Kategori
Uncategorized

Suedia drejt Natos.

Sinjale te reja Amerikane per Suedine.

Anëtarësimi në NATO do të thotë një politikë sigurimi i jetës me mbështetjen direkt nga Shtetet e Bashkuara.

Ambasadori Lute theksoi më qartë se më parë nga amerikanët se ka një dallim në mes të qenit një partner i NATO-s, Suedi, dhe anëtar.

Ky ishte mesazhi, kur ambasadori amerikan i NATO-s Douglas Lute të martën ka vizituar Stokholm.

– Veprimet e Rusisë janë të qarta ne destabilizimin e situatës së sigurisë në zonën Euro-Atlantike në një mënyrë shumë thelbësore, diçka që nuk ka ndodhur në 25 vitet e fundit. Shfaqja në Ukrainë tregojnë se Rusia nuk ndjek më rregullat që shkojnë prapa në Kartën e OKB-së në vitin 1945.
Keto sinjale te reja Amerikane per Suedine po zhvillohen në sfondin e luftës Rusi-Ukrainë, riarmatimi ruse dhe një seri incidentesh që përfshijnë anijet ruse dhe avionë në rajonin e Balltikut.

Për herë të parë ka gjithmonë disa trupa amerikane në shtetet baltike dhe Polonia. NATO ka filluar për të rritur profilin e saj në lagjen tonë. Në të njëjtën kohë sondazhet e opinionit suedeze që mbështesin për një hyrje në Aleancë është rritur dy vitet e fundit.
Sot, gjendja e opinionit në mes të përkrahësve dhe kundërshtarëve të aderimit në NATO eshte në mënyrë të barabartë.

http://www.dn.se/…/nato-sverige-kan-inte-rakna-med-var-hja…/

Shiko më shumë

foto e Urim Gjata
foto e Urim Gjata
foto e Urim Gjata

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s