Kategori
Uncategorized

HABERET E MITROS (64) SHITBLERJE “BADJAVA” E POLITIKANËVE

Mëkat, që kalimi I politikanëve të lartë shumë, nga një parti tek tjetra bëhet badjava! Pse shkelin ligjet e ekonomisë së tregut, pikërisht ata që thurin ligje?! Po të lulëzoi ky treg, sipas përvojës në futboll, përfitimi do të ishte i dyfishtë. Politikanët do të vinin një shtresë dhjami dhe partitë do të siguronin të ardhura financiare, pa i rënë në qafë buxhetit të shtetit!
Po çmimi? Derivate i pesw faktorëve. Së pari, nishanet. Së dyti, viti kur bëhët shit-blerja. Së treti, rroga e “mallit”. Së katërti oferta dhe kërkesa. Së pesti, sekseri.
Le të vështrojmë prapa. Në fillimet e demokracis, viti 1991, rroga e deputetit ishte 12 dollarë. E ministrit 15 dollarë. Në vitin 1992 rroga u shtua me 10 dollarë.
Partia Demokratike në vitet ’91-92 mund të hidhte në “Merkato” tre nënkryetarë: Neritan Cekën, Gramoz Pashkon dhe Arben Imamin. Shitja nuk mund të kërkonte më shumë se 100 dollarë. Sekserët, ambasadori Italian Kardili dhe ai amerikan do ta kishin për turp të pranonin 10 përqind të hakut.
Në vitin ’97 PD-ja duhet të kishte nxjerrë në treg, dy zëvendësa të Meksit: Bashkim Koplikun, Dylber Vrionin dhe një duzinë me ministra. Rroga kishte arritur në 350 dollarë. Mendoj se seteka uk mund tw ngjitej mbi 5 mijw dollarw. Sekseria, Mariza Lino, duhet tapranonte 10 përqindshin.
Në vitin 1997-të socialistët me Nanon në ballë, “blenë” pa asnjë koqe leku një tufë me demokratë. Jo vetëm I blenë, por edhe I “kallën” në qeveri. Neritan Ceka u bë ministër I Rendit. Arben Imami ministër I drejtësisë. Mendoj se çmimi mund të arritente deri në 200 mijë dollarë. Shqipwria ishte han me dy porta: Pa doganierw. Pa taksidarw. Me bollwk drogw, prostitute. Çmimi mund tw varionte nga 300 nw 500 mijw dollarw.
Por në Partinë Socialiste, më shumë para u humbën me kalimin e Ilir Metës në LSI. Edhe ai iku me nje “tabor” me deputetë. Ikën badjava.
Shitblerje “nën rrogos” është bërë edhe mes 5 partive demokristiane; tre partive balliste. U ça e u nda Partia Socialdemokrate. Asnjë “qindarkë” nuk mori vesh publiku.
Sot “Merkato politike” është në zenith. Emra të rëndë livadhisin nga e majta tek e djathta. Anasjelltas. Kush janë? I pari Bamir Topi. Nga numëri dy I demokratëve, u bë President. Nga President bëri një parti të re fringo. Kastriot Islami la socialistët për demokratët. Shpëtim Idrizi braktisi PS-në për të drejtuar partinë çame…Doni më për Belulin…Kuptova o milit! Doni sa euro? Unë thëm të paktën do futeshin në qarkullim 2-3 milionë euro…

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s