Kategori
Uncategorized

A duhet te kete një hetim ne Partine Demokratike?

IMG_20151129_203105

Nga Agron Berisha SH.B.A.

Ne keto zgjedhe DEMOKRATIKE, teorikisht demokratike, mbi perzgjedhjen e Kryetarit te FRPD me formulen 1 Anetar / 1 Vote, kan dale shume probleme me organizimin, logjistiken, formulen, zbatimin e udhezimeve te partise ne baze, dhe komunikimin me bazen.
Baza e Partise Demokratike po vlon me akuza, kunderakuza, ankesa, sharje, e plot energji negative drejtuar lidershipit te Partise Demokratike dhe vecanti FRPD.
Pretendohet se ne keto zgjedhje te FRPD, te rinj socialist, apo eksponent te se majtes jan anetarsuar ne FRPD me qellime te caktuara: per te votuar njerin apo tjetrin kandidat qe ata mendojne se eshte pjeserisht ne sherbim te interesave te tyre (PS) apo Oligarkise se Re.

DY FJALE PER KANDIDATET, RININE DHE ZGJEDHJET
Qe ne fillim, dua te qartesoj bazen: une nuk mbaj anen e asnje kandidati, sepse per mua ata jane akoma te pasprovuar ne llogoret politike. Te mbash mikrofonin ne dore nuk do te thote se je lider politik. T’ja lejm kohes te gjykoje se sa aftesi lidershipi ka fituesi, por edhe humbesi i ketyre zgjedhjeve. Shpresoj qe te rinjt demokrat qe po lexojne kto rrjeshta, te analizojne keto rrjeshta, sepse do i vlejne ne te ardhmen. Eksperienca politike me ka bere te jem skeptik ndaj glorifikimit te nje individi qe merr peshe politike ne parti, deri kur ai/ajo te perballet me Doktrinen e Majte dhe oponencen qe i ben asaj nepermjet shtjellimit te Doktrines se Djathte ne shoqeri. Prandaj, kurre mos u beni tifoz te individit partiak i veshur perkohesisht me pushtet. Sepse padashje do te promovoni kultin e individit dhe do shakterroni vlerat e demokracise per te cilat te gjithe ne po luftojme. Ju rini, duhet te jeni te dashuruar me filozofine e Doktrines se Djathte, e cila ne Shqiperi percillet ne popull nepermjet politikave te Partise Demokratike. Pra kujdes!
Per mendimin tim zgjedhjet e FRPD duhet te mbaheshin ne nje dite te vetme ne te gjithe Shqiperine. Ishte gabim i pafalshem qe zgjedhjet te zgjaten gershet, sepse rezultatet e pjeseshme, padashur promovojne ide te gabuara ne pergjedhjen e kandidatit te duhur; Psikologjikisht, imponojne ne menyre fiktive nje kandidat mbi tjetrin; Shton mundesite per manipulime; e te tjera fenomene negative te cilat po fusin fryme negative ne parti.

SHQETESIMI I BAZES
Duke u kthyer perseri tek thelbi i kesaj letre, dua te shtoj se si ish-Kryetar Dege une i marr seriozisht fjalet e anetarsise tone. Po deshe te verteten, dil ne baze dhe do e gjesh. Baza kurre nuk me kan zhgenjyer me llogjikimin e saj dhe keshtu nuk kam arsyje te mos i besoj.
Prandaj, keto pretendime per keqmanaxhim te ketyre zgjedhjeve, per mua paraqesin nje gjendje skandaloze dhe te papranueshme ne PD. Kam bindjen se keshtu ndjehen te gjithe demokratet e sakrificave, pervec atyre teknicienteve politik qe vetem kan shijuar kolltuqet e vendosur mbi shpatullat tona. Ata jane ato qe gjithmone j’u thone juve: “qetesohuni”…. sepse duke u “qetesuar”, ato tipa mbajne karriget e tyre. ndersa une jam ne llogoren e kundert me ato tipa. Prandaj edhe po e ngrej zerin. Une them: mos u qetesoni kur shikon se dicka nuk po ecen sic duhet ne parti.
Kjo gjendje e trubullt ne baze nuk duhet te kaloje si asgjellek, se ndryshe behesh pjese e saj.
Partia Demokratike, duhet te filloje hetimet mbi pretendimet e demokrateve te bazes, se, “ne keto zgjedhje ka pasur socialist te regjistruar ne FRPD te cilet po diktojne perfundimin e zgjedhjeve ne cdo Qark”.
Ne keto kushte, une, ashtu si baza mbaj pergjegjes:
Kryetaret e Degeve te Partise Demokratike
Kryetaret e Seksioneve te Partise Demokratike.
Kryetaret e Degeve te FRPD
Kryetarin e Forumit Rinor te Partise Demokratike
Kryesine e Forumit Rinor te Partise Demokratike
Sekretarin Organizativ te Partise Demokratike
Sekretarin e Burimeve Njerzore te Partise Demokratike

Puna ne parti eshte e nderthurur, pra edhe pesha e pergjegjesive eshte e perbashket. Por duhet theksuar se, nje hetim i drejte e gjen me saktesi se kush eshte punetori, syleshi, tradhetari apo i paafti.

– Kryetari i Deges nder te tjera ka edhe nje detyre delikate: te rrisi anetarsine e partise. Ai ve firmen perfundimtare per anetarin e ri.
– Nepermjet Kryesise se Deges, kjo detyre delikate i delegohet Kryetareve te Seksioneve te Deges, qe ne praktike luajn rrolin e “Kryeplakut” te PD ne ate Seksion. Ata vejn firmen e pare per anetarin e ri.
– Kur kandidatet jane te rinj ne moshe, Kryetari dhe Stafi i Deges, sygjerojne qe kanditatet te anetarsohen edhe me FRPD e Deges. Pra, pesha e perzgjedhjes se anetareve te rinj bie edhe tek Kryetari i FRPD se Deges. Ai ve firmen qe i hap rrugen cdokujt ne FRPD, pa lene mbrapa pergjegjesite e Kryetarit te Deges.
– Kryetari i Forumit Rinor te PDSH ka nje detyre te vecante: mbikqyrjen e plote te funksionimit te FRPD. Pesha e keqfunksionimit te FRPD bie direkt mbi Kryetarin e FRPD.
– Kryesia e FRPD ka detyre formulimin e politikave dhe implementimin e ketyre politikave ne baze nepermjet Kryetareve te saj ne Deget e PDSH. Keqmanaxhimi i situatave, udhezimeve dhe politikave ne bazen rinore, bie direkt mbi Kryesine e FRPD.
– Sekretari i Burimeve Njerzore ne PDSH, nder detyra te tjera, ka edhe verifikimin e anetarsise se re, perfshire ketu edhe anetarsine ne FRPD. Ky “verifikim”, per mungese vullneti, logjistike, besim te tepruar tek vartesit dhe besim te tepruar ndaj Degeve nuk behet fare nga Zyra e Sek. Burimeve Njerzore. Eshte gabim i madh, sepse partia e vuan ne te ardhmen. Shpesh ky gabim i madh kalohet pa u debatuar nga askush, sepse “nuk duan sherr ne PD”. Sekretari mban pergjegjesine per mosverifikimin e figurave te reja ne parti.
– Sekretari Organizativ, ka si detyre: organizimin e bazes partise; Percjelljen dhe implementimin e politikave te lidershipit te PDSh ne baze; Sek. Organizativ punon (apo duhet te punoje) ngushte me Kryetaret e Degeve te PD. Nje nder ato udhezime qe PDSH percjell ne Dege eshte edhe formula e anetarsimeve. Sek. Organizativ ka nje peshe dhe pergjegjesi te madhe ne kete pike, sepse tek kjo hallke e anetasimit, i hapet rruga njerzve te mire dhe te duhur, ose njerzve negativ dhe zjarr-venes.

Bazuar ne akuzat qe vijne nga baza, per anetarsime jo-korrekte, lind pyetja a jane lidershipi qe permenda me lart, te papafte, sylesh apo tradhetar? Une nuk mund te them, “PO” apo “JO”, por kam dyshimet e mija deri kur te faktohet e kunderta. Prandaj, kete le ta gjeje hetimi i brendshem i partise qe edhe baza te gjeje pergjigjen e vertete.
Ne perfundim, dua te sjell ne vemendjen e te gjithe bazes qe, te ngreni zerin, te debatoni, te kerkoni llogari, te insistoni qe lidershipi te japi llogari, te kerkoni hetime, te ndaloni hemorragjine e pergjegjesive qe lidershipi ka per mbarevajtjen e partise por qe i hedh tutje. Mos i lejoni!
KJO ESHTE DEMOKRATIKE!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s