Kategori
Uncategorized

Kush është kosovari në mes 17 serbëve i kerkuar nga Interpol-i për krime ndaj shqiptarëve?

Muharem-Ibraj111Interpol ka vënë në listë kërkimi një deputet të parlamentit serb dhe 18 persona nga Serbia, ne mesine tyre edhe nje koosvar, të cilët kërkohen për krime të kryera qgjatë luftës në Kosovë në prill të vitit 1999.

Ai eshte Muharrem Ibraj eshte nga fshatin Osek Hila pranë Gjakovës, aty ku Serbia ka bërë disa nga krimet më të tmerrshme të luftës. Madej Ibraj mu ate viti kishte varre nje shqiptar. Kosovari Muharrem Ibraj ka shkuar në Hagë për te dershmuar në krah të Serbisë, duke mbrojtur kasapin e Ballkanit, Sllobodan Milosheviq. “Unë shkova ne Hagë, nuk kam dashur të tradhtoj Serbinë. Kam lindur në Serbi, në Jugosllavi, dhe e kam thënë të vërtetën”, ka pohuar Ibraj.

Ai altualisht jeton në Serbi dhe thotë se shqiptarët ia kanë kidnapuar e më pas vrarë djalin, tre vëllezërit dhe 2 nipa. Ai ishte pjesë e Policisë së Serbisë dhe tash jeton me një pension diku në Serbi.

kosdvrr11Ne ate kohe, para dhejte vitesh (17.08.2005) gazeatri i agjencise se lajmeve « Presheva jonë » në Hagë përcillte drejpërsedrejti seancat e njepasnjeshme e procesit gjyqësor kunder kryekriminelit serb Miloshevic, drejtuar nga kryeprkurorja e TPI-së Carla del Ponte. Gjatrë nje seanc eu pa edhe fytyra e keitj kosovarit Muharrem Ibrhaj. Ne fakt gazetaret shqiptare dhe boterore qe ndjekninim porcesin, menduan se ai si shqiptare do te dershmonte kunder kasapit serb Mloshevic, por ndodhi e kunderta, ai ishte deshmitari i tij ?!

Gazetari i “Presheva njonë” përkujton se pas pushimeve të verës, gjyqi i Slobodan Millosheviçit vazhdoi (17.08.2005) me dëshminë e dëshmitarit të mbrojtjes Muharem Ibraj. (“ICTY: After the summer recess, the trial of Slobodan Milosevic continued today with the testimony of defense witness Muharem Ibraj.”) Ish-shefi i “sigurisë lokale” nga zonën e Gjakovës thotë se ai nuk kishte asnjë informacion për ndonjë krimet e kryera nga ana e ushtrisë dhe policisë kundër civilëve shqiptarë në vitin 1999. Prokurori thekson se vetë dëshmitari ka qenë i akuzuar për krime të tilla
“Vetëm ata shqiptarë largim të cilëve nuk mund të parandalohen nga UJ lënë Gjakovë në pranverën e vitit 1999″, pohon Muharrem Ibraj, dëshmitar i mbrojtjes i Sllobodan Millosheviqit. Ibraj ka jetuar në fshatin Osek Hila pranë Gjakovës, por ai pohon se kishte informacione për ngjarjet në zonën më të gjerë, duke përfshirë qytetin. Ai thotë se ai nuk ka dëgjuar për ndonjë vrasje të kryera, sipas aktakuzës, nga forcat e RFJ-së dhe Serbisë – për shembull në fshatin Cerim, me më shumë se 50 viktimave civile.

Muharem Ibraj u emërua nga Momçilo Stanojeviq, kryetar i komunës, si shefi i “sigurisë lokale”. Një dëshmitar i prokurorisë dëshmoi se “kjo forcë e sigurisë ishte e përbërë nga shqiptarët besnikë të Serbisë.” Ibraj shton se në qershor 1999 ai kishte për të ikur nga Kosova dhe që pas vendosjes së KFOR-it gjashtë anëtarë të familjes së tij u rrëmbyen sepse ata nuk kanë bashkëpunuar me UÇK-në. Kur u pyet nga një gjyqtar se pse ai nuk e përkrahin UÇK-në, Ibraj ka thënë: “UÇK-ja ishte kundër shtetit.” Ibraj u akuzua për vrasjen e një shqiptari në fillim të marsit të vitit 1999. (“Ibraj was charged with the murder of an Albanian in early March 1999,”) Dëshmitari i hedh poshtë akuzat se “siguria lokal” kryer krime dhe përdhunime. “Këto raporte janë botuar pas vendosjes së KFOR-it, njerëzit mund të thonë se çdo gjë që ata i pëlqeu në atë kohë.”

JA LISTA E 17 SERBEVE dhe 1 KOSOAVRI TE KERKUAR NGA INTERPOL-I PËR KRIME NE KOSOVË

Momir Stojanoviç

Momçillo Stojiç

Zoran Mirkoviç

Nikolla Miçunoviç

Momçilo Novakoviç

Milutin Novakoviç

Miladin Novakoviç

Alexander Pekoviç

Zivko Vuksanoviç

Miras Gegoviç

Predrag Stojanoviç

Muharrem Ibraj

Miso Popoviç

Dimitrije Rashoviç

Sreten Camoviç

Lazar Draskoviç

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s