Kategori
Uncategorized

MAJORI I DROGES DHE PERPELITJET E RILINDJES.

1549408_436203469869491_8207768323271412746_nMrika nuk mundet te mbuloje dot me skandalet e perditeshme ne ministrine e mbrojtjes.

Akuzat e opozites, qytetareve, veprimtareve dhe nderkombetareve duket se po konturohen jo me cdo dite, por cdo minute, se perfshirja ne trafikun e droges nuk ka mbetur veten ne venien dispzicion te aerodromeve ushtarake dhe civile te vendit,por dhe e personelit me te larte ushtarak shqiptar ne trafikun nderkombetar te droges.

Ka ardhur koha qe askush nuk mundet ta mbuloje me diellin me shoshe,qofte ky dhe kryeministri vete.
Heshtia perpara ketij skandali nderkombetar jo vetem nuk e shpeton qeverine dhe ministren e pa afte te saj, por vetem se po rendon me shume pozitat e saj. Shqiperia e varfer eshte futur ne listat dhe vendet me te zeza ne rajon,si ne korrupsion,krim ashtu dhe ne prodhimin dhe transportin nderkombetar te droges.

Ndersa kryeministri yne akoma merret me demagogji, lufte politike dhe eleminim te kundershtareve politike nepermjet lidhjeve te ngushta me bandat, banditet dhe krimin e organizuar.

Kur prokuroret Spanjolle deklarojne se:

Eshte absurde  qe një rishtar në fushen e trafikut te mund të ketë mberritur per here te pare dhe te marre guximin qe te drejtoje nje helikopter pa e njohur mire rrugen aq më teper qe ne helikopter ka pasur nje ngarkese të madhe droge prej afro 1 toni.

Ndersa Hetuesit deklarojne se:

Kemi te bëjme me nje linjë të konsoliduar të trafikut, e cila rezulton të kete të implikuar te tjere nga Shqiperia. Trafikantet e droges qe kryejnë transporte të tilla nga Maroku dhe vende të tjera te Afrikes ne drejtim te Spanjes jane nga vende te ndryshme.

Vitin e kaluar majori i Mrikes, ka dale fillimisht me 15 qershor nga Shqipëria dhe ka hyre ne 23 korrik.

Me pas ai ka dale në 21 shtator dhe ka hyre ne Shqiperi në 30 shtator.
Ndersa levizjen e fundit jashtë vendit për vitin 2014, e ka bere ne datat 16 nëntor dhe 20 dhjetor.
Daljen e fundit nga territori i Shqiperisë ai e ka berë me 20 janar, 9 dite perpara se të vritej teksa ndiqej nga Garda Civile spanjolle.

Profili i majorit të Farkës që përflitet të ketë lidhje me politikën.

Ende i panjohur bashkëpiloti i Sokol Fekës në helikopterin e Spanjës.

Njeriu kyç që mund të zbardhte lidhjet e majorit Feka me rrjetin e trafikut të drogës është personi që ndodhej në kabinë me të, me të cilin piloti shqiptar mendohet të ketë bërë edhe fluturime të tjera të kësaj natyre.

mimi-majori-webPyetja qe shtrohet eshte se.

A ka pilotë të tjerë që kanë shkuar “me leje” si vizitorë apo trasportues nëpër bazat e droges gjatë kësaj kohe qe ju z Kodheli drejtoni ministrine e mbrojtjes?

A eshte ky i pari pilot shqiptar me graden “Major” qe largohet “me leje” nga eproret e tij per te realizuar detyra speciale jashte vendit?

A i kontrollon ministria e brendeshme nepermjet sistemit TIMS qe vete e disponon, levizjet e ushtarakeve qe duhet te dalin dhe dalin jashte vendit vetem me leje,apo eshte kethyer perseri koha e Axhi Qamilit dhe dalja behet pa u regjistruar ne sistem?

Po Sherbimi Informativ Ushtarak dhe Policija Ushtarake, a kane pergjegjesi per kontrollin dhe levizjen e ushtarakeve te tyre brenda dhe jashte vendit?

Jo me shume se 3 minuta eshte koha e verifikimit ne zyrat e policise kufitare greke per cdo kerkese apo verifikim te bere nga pala kufitare shqiptare, i te gjithe hyrje daljeve te cdo qytetari qe pretendohet te mos jete regjistruar ne sistemin TIMS Shqiptar.

Vec Rinasit,cilat jane pikat kufitare ku levizja dhe dalja nga shqiperia kryet nepermjet seksereve dhe policise pa u regjistruar ne sistemin TIMS.

A ka drejtues te larte ushtarake qe bejne kondrabande ne pikat doganore duke perdorur imunitetin dhe dokumentin zyretar?

Me sa karta telefonike te huaja dhe shqiptare me nje perdorim vetem 24 oresh por dhe aparate celulare jane te paisur ushtaraket dhe punonjesit civile ne pikat doganore kufitare per te (punuar) te qete, apo per tju larguar ndonje pergjimi te mundeshem te autoriteteve?

Reagimi i politikës

Përfshirja e një majori të ushtrisë shqiptare në trafikun ndërkombëtar të drogës ka vënë sërish në pozita mbrojtjeje mazhorancën, e cila implikohet për herë të dytë në të tilla çështje të trafikut ndërkombëtar të drogës, pas të dhënave se infrastruktura ushtarake e Gjadrid ishte përdorur për aktivitete tëpaligshme. Kryeministri i parapriu lajmit për të zbutur efektin që do kishte vdekja e majorit shqiptar nëse lajmi do mësohej nga burime të tjera.
Opozita e sheh këtë rast si përforcim të akuzave të saj për përdorim të infrastrukturës ushtarake në trafikun ndërkombëtar të drogës, ndërsa hije dyshimi mbi lidhjet e Fekës me politikën ka hedhur Spartak Ngjela, i cili në një reagim ngre pyetjen pse u largua Meta nga Froni i Kryetarit të Kuvendit sapo Rama njoftoi vdekjen e majorit pilot dhe trafikantit shqiptar Sokol Feka?
Ndërkaq edhe presidenti Nishani në një intervistë për Abc Neës ka lënë të kuptohet ndryshimet në Ligjin për Forcat e Armatosura, ku atij i është hequr e drejta për të emëruar kreun e Shërbimit të Inteligjencës së Ushtrisë i ka hapur rrugë përfshirjes së ushtarakëve shqiptarë në të tilla trafiqe.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s