Kategori
Uncategorized

“Si e justifikojnë logjikisht intelektualët (Sllav)në Maqedoninë e Veriut, FYROM, pretendimin e tyre stërgjyshorë ndaj Aleksandrit të Madh dhe Maqedonisë?”

Denko Maleski, profesor në Universitetin St. Cirili dhe Metodi në Shkup, Maqedonia e Veriut (Politika Ndërkombëtare dhe Sistemet Politike Bashkëkohore) dhe ish-ministri i Punëve të Jashtme të IRJM-së së atëhershme, tha:

“Krijimi i ‘kombit maqedonas’, për gati meteper se gjysmë shekulli, u bë në kushtet e diktaturës njëpartiake pas luftes se dyte Boterore.[d.m.th. Partia Komuniste e Jugosllavisë ne krye me Titon ne v.1945,duke krijuar Republika artificiale,te ndryshme me kombe dhe kombsi te Identiteteve te ndryshme.

Sidomos ne kete rast specifikisht bisedohet për krijimin e Rep.se Maqedonise,me me teper se gjusmen e popullsise Shqiptare].

Në atë kohë, nuk kishte dallim ndërmjet shkencës dhe ideologjisë, kështu që historiografia maqedonase(Sllave),e pakundërshtuar nga askush, realizoi me lehtësi një përzgjedhje të materialit historik nga i cili u krijua identiteti maqedonas [verior].

Këtu nuk ka asgjë atipike për procesin e krijimit të ndonjë kombi modern, përveç rastit kur është bërë falsifikimi nga lloji i zëvendësimit të fjalës ‘bullgar’ me fjalën ‘maqedonas’.

Ne zemërohemi kur na emërtojnë se çfarë jemi ne – nëse duhet ta përkufizojmë veten në kategori të tilla – duke treguar se jemi njerëz plot komplekse që na vjen turp për veten tonë.” (Gazeta Utrinski Vesnik, Shkup, 16 tetor 2006).

Vini re gjithashtu se për Marrëveshjen e Prespës, të arritur më 12 qershor 2018 midis Greqisë dhe IRJM-së së atëhershme (Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë), ka një sqarim të qartë se qytetarët e Maqedonisë së Veriut nuk janë të lidhur me qytetërimin grek që banonte në lashtësi.

Maqedonia e vërtetë Antike ka qen nje teritor gjithperfshires i tre shteteve (Shqiperise,Bullgarise dhe Greqise),se sotme i gllabruar nga palet Sllave dhe Greke(qe është rajoni verior i Greqisë).

Kur i referohemi Pales së Parë [Greqisë], këto terma tregojnë jo vetëm zonën dhe popullin e rajonit verior të Pales së Parë [Maqedoni, Greqi], por edhe atributet e tyre, si dhe qytetërimin, historinë, kulturën helene. , dhe trashëgimia e atij rajoni nga lashtësia e deri në ditët e sotme. (Marrëveshja e Prespës, neni 7,1-2).

Ne kete Marrveshje nuk u perfshi as i perfillen dhe u permenden Shqiptaret nga keto dy palet(Sllavo-Maqedone dhe Greke),se Shqiptaret jane Autokton ne kete teritor qe nga lashtesija,dhe duke mohuar Autoktonin e Maqedonise Antike dhe Epirit te Shqiptareve Antik.

Por gjeja me e keqe eshte se as Partit Shqiptare qe jane ne “Pushtetin Qeveritar”as qe nuk u zgjuan qe ta kundershtojn kete marrveshje dhe te futen ne kete dialog(Marrveshje)perfundimtare,te ketij sheteti i krijuar Artificialisht po nga Shqiptaret.

Qe te gezonjim te drejtat tona te barabarta qe na takojn,si nje shtetformues i te dy Kombeve qe formojn kete shtet te ashtuquajtur tash “Maqedonija Veriore”.?!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s