Kategori
Uncategorized

Diplomate shqiptare,apo bashkpuntore te u.D.B._se.

179600_194900527190667_661789_nD E K L A R A T Ë

Dje, rreth orës 17.25 minuta dy policë erdhën tek dera e shtëpisë, ndërsa dy të tjerë ishin jashtë banesës. Më kërkuan që të paraqitem në policinë e Tetovës për bisedë informative duke mos më treguar se për çfarë bëhet fjalë. Unë ju kërkova që ftesë-paraqitjen e dua në gjuhën shqipe, përfaqësues të ambasadës, pasi jam shtetas i Republikës së Shqipërisë. Policët më tej biseduan në telefon me dikë, u larguan pas 20 minutash nga banesa ime.
Më pas, nga telefoni policia më konfirmojnë se denoncimi kundër meje ishte bërë nga kryetari i degës së Tetovës të PPD, z.Zejnulla Salihi me pretekstin se gjoja e paskam kërcënuar atë. Zejnulla Salihi ka më se një muaj që ka marrë një detyrë të vështirë për të më shantazhuar mua dhe familjen time. Më 12 Shkurt, Zejnullah Salihi më dërgo sms ku më tërhiqte vërejtje se nëse merrem me kritika ndaj partive politike shqiptare në Maqedoni, ai do më padiste sepse unë s’jam shtetas i Maqedonisë dhe nuk e kam këtë të drejtë.
Kur e pa se unë nuk i shkruaja, nuk merresha me të, që të bija në kurthin e ngritur nga ai dhe padronët e tij, Zejnulla Salihi filloj ti shkruante në FB djalit tim 9 vjeçar duke i thënë se prindërit e tu nuk janë të kujdesshëm, janë të paturpshëm dhe se e dashka dalin tim më shumë se unë. Kur konstatuam se Zejnulla Salihi po tenton që me një fëmijë 9 vjeçar të krijojë raporte të ngushta nga FB, duke ja sharrë prindërit dhe duke e lavdëruar vetveten si njeri i mirë, i përgjegjshëm dhe i ndërgjegjshëm, ne si prindër me të drejtë reaguam duke ja tërhequr vërejtjen z.Salihit që të qëndrojë larg nga djali ynë sepse mosha e tij 60 vjeçare nuk korrespondon, por as kur farë lidhje gjaku s’kemi me të që t’i lejojmë atij një afërsi të tepruar, prandaj u detyruam t’ia tërheqim vërejtjen. Kur edhe nga kjo nuk nxori gjë burri i botës merr të drejtë edhe guxim kur t’i kujtohet të thërriste në telefon dhe t’i shkruaj sms bashkëshortes time. Mua si krye familjar mu paraqit shqetësimi për veprimet e tij, prandaj u detyrova që t’i kërkojë të qëndrojë larg familjes time.
Të gjitha këto ishin skenarë të përgatitura mirë nga Zenulla Salihi dhe shefat e tij, mënyrat të cilat për mua janë të vjetruara dhe kam aq kapacitet intelektual të mos bie pre e skenarëve të tilla të gatuara nga shërbimet sekrete sllave. Shefi i kësaj çorbe është një diplomat shqiptar në Ministrinë e Jashtme të Maqedonisë dhe është parë disa herë nën shoqërinë e Gordanës viteve të fundit, për të përflitet në korridoret e kësaj ministrie si UDB i vjetër. Diplomati me shenjë në fytyrë është në prag të pensionit dhe është mësuar t’u ngrejë kurthe patriotëve shqiptarë që nga Nevzat Halili i cili u bë kurban i parë i tij e deri më sot. Diplomati me shenja në fytyrë, më 2013, ju akuzua djali i tij për shit-blerje votash ku edhe u dënua me disa muaj burg.
Prononcimi im dhënë më 5 Mars, në gazetën LAJM, rreth partive politike shqiptare se janë sajesa të partive maqedonase me anë të vasalëve të tyre shqipfolës, por që mendojnë sllavisht siç duket ka prekur rëndë atë grup intelektualësh shqiptar që shteti ju ka dhënë detyrë që në këtë kaos të politikës në Maqedoni të gjejnë vend që me strategji të vjetra të jenë bartës të “ndryshimeve” të politikave aktuale. Me këtë detyrë kuptohet që është i angazhuar Diplomati që merr instruksione nga Gordana i cili fshihet pas logos së një partie dhe mundohet të zë një pozicion të lakmueshëm dhe ta orientojë situatën politike të partive shqiptare në opozitë ashtu siç e urdhëron shefja e tij.

foto e Arben Llalla
foto e Arben Llalla

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s