Kategori
Uncategorized

Hillary Clinton : If you want to see a functioning democracy, come, you will find it in Albania.

https://still4hill.com/2012/04/25/video-secretary-clinton-with-albanian-fm-berisha/

On the 100th anniversary of independence, where Mr. Berisha was the country’s prime minister, Mr. Hillary Clinton came to Albania!

Mr. Clinton gave a speech that electrified the hall, She has a phrase in the middle of the speech:

If you want to see a functioning democracy, come and you will find it in Albania.

Ndërsa në pritjen e kryeministrit Berisha në SHBA,-zonja Clinton do të shprehej …

SEKRETARJA CLINTON: Epo, është nder të mirëpresim kryeministrin e Shqipërisë këtu në Departamentin e Shtetit.

Kryeministri dhe vendi i tij kanë qenë partnerë të fortë me Shtetet e Bashkuara në NATO si pjesë e misionit tonë në Afganistan dhe ne kemi një marrëdhënie të gjerë dhe të thellë që e vlerësojmë shumë.

Pres me padurim të diskutoj me Kryeministrin Berisha shumë çështje për të cilat po punojmë dypalësh, rajonal dhe global. Pra, kryeministër, mirëseardhe .

KRYEMINISTRI BERISHA:

Jam shumë mirënjohës dhe shumë i lumtur që jam këtu për të takuar Sekretaren Clinton.

Ajo është një mike e madhe e vendit dhe kombit tim.

Dhe padyshim që do t’ju rrëfej, një nga qëllimet e këtij takimi është ta bindë që ta kemi në 100 vjetorin e pavarësisë.

Shtetet e Bashkuara kanë luajtur një rol shumë vendimtar në të gjitha momentet tona më të vështira të historisë sonë, ndaj çdo shqiptar do të jetë krenar dhe i lumtur.

Si gjithmonë, do të diskutojmë shumë çështje me interes të madh dypalësh.

Shqipëria ka privilegjin e madh të mbështetet nga ky vend i madh, nga Administrata e Presidentit Obama, nga Sekretarja Clinton, në të gjitha përpjekjet e saj për të ndërtuar një demokraci të bazuar në treg.

SEKRETARJA CLINTON: Faleminderit shumë, zotëri.

KRYEMINISTRI BERISHA: Faleminderit.

SEKRETARJA CLINTON: Faleminderit të gjithëve.

Remarks With Albanian Prime Minister Sali Berisha Before Their Meeting


Hillary Rodham Clinton
Secretary of State
Treaty Room
Washington, DC
April 25, 2012

🇺🇸SECRETARY CLINTON:
Well, it is an honor to welcome the prime minister of Albania here to the State Department. The prime minister and his country have been strong partners with the United States in NATO as part of our mission in Afghanistan, and we have a broad and deep relationship that we highly value. I’m looking forward to discussing with Prime Minister Berisha a lot of the issues that we’re working on bilaterally, regionally, and globally.So Prime Minister, welcome.

🇦🇱PRIME MINISTER BERISHA:
I’m very thankful and very happy to be here to meet Secretary Clinton. She’s a great friend of my country and my nation. And definitely I will confess you, one of the purpose of this meeting is to convince to have her in our 100th anniversary of our independency. United States has played a very crucial role in all our most difficult moments of our history, so every Albanian will be proud and happy.

As always, we will discuss many matters of great bilateral interest. Albania has the great privilege to be supported from this great country, from President Obama’s Administration, from Secretary Clinton, in all its efforts to build a market-based democracy.

SECRETARY CLINTON: Thank you so much, sir.

PRIME MINISTER BERISHA: Thank you.

SECRETARY CLINTON: Thank you, all

🇺🇸🇦🇱🇺🇸🇦🇱🇺🇸🇦🇱🇺🇸🇦🇱🇺🇸🇦🇱🇺🇸🇦🇱🇺🇸🇦🇱🇺🇸🇦🇱🇺🇸

https://still4hill.com/2012/04/25/video-secretary-clinton-with-albanian-fm-berisha/

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s