama dhe Beqaj, 120 mln euro të tjera Vilma Nushin e “Marketing&Distribution”.

07/02/2015
Rama 4 mln euro fitim nga përmbytjet.

10/02/2015
– Rama dha 200 mijë euro për përmbytjen e Serbisë.
– Zhduken 300 mln USD, tendera bizneseve që s’kryen asnjë projekt.

13/02/2015
Skandali Beqaj, ilaçi 2,9 euro shitet me 29 euro.

17/02/2015
Afera Rama me matësat inteligjentë (45-100 mln euro).

18/02/2015
30 mln USD për makina, fasada dhe iPade të ministrave.

19/02/2015
Qeveria 31,8 miliardë lekë karburat për makinat në vitin 2014.

20/02/2015
Kodheli 83 mln lekë për një WC me 2 aksesorë.

21/02/2015
60 mln USD u morën nga Thesari për shpenzime fiktive.

22/02/2015
Tahiri dhe Kodheli 18 mln euro për makina.

24/02/2015
Matrapazët do të fitojnë 400 mln euro nga taksa për Rrugën e Kombit.

26/02/2015
Koço 150 kontrata biznesi si deputet deri në 3 miliardë lekë.

28/02/2015
Afera 60 mln euro e Canit shqetëson FMN-në.

01/03/2015
Si zhvati Veliaj fondin zviceran prej 3,3 mln eurosh nëpërmjet “Partners Albania”, OJF që drejtohet nga Juliana Hoxha, ish-nënkryetare e G99.

04/03/2015
553 mln lekë shpenzime të pakryera në shëndetësi.

07/03/2015
Mungojnë 9,4 mln lekë nga tatimet dhe doganat.

24/03/2015
Ministria e Financave 1.6 mln USD për dieta dhe udhëtime.

08/04/2015
Afera 5 mln euro e Ramës vë në rrezik qytetarët e Elbasanit.

10/04/2015
Afera 800 mln lekë, nis hetimi ndaj Braçes dhe Kokoneshit për Karavastanë.

15/04/2015
KE: Ku i çoi qeveria 100 mln euro?

22/04/2015
Pasuri 2 mln euro e Dakos dhe masakra në Durrës.

26/04/2015
Kompania e Alba Ballës merr në dorë milionat e materialeve promocionale të fushatës së PS.

28/04/2015
Kandidati Zotka i PS i kallëzuar për fshehjen e 1,5 mln eurove.

29/04/2015
Daja i Gjiknurit 3 mijë euro për një vend pune në Gramsh.

30/04/2015
Ortakut të Metës, Kastriot Ismailaj, i bllokohen 8 mln euro për skandalin prej 200 mln eurosh.

01/05/2015
– Kolaps ekonomik, 1 triliardë lekë borxhe.
– Ora 5 mijë dollarëshe dhe 40 mijë euro kollaret e Ramës.

03/05/2015
Shtëpia 200 mijë euro e Veliajt.

07/05/2015
Drejtoresha Dhame i dha kompanisë së Veliajt tenderin prej 61 mln lekë për vizitën e Papës.

08/05/2015
– Doganat, 700 tonë birrë pa akcizë, 20 mijë tonë miell kontrabandë.
– Mashtrimet me chek up-et falas, ku i zhdukën 120 mln euro? (Aparaturat mjekësore të blera në QSUT).

13/05/2015
Ortaku i Metës vodhi 5 mln euro nga CEZ.

16/05/2015
Afera 780 mln lekë e Lindita Nikollës në kompleksin “Dinamo”.

17/05/2015
Rama asfalton selinë e PS me Fondin e Zhvillimit të Rajoneve.

20/05/2015
– Meta ashensor 500 mln lekë për zyrën në katin e tretë.
– Tahiri merr 1,6 mln euro për fasadat e ministrisë.

22/05/2015
Rama-Beqaj vodhën 1,5 mln lekë me receta fiktive.

23/05/2015
2,5 mln euro për kullën në Korçë.

26/05/2015
– Kandidatja Bufi në Roskovec, 5 mijë euro fustan dhe 7500 euro orë.
– Rama vendos në Librazhd kandidatin që vodhi 1,5 miliardë lekë me ilaçet.

27/05/2015
Vjedhja 1,5 miliardëshe, u fshehën 43 farmaci të lidhura me Beqajn dhe Ramën.

28/05/2015
Kastriot Gurra 165 mln lekë shpërblim për farefisin.

30/05/2015
– Skema e vjedhjes së 520 mln lekë të Veliajt dhe vëllait.
– 382 mln lekë vjedhje vetëm nga 2 insulina nëpërmjet “Omega Pharma”.

31/05/2015
– Përmet, Gilbert Jaçe vjedh 210 mln lekë me trotuaret.
– Meta mbi 8 mln euro për flamuj.

02/06/2015
Afera 7,8 miliardë lekë e Ramës me Tirana Olimpik Park.

03/06/2015
– Vjedhja me fondet e Abu Dabit, Rama 8,8 mln USD për rifreskimin e MPJ.
– Petrit Sinaj në Berat grabit 44 ha tokë dhe 240 mln lekë.

12/06/2015
Ajola Xoxa në dosjen e Beketit të pastrimit të 46 mln eurove.

16/06/2015
1,4 mln euro për reklamat e Veliajt.

17/06/2015
Kandidatja e LSI në PG, Diana Mile, vjedhje 760 mln nga fondet.

18/06/2015
Veliaj 202 mijë euro spote televizive vetëm për 2 ditë.

23/06/2015
Gropa në buxhet, 16 mln USD për largimet nga puna.

25/06/2015
12 mln për vjedhjen e votave në DR.

27/06/2015
Tahiri 850 mln lekë vjedhje me prokurimet (raporti i KLSH).

05/07/2015
Ministrja Gjosha blen apartament në bllok 230 mijë euro.

14/07/2015
Vlorë, afera e qeverisë me parkimet, privatit i dhurohen 184 miliardë lekë.

15/07/2015
Ministria e Arsimit 771 mijë euro dëm buxhetit.

19/07/2015
1 mln euro dëm në buxhet nga tatimet dhe doganat.

02/08/2015
Koleksioni 30 mijë euro i bizhuve dhe orave të çiftit Balla.

05/08/2015
134 mln USD nga tatimet dhe doganat në xhepat e Ramës dhe klientëve të tij.

08/08/2015
Braçe-Kokoneshi 800 mln lekët fitime në vit.

09/08/2015
Drejtoresha 5 mln euroshe e Doganave.

14/08/2015
Vjedhje 25 miliardëshe në tatime dhe dogana në korrik.

26/08/2015
Tenderi 8,6 miliardë për blerjen e votave në Cërrik.

28/08/2015
Veliaj i jep Maznikut dhe këshilltarit tenderat për banjot publike.

30/08/2015
Rama 160 mln të vjedhura në 7 muaj.

04/09/2015
– Kastriot Ismailajt iu bllokuan 8,3 mln euro.
– Sigurimet shoqërore 148 mln euro dëm në arkën e shtetit.

05/09/2015
– Meta-Ismailaj si i ndanë 4,5 mln euro.
– Roshi 230 mijë euro vjedhje në vit.

09/09/2015
Qeveria plan për të vjedhur 240 miliardë lekë deri në dhjetor.

11/09/2015
Rama i dhuroi CEZ-it 350 mln euro.

12/09/2015
– Raporti sekret i OSBE, Rama 200 mln USD pasuri.
– Ndoka fshehu 1,5 mln euro pasuri.

13/09/2015
Sadri Abazio 1,3 mln euro Ramës për mandatin.

16/09/2015
Tenderi 820 mln lekë i dezinfektimit i jepet kompanisë pranë LSI “NRG”.

19/09/2015
Kryetarja e Bashkisë së Patosit, Raimonda Balili vodhi 180 mijë euro.

22/09/2015
Prenga mori licencën për ta shitur Lagunën e Patokut për 500 mijë euro.

25/09/2015
Ministria e Financave 170 mln lekë vetëm për konsulencë për eurobondin.

27/09/2015
– Vizita në Pragë, Meta mori 2 mln euro në këstin e parë.
– KLSH: Vjedhja tjetër në CEZ 32 mln euro nga blerja e energjisë.

29/09/2015
200 mln USD kontrabandë dhe vjedhje në dogana dhe tatime.

30/09/2015
Skema Rama-CEZ për të ndarë 600 mln eurot.

02/10/2015
Ismailajt iu ofruan 29 mln euro.

04/10/2015
– Kësti i parë i Ramës për CEZ, në gusht kaluan 21,7 mln euro.
– 35 miliardë lekë në 18 muaj për klientët e Ramës në shëndetësi.

07/10/2015
– Carapuli, ndërtuesi që mori 14,8 mln USD në 5 muaj nga Rama.
– Rama dhuratë 4,5 miliardë lekë Carapulit.

08/10/2015
Rama ndan 5,4 milirdë me Carapulët.

09/10/2015
Ahmetaj i jep Olsi Ramës 500 ha tokë në Spitallë.

10/10/2015
6 mln euro për fitoren e Serbisë.

14/10/2015
Beqaj i jep vetes 11 mln USD nëpërmjet kompanisë “Intech”.

15/10/2015
Damiani dhe çeku 479 mln euro.

16/10/2015
Aferat 338 mln euro të Rama-Beqajt.

17/10/2015
Rama-Lame tender fiktiv për vjedhjen e 600 mijë USD.

18/10/2015
Drejtoresha e ALUIZNI-t i jep 650 mln lekë tender burrit të saj.

20/10/2015
– Lame i dha mikut të tij 1,5 mln USD.
– Carapuli 5 miliardë të tjerë tender në Ministrinë e Arsimit nëpërmjet “Eurocol”.
– Qeveria djeg fondin 11 miliardë jen japonezë për kanalizimet e Tiranës.
– Rruga e Kombit, tarifa 21 mln lekë për mirëmbajtjen.

21/10/2015
Tenderat, Sadriu 970 mln, Gjici 850 mln, Nderu 340 mln.
20 mln USD për djalin e Leskajt dhe mikun e Haxhinastos.

22/10/2015
Shtatori rekord vjedhjeje, mungojnë 61 mln USD.

23/10/2015
Tenderi sekret 3 mln euro për 29 makinat e reja të Ramës.

24/10/2015
Pronarja e qofterisë fiton tenderin për hemodializën prej 86 mln USD.

29/10/2015
-130 mln USD vjedhje në “Albpetrol” në 10 muaj.
– CEZ, krushku i Naços fitoi 2,5 mln USD

31/10/2015
Vjedhje 3,6 miliardë lekë me dekoderat.

01/11/2015
– Ortakëria e ministrit me Vilma Nushin dhe 140 milionë eurot e Ramës.
– Afera 145 milionë euro e InfoßTelekom, kërcënohet gazetarja.

03/11/2015
Raporti i KLSH: 777 milionë euro vjedhje në vitin 2014.

04/11/2015
– Vilma Nushi tjetër tender me ofertën më të lartë prej 12 milionësh.
– Drejtori i Antikontrabandës me 1,5 milionë USD abuzime.
– Abuzimi i Ramës dhe ministrave, 2.1 milionë euro korrupsion.

05/11/2015
– Raporti: Në 399 tendera u vodhën 779 milionë euro.
– Vangjush Dako, 1,9 miliardë lekë vjedhje me prokurimet.
– Ilaçet, 2.2 milionë euro vjedhje nga firma “Omega Farma”.

06/11/2015
– 1 mijë ton kontrabandë cigaresh, 43 milionë euro dëm ekonomik.
– Rama tre “Benza” me 700 mijë euro secili.
– Beqaj 3,2 miliardë të tjera për Nadirin e “Omega”-s që mos të flasë.
– Ministrja e Mbrojtjes, 942 mijë euro vjedhje në vetëm katër muaj.

07/11/2015
Nushi, 700 milionë të tjera me ofertën më të lartë.

08/11/2015
– Tenderi për mjetet e blinduara, si u shtuan fiktivisht 220 mijë euro.
– Afera 150 miliardë euro me markimin e karburanteve.

10/11/2015
700 milionë lekë djalit të Leskajt për “stresin” e OSHEE.

13/11/2015
1,6 milionë euro të tjerë djalit të Leskajt.

18/11/2015
– Beqaj 310 milionë lekë Çaushollit për t’i mbyllur gojën.
– 90,2 milionë dollarë më pak nga tatimet dhe doganat.

19/11/2015
360 milionë dollarë në parajsat fiskale.

20/11/2015
Tahiri dhe jahti i luksit “Venus 679”.

21/11/2015
Vilma Nushi 2,1 milionë euro nga ilaçet pa tendera.

22/11/2015
Rama dhe Beqaj 100 milionë euro me sterilizimin.

24/11/2015
Dokumenti si po bredh Rama me paratë e të përndjekurve (80 milionë).

25/11/2015
– Emigranti fiton koncesionin 100 milionë USD të sterilizimit.
– Babëzia, zhdukin 110 miliardë në 10 muaj nga tatimet dhe doganat.

28/11/2015
Beqaj 380 mijë euro për mobilimin e vilës së në Kodrën e Diellit.

29/11/2015
– 210 mijë USD për vilën në Dhërmi, 500 mijë për sigurinë.
– 700 milionë lekë për fasadën e sapondërtuar të “Albcontrol”.
– Rama mbi 530 milionë dollarë shpenzime luksi.

02/12/2015
Qeveria, 27 miliardë lekë për luks.

05/12/2015
Buxheti për Ramën, 31 miliardë lekë më 2016.

13/12/2015
– Rama 80 milionë euro për këshilltarin e tij te studio “Atelier 4”.
– Rama 800 hektarë tokë shtetërore vëllait të deputetit për varreza private.

15/12/2015
-1,3 miliardë lekë tendera kancelarie për Vilma Nushin.
– Hetim koncesioneve 300 milionë euro të Ilir Beqajt.

18/12/2015
Buxheti 60 mln euro për WC-të e ministrave.

20/12/2015
117 milionë dollarë për 9 muaj dëm ekonomik i Briseida Shehaj (raporti i KLSH).

22/12/2015
Rekordi 4,1 milirdë lekë për argëtimin e Ramës në 9 muaj.

23/12/2015
– Dogana, tender 50 milionë lekë për biçikleta.
– Buxhetit i zhvaten 100 milionë lekë të tjera.
– 1,6 miliardë lekë tender për Beqajn.
– Beqaj i jep ortakut tek “Omega Farma” 1,2 miliardë lekë.
– 710 milionë të tjera për Vilma Nushin.
– Sadri Abazi 1,8 miliardë nga KESH.
– Skandali i vjedhjes së Tahirit me uniformat e policisë, zhvaten miliona euro.

24/12/2015
– Bilanci vjetor, 60 mijë ton karburante të pazhdoganuar.
– Beqaj 1,3 miliardë lekë tendera për të tjera nga AKSHI.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s